Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Alacsony feszültség megnöveked...

Alacsony feszültség megnövekedett áram, én tudom rosszul?

Figyelt kérdés

Szaktárasaimmal mai nap veszekedtünk egy alap dolgon.


Az volt a felvetésük, hogy ha lecsökken a feszültség, akkor megnövekszik az áram. Ezért tönkre megy a fogyasztó.


Erre én.

ha van 2300W os fűtőszál, akkor 230V on 10 A-t vesz fel.

Ha lecsökken a feszültség akkor ugyan azon a fűtőszál ellenállásán kevesebb áram fog folyni. Ezáltal a teljesítmêny is lecsökken.


Dehát feszültség esésre pont hogy lecsökken az áram.


Vagy ez mégis hogy van?



2022. máj. 24. 14:54
1 2 3 4
 1/37 anonim ***** válasza:

Nem, félreérted.

Ahhoz, hogy ugyanazt a teljesítményt produkáld alacsonyabb feszültséggel, meg kell növelni az áramot. De ugyanakkora ellenállás esetén az áram nem akar majd nőni.

Min akar nagyobb áram folyni? Kisebb ellenálláson. Ugyanakkora ellenálláson mi lesz alacsonyabb fesznél? Kisebb áram.

2022. máj. 24. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 anonim ***** válasza:
0%

A fűtőszálnak és bármi egyéb fémnek az ellenállása erősen függ attól, hogy mennyi áram folyik át rajta és mennyire izzik fel.

Alacsonyabb feszültésg esetén kevésbé izzik fel a fém és emiatt kevesebb áram is fog átfolyni rajta.

(fűtőszál esetén ez csak pár mA, de a tény az tény :) )

2022. máj. 24. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/37 A kérdező kommentje:
Nem erre gondoltam konkrétan.
2022. máj. 24. 15:14
 4/37 Szirty ***** válasza:
74%

"az ellenállása erősen függ attól, hogy mennyi áram folyik át rajta"


Nem.

Kismértékben függ tőle.


"Alacsonyabb feszültésg esetén kevésbé izzik fel a fém és emiatt kevesebb áram is fog átfolyni rajta."


Nem.

Nem emiatt fog kevesebb áram folyni rajta hanem mert az áram az ellenállás és a feszültség hányadosa.

Ha a kisebb értéket (feszültség) osztod el ugyanannyival (ellenállás) akkor az eredmény (áram) kisebb lesz nem? :)

2022. máj. 24. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/37 A kérdező kommentje:

Értem hogy ugyan akkora teljesítmêny eléréséhez nagyobb áram kell, kisebb feszültség esetén. De a nagyobb áramhoz kisebb ellenállás kell.


Dehát az az állítás nem igaz hogy ha csökken a fesz, akkor megnő az áram.



Úgy tudom hogy a villanymotrok érzékenyek a fesz esésre. Ha mondjuk 230 helyett csak 200 Vot kap bár nem tudom miért.

2022. máj. 24. 15:16
 6/37 Szirty ***** válasza:

"Vagy ez mégis hogy van?"


Nagyon egyszerű képletek vannak amivel kiszámolhatod.

I=P/U

I=U/R

I=√(P/R)

2022. máj. 24. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/37 anonim ***** válasza:
100%

„Az volt a felvetésük, hogy ha lecsökken a feszültség, akkor megnövekszik az áram. Ezért tönkre megy a fogyasztó.”

Ezt egy egyszerű példával megcáfolhatod. Egy 230 V-os, mondjuk 15 W-os izzólámpát kapcsolj rá egy 1,5V-os elemre. Az ő gondolatmenetük szerint a lámpa tönkremegy, kiég, mert kisebb feszültségen nagyobb áramot vesz fel. Ez viszont teljes tévedés, mert az izzólámpa nemhogy tönkremegy, még csak izzani sem fog, olyan kicsi áram folyik rajta.

„Erre én.

ha van 2300W os fűtőszál, akkor 230V on 10 A-t vesz fel.

Ha lecsökken a feszültség akkor ugyan azon a fűtőszál ellenállásán kevesebb áram fog folyni. Ezáltal a teljesítmêny is lecsökken.”

Neked van igazad.

Eltérő feszültségen a teljesítmény: P2=P1·(U2/U1)²

Az áram pedig: I2=I1·U2/U1

Például:

Az áram 230 V-on: I1=2300/230=10 A

Áram 115 V-on: I2=10·115/230=5 A

Teljesítmény 115 V-on: P2=2300·(115/230)²=575 W

Kisebb feszültségen az áram a feszültséggel arányosan, a teljesítmény a feszültséggel négyzetesen csökken. Feltéve, hogy az ellenállás állandó, ami egy fűtőszálnál nem teljesen igaz igaz.

2-esnek igaza van a fűtőszál ellenállása hőmérsékletfüggő. Kisebb feszültségen kisebb áram folyik rajta, ezért kevésbé melegszik, emiatt az ellenállása csökken. Ennek következtében a feszültséggel nem arányosan, hanem annál kevésbé csökken az árama, de az biztos, hogy csökken.

Azt magyarázd el nekik, hogy nem a teljesítmény állandó, hanem az ellenállás.

R=U/I, ez állandó.

I=U/R, az áram a feszültség csökkentésekor csökken.

P=U·I, ha a feszültség csökken, az áram is csökken, ezért a teljesítmény is csökken.

A fűtőszál hőmérsékletfüggését jobb, ha nem mondod, azzal csak még jobban összezavarodnak.

2022. máj. 24. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 anonim ***** válasza:

„Értem hogy ugyan akkora teljesítmêny eléréséhez nagyobb áram kell, kisebb feszültség esetén. De a nagyobb áramhoz kisebb ellenállás kell.

Dehát az az állítás nem igaz hogy ha csökken a fesz, akkor megnő az áram.”

Ez így van. Kisebb feszültségen ugyanakkora teljesítmény csak nagyobb árammal érhető el, de a fogyasztó ellenállása állandó (hőmérsékletfüggést most hanyagoljuk el), ezért nem lesz nagyobb az áram, hanem kisebb. Úgy lehet elérni azonos teljesítményt, ha feszültségcsökkenéskor a fogyasztó ellenállását is lecsökkentjük, de ehhez már egy másik, az adott feszültségre méretezett fogyasztó kell.

„Úgy tudom hogy a villanymotrok érzékenyek a fesz esésre. Ha mondjuk 230 helyett csak 200 Vot kap bár nem tudom miért.”

Azért mert kisebb feszültségen csökken a nyomatékuk és nem képesek leadni az eredeti teljesítményüket.

2022. máj. 24. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 Szirty ***** válasza:
56%

""az ellenállása erősen függ attól, hogy mennyi áram folyik át rajta""


Bocsánat! Erre adott korábbi válaszomat a hőmérsékletre értettem.

2022. máj. 24. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/37 anonim ***** válasza:

"Ezáltal a teljesítmêny is lecsökken."

Ha egy fűtőszálnak a névleges teljesítménye (ami az adattáblájára rá is van írva) mondjuk 2300 W, akkor ennek a teljesítményét te nem tudod befolyásolni. (Csak ha levágsz belőle, megkurtítod) De nyilván a névleges feszültségen használva értik ezt a teljesítményt. De most tekintsünk el a teljesítménytől, mert a kérdés szempontjából ez irreleváns. Mint ahogy a fűtőszál ellenállásának hőfok függése is irreleváns.

Ohm törvényét úgy is megfogalmazhatom, hogy a fogyasztóra kapcsolt feszültség és a feszültség hatására induló áram erőssége egyenesen arányos egymással. Ez azt jelenti, hogyha magasabb feszültséget kapcsolok a fogyasztóra, az nagyobb áramot indít.

Szóval amikor ezt írod: "Dehát feszültség esésre pont hogy lecsökken az áram." akkor teljesen jól értelmezed az Ohm törvényt!

2022. máj. 24. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!