Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » A vezetékek sodrott érvégeinek...

A vezetékek sodrott érvégeinek forrasztóónnal való befuttatása ma már teljesen divatjamúlt?

Figyelt kérdés

Emékszem, hogy a faterommal még a 90-es években forrasztóónnal futtattuk be az összes dugaszoló aljzatba/villásdugóba/csokiba betötendő érvéget, de mostanában nem nagyon látok ilyesmit, mindenhol az interneten a krimpelt érvéghüvelyek jönnek szembe. Kikopott teljesen a befuttatás? Csinál ma még olyat valaki? Egy LIDL oszlopos fúróban láttam egy tekerődiós összekapcsolási megoldást, ahol a 2 párhuzamosan egymás mellé állított vezetére csoki helyett ezt tekerék rá kézzel (le is esett, zárlatos is lett a fúró, azért is szedtem szét, és láttam meg, hogy hogy van "gyárilag" megcsinálva...).

Épületvillamosságban használnak még forrpákát villanyszerelők? Vagy sose használtak?



2021. máj. 12. 13:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A forrasztott érvégek az alumíniumhoz hasonlóan ki tudnak folyni a csavarkötés alól. (Ehhez képest nekem vannak 40 éves hosszabbítóim, amiket így csináltam és semmi bajuk)

Épületvillamosságban a forrasztás nem szerencsés, inkább wago-t vagy hasonlót használnak

2021. máj. 12. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Ja, érvéghüvely a sodrott vezetékre meg wago a dobozokba, úgy tudom, ezt írja elő a szabvány.

Nyilván sokkal jobb is lehet az 1mm2-en érintkező csatlakozó, mint az összesodort, leforrasztott csatlakozások.

2021. máj. 12. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
És meddig volt ez divat? Ma már senki nem forraszt akkor (a villanyszerelésben)?
2021. máj. 12. 13:56
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Védővezetőt 2014 óta tételesen tilos forrasztani, a többire nézve 2003 óta csak a követelmények teljesíthetetlenek az átlagszakember számára: "Használatuk esetén a kötések megvalósításánál figyelembe kell venni a tartós folyáshatárt, a mechanikai igénybevételt és a hőmérséklet növekedését zárlat esetén." Így aztán ezt igen sokan úgy értelmezik, hogy tilos, amely értelmezés ellen nem sok kifogás emelhető.


De a készülék lengővezetéke az vélhetőleg más előírás alá tartozik.

2021. máj. 12. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk 1997-ben már tömör vezetékeket húztak a falba. Ahhoz képest amikor 18 év után leszedtem a kapcsolót, kicsúszott belőle a drót, mintha nem lett volna rendesen ráhúzva. De amúgy működött végig rensesen. Forrasztást sehol sem láttam, a konnektorok "sorba" vannak kötve, egy bejövő vezeték van minden szobába és onnan fut körbe, a konnektor maga fogja össze a két vezetéket.
2021. máj. 12. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
60%
Valaki elmagyarázhatná nekem, félig laikusnak, mivel ad a wago megbízhatób kötést, mint a sodrott+forrasztott kötés? A wagonál előbb-utóbb felléphet átmeneti ellenállás az érintkező felületek között, ettől melegedni fog, megég a felület, még nagyobb ellenállás, akár üzemképtelenség. A forrasztott kötés nem fog melegedni, pláne nem úgy, hogy leolvadjon, csak ha már az egész vezeték melegszik, de ezt megakadályozza a megfelelően méretezett kismegszakító.
2021. máj. 12. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Morzsi007 ***** válasza:

Sajnos volt már dolgom pár szétolvadt wago-val.


Egyébként az én faterom is villanyszerelő volt, mikor gyerek voltam a 90-es évek elején én is mindent forrasztottam, ahogy mutatta anno.

2021. máj. 12. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

#6, roppant egyszerű a dolog, a forraszanyag nyomás alatt roskad, emellett kúszik, ellenállása meg nagyobb, mint a rézé, így zárlatnál leolvad. Továbbiakban nagyon öregszik, finom szemcsés kristályszerkezete buzgó nagy kristályokká alakul, mely már a mechanikai igénybevételt sokkal kevésbé bírja.

Az érintkezések fizikája egy meglepő tényt közöl azzal, aki belemélyed: nem a felület számít, hanem

- az összeszorító erő és

- az érintkező felületek alakja, és

- az érintkező felületek anyaga és ezek állapota

Így, ha a wagonál, ha ezeket a feltételeket a gyártó és a szerelő biztosítja, akkor annak jó kötésnek kell lennie. Aki leégett wagoról tudósít, sosem teszi hozzá, hogy mi volt az ok, mert nem rakott fel a wago szerelője regisztráló műszert, infrakamerát, satöbbi, nem szedte szét Gil Grissom szakértelmével, stb.


De ez olyan szempontból mindegy, hogy az IEC szakbizottsága elhitte

a forrasztott kötés elemzéséről szóló egyetemi kutatásokat. Tudom én, hogy egy magyar szerelő sokkal jobb, mint egy amerikai egyetem szakértőcsapata, a facebookot nézve a koronavírusban is jobbak vagyunk, mint aki fél életén át az AIDS megaz Ebola kutatója volt. :D Hogy Bödőcsöt idézzem, aki a legjobb szociológus manapság, a haverja beszél a Titanicról: Nem hiszem el! Sós vízben? Nem süllyedhetett el. :D

2021. máj. 12. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
A forrasztott kötéshez érteni kell. Egyedi termék. Kényelmetlen egy sodrott+forrasztott kötést a kötődobozban elkészíteni. A wago tömegtermék, a vezeték szintén. A kötés elkészítése egy két soros utasítás. Fél óra alatt betanítható. A rendszer minden eleme szabványos és reprodukálható. A lágyforraszás teherviselésre alkalmatlan, viszonylag érzékeny a melegedésre, tehát nagyon körültekintően kell elkészíteni. (akkor szerintem jó, de az elkészítési ideje sokszorosa a wago kötésnek)
2021. máj. 12. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

8. Köszönöm a részletes választ, el kell fogadnom, mert láthatóan tudományos alapokra építetted, és ezzel nem is szeretnék vitatkozni.

Viszont érdekelne, hogy a gyakorlatban mennyire jellemző összesodort, és szakszerűen leforrasztott kötések hibája, mennyire gyakori a hiba wago-nál, és milyen szerelési hiba szokta ezt okozni?

2021. máj. 12. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!