Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Teljes funkcionalitású ál...

Teljes funkcionalitású ál alternatív-kapcsolás póluskapcsolókkal megvalósítása. Hogyan?

Figyelt kérdés

Még általános iskolás voltam amikor technika órán egy lány emlékeim szerint két darab sima egypólusú kapcsolóból összehozott egy alternatív-kapcsolást utánzó dolgot.


A ki- és bekapcsolt állapoton kívül a harmadik a zárlat volt.


Mivel az áramforrás egy 4,5 Voltos zsebtelep volt, így az áramkör füstjelzéssel nem tudott szolgálni, hogy valami nem stimmel.


A technika tanár csak csodálta mivel nem értett hozzá, állítólag otthon az előszobájában sem úgy működött a lámpája két helyről való kapcsolgatása, mint ahogyan kellett volna neki.


Én nem láttam át a kapcsolást a sok vezeték miatt, illetve a valódi alternatív-kapcsolásról sem tudtam még, hogy két „3 lukú" váltókapcsoló szükséges hozzá.


Tegnap este óta gondolkozom, próbálom vizualizálni, hogy mégis ez hogyan valósulhatott meg.


Kis logikai feladat, kíváncsi vagyok ki tudna rájönni (már ha valóban megoldható, és tényleg két póluskapcsolóval valósította meg a lány.)

Akinek sikerül rájönnie, az ne tartsa magában, kérem ossza meg!

Én már feladtam. :)



2012. febr. 5. 23:59
 1/9 anonim ***** válasza:
Jó lenne tudni, hogy a másik 3 állapot volt. Olyat előidézni nem nehéz, hogy zárlat legyen, de ezek szerint a 4 lehetséges variációból az egyik zárlat, a másik 3ból kettőben világít, egyben nem, vagy egyben világít és kettőben nem?
2012. febr. 6. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Úgy kéne működnie, mintha két váltókapcsolóval lenne megoldva, tehát 2 „lekapcsolt" és 2 világító állapot.

A lekapcsoltban ugye benne van a zárlat is.

2012. febr. 6. 10:43
 3/9 anonim ***** válasza:

Ezt így nem lehet megoldani. Vagy úgy lehet megcsinálni, hogy 1 világító, két nem világító és 1 zárlatos van, vagy 2 világító és 2 zárlatos.


Ha valamilyen más eszközt igénybe lehet venni, egy kétpólusú kapcsolót, rellét akkor műküdhet. Azt tudom elképzelni, hogy nálatok is ez történt.

2012. febr. 6. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Nem baj az ha zárlatos, csak látszatra úgy működjön, mint egy alternatív kapcsolás, pl bármelyik kapcsoló nyitására vagy zárására a másik kapcsoló nyitása vagy zárása révén világítson a lámpa!


Emlékeim szerint mindkét kapcsoló egypólusú volt, semmi egyéb relé vagy kétpólusú kapcsoló nem volt jelen.


Ezért vagyok erre olyan kíváncsi.

2012. febr. 6. 19:00
 5/9 anonim ***** válasza:

Hát akkor ez így meglehetősen egyszerű:


[link]

2012. febr. 6. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Hülyeséget írtam, bocs.
2012. febr. 6. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Ilyennel már én is találkoztam ahogy gondolkoztam, semmi gond :D
2012. febr. 6. 23:12
 8/9 anonim ***** válasza:

Nem lehet.

A technika tanár meg béna volt hogy egy kapcsolót se tud bekötni.

2012. júl. 27. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Hát valóban béna volt hozzá, ez nem kérdés.. :D


De az a lány az csoportól akkor is megcsinálta, méghozzá zárlatos elven, jól emlékszem, hogy nem két háromlyukút használt...

2012. júl. 27. 09:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!