Stabil 5V tápot keresek, 1A terhelhetőség bőőven megfelelne, kimenet hozzáférhetősége tökéletesen mindegy. Így is a szokvány USB aljzatos töltőfejből kell keressek drágábbat? Vagy van más műszaki cikk, ami nem szokott az emberek eszébe jutni?
Hogy érhető legyen a helyzet:
Többször vesztegeltem már otthon a dolgozószobámban mindenféle intermittent v. nehezen "debugolható" tápzavarok miatt. Most hétvégén az "húzott fel", hogy BT forrásról vezetékesre átjátszott konfigomnál a hangszórók egyszercsak olyan fifikás, improvizatív 50Hz-es zajzenébe kezdtek (kb. már tényleg a zaj_zene_ kategória volt), hogy épp forrasztás közben jött rám a szívbaj, hogy valami súlyos zavar van a teljes fázison. (olyan pákát használok, amiben a páka oldalától a tápnál semmi zavarszűrés sincsen, így fura helyzetekben minimálisan rá tud zajolni "lebegőn" hagyott hangszórókra/erősítőkre (bár sokkal halkabban), és pl. pont emiatt ilyedtem meg először)
A lényegtelent nem részletezném, az lett a vége, hogy már megint egy USB aljzatos 5V töltőfej a gyanúsított, amin a szóban forgó 2W-os polchangszórók rajta lógnak.
Bevallom, egy kicsit idegesítő a probléma, nem most először okoz gondot egy ilyen töltőfej.
De akkor mi a jobb döntés? Menjek be üzletbe és "csapjak a pultra", hogy "ide a legdrágább töltőt"?
Vagy pl. a "maroktelefon" korszakban volt olyan megbízható "márkás" 5V-os töltő, ami azért tudott kb. fél Ampert?
Vagy mi lenne itt a jó megoldás?




válasza:



válasza:Az egyik irányvonal valami lineáris táp lehetne - az Aliexpressen például kaphatóak ilyesmik:
de építhetsz valamilyen lineáris szabályzó köré (például az Aliexpresses tápoknál előszeretettel alkalmazzák az LT1085-öt: [link] ) építve, nagy pufferkondenzátorokkal.
A másik irányvonal pedig a hálózati oldali zavarszűrés: léteznek zavarszűrős elosztók, illetve különálló, beköthető zavarszűrő modulok is.




válasza:Ezek a mostani adapterek kapcsoló üzeműek. Tehát nem produkálnak búgást, vagyis 50 vagy 100 Hz-es zavarjelet.
Itt inkább az lehet a gond, hogy a GND-n folyik kiegyenlítő áram aminek a feszültség esése ül rá a jelre.
Az ilyesmi nem ritka a kettős szigetelésű dugasztápoknál, mert egy zavarszűrő kondenzátor van a primer oldalról a szekunder oldal GND-je felé.
Ez szokta azt is okozni hogy a táplált készülék GND-je 100V körüli AC feszültségre kerül. Ez ugyan nem ráz, de búgást tud okozni, meg agyon tudja verni bárminek a bemeneti vagy kimeneti fokozatát amikor az ember összedugja őket vagy széthúzza úgy hogy a konnektorba be van dugva a tápja.
#1
Az azt hiszem még a combosabbaknál sincs meg 500mA, lévén esetek 90%-ban csak pár LED-et kell fenntartania (meg a CMOS memóriát, ami elhanyagolható fogyasztás).
Másrészt egy komplett PC táp már idétlenül nagy lenne oda. Eleve próbálok már egyre jobban optimalizálni a szobában. Mert oké, ez se nagy, csak aztán az se meg amaz se... és a végén ilyen "barkács" dolgozószobákban 60-70 ilyen különböző apróságból lesz az, hogy egy nagy gubanc káosz van.
Amúgy ha már több fogyasztó is lesz a közelében, 9/12V-os meg 3V-os is, akkor meg már tényleg egy ilyen PC táp lesz a nyerő, mégha idétlenül is fog mutatni egy picikét még akkor is. 😆 Például még akár olyanok miatt is, mert akkor nem az aljzatra kell majd a kapcsoló, hanem ott lesz a tápnak a saját megszakítója.
De ezek még nem épültek ki, és most azokra időm sincsen. =[ Sajnos
Meg azért már lassan a fogyasztókat is minimalizálnom kéne, hogy ne egye meg a fizetésemet a villanyszámla.
"Ez szokta azt is okozni hogy a táplált készülék GND-je 100V körüli AC feszültségre kerül."
😱😱😱
Ááááá! Egek!
Ez rohadtul nem hangzik jól!!
Ez hogy alakul ki?
Először is akkor, kérdés, hogy ezt a dugasztápos/töltőfejes elektronikában egy/több alkatrész elöregedése okozza? Vagy én hibázhattam el valamit máshol? (N-en/PE-n bevitt zavar, földhurok, ... 🤔 sok az induktív fogyasztóm... franctudja hogy még mire gondoljak példaként)
Bocsánat, most eléggé a megijedt laikus szerepében vagyok így ettől.




válasza:"Az azt hiszem még a combosabbaknál sincs meg 500mA"
Itt egy 500W-os PC táp. Standby 5V-on 2.5A-t tud.
"lévén esetek 90%-ban csak pár LED-et kell fenntartania (meg a CMOS memóriát, ami elhanyagolható fogyasztás)."
Meg a billentyűzetet, hogy az azon lévő power gomb bekapcsolhassa a gépet.
Meg gyak. mindent amit bedugtál az USB-be. Meg a hálózati kártyát, hogy legyen wake on LAN.




válasza:Kapcsolódó kérdések:
muszáj vennem olyan fejegységet, amin 3 rca kimenet van, vagy létezik valami megoldás erre a problémára? illetve még egy idetartozó kérdés hátha valaki tudja, hogy a 4 csatornás erősítőm egy crunch gpx 1000 és ezen van 3 rca kimenet, egy rear , meg valamiért kettő...
Mármint a teljes táp érdekelne, magasabb AC bemenettől kisebb DC kimenetig. Transzformátor nélkül ilyen lehetséges? A max. szükséges teljesítmény legyen mondjuk 50Watt, de lehet hosszabb idő is, amikor ennek csak a tizedét veszi fel.
nem mérhető rajta semmi
Minden jog fenntartva © 2026, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!




