Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Az alacsony vagy a magas...

Az alacsony vagy a magas frekvenciájú áram veszélyesebb? Miért?

Figyelt kérdés

10-20-30Hz vagy 1kHz, netán a 20-30MHz-es frekvencia tartományú feszültség a veszélyesebb élettanilag? Mi az oka? Abban az esetben ha a feszültség 700V, de az áram nagyon kicsi.


Azzal tisztában vagyok, hogy a feszültség nem ráz, csupán az áram mert az autó gyújtása is kV-os nagyságrendű, de nincs élettani hatása, mivel kicsi az áram.


Egy kicsit bonyolultra sikerült a megfogalmazás, de aki ennek ellenére használható választ tud szolgáltatni annak köszönöm szépen előre is!



2012. ápr. 21. 09:55
1 2
 1/14 gergoap ***** válasza:
Tudtommal nem függ a frekvenciától, ilyenről nem is hallottam még.
2012. ápr. 21. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
61%
A veszélyesség egy kicsit U alakú görbe, melynek a minimuma kb. 40 Hz-nél van. Hogy miért, nem tudom. A magas frekvenciájú áramok kevésbé veszélyesek az emberre, mint az egyenáram. Nagyon magas frekvencián viszont hiába nincs komoly égési sérülés, az EM indukció lepadlózza az idegrendszert. A villámcsapások okozta halálesetek jó része is emiatt történik, és emiatt nagy a túlélési esély, ha azonnal meg tudják kezdeni az újraélesztést, esetleg van defibrilátor is.
2012. ápr. 21. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
A második válaszolónak köszönöm. Az alacsony frekvencia veszélyességét értem is, így belegondolva. A többire is talán lesz majd megfejtés, de a fő kérdést megoldotta.
2012. ápr. 22. 09:02
 4/14 claidheamohmor ***** válasza:
hm, valamit említettek nekem a suliban jó pár éve, a szív működésével kapcsolatban, a ritmuskeltő (szinuszcsomó) kisülési frekvenciájával kapcsolatban, hogy áramütéskor pont ezek a frekvenciák ütik ki, de nem tudom pontosan hogy, és miért, több hülyeséget meg nem akarok írni :) Keresésnél elindulhatsz ezen a vonalon is :)
2012. máj. 3. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Annyit már megtudtam, hogy a nagyfrekvenciás áram nem hatol be a testbe, csak a bőrön fut keresztül ezért kevésbé veszélyes.
2012. máj. 4. 15:08
 6/14 anonim válasza:

Mi úgy tanultuk h az alacsony frekvencia az veszélyesebb!!

és a váltó és egyen áram közt emg a váltakozó áram...

(váltakozó áram mind a 2 félperiódusba vált ki ingerületet az izmokra, sejtekre.....van amelyik csak ez egyik félperiódusba húzódik össze van amelyik a másikba)

(legalábbis mi így tanultuk elektron)

2012. júl. 8. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Kb 15 és 200 Hz között az elengedési áramerősség nagyjából ugyanaz. Aztán a frekvencia növelésével ez növekszik. Kb 100 kHz fölött már nincs idegi hatás, aminek az egyik elmélet szerint az az oka, hogy az emberi test elektrolitnak fogható fel, és a befolyásoláshoz bizonyos töltésmennyiség kell - az meg egy félhullám alatt a frekvencia növekedésével csökken. Hőhatás van!

A villám valóban más mechanizmus. Belső szervekben ritkán van nyoma, az idegrendszert befolyásolja a bőr ingerlésével. Átmeneti bénulások szoktak lenni (földre esik a villámütött, stb).

Nem olyan eccerű dolog ez, keveset tudnak róla, mert hiába szaladgálnánk EKG-vel és egyéb műszerekkel bedrótozott, kivégzésre jelölt emberekkel a mezőn viharban, aznap biztosan nem oda csapna a vilma. :D

2015. febr. 9. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim válasza:
Nikola Tesla saját magán vezetett át áramot, megfogott egy villanykörtét, az világított, és semmi baja se lett Teslának (a nagyon nagy frekvencia miatt).
2015. márc. 16. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Tesla nagy belső ellenállású feszültségforrást használt, nem izzószálas lámpát használt, és a behatás ideje nem volt végtelen.
2015. márc. 23. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim válasza:
Ahogy én tudom, az alacsonyabb frekvenciájú váltakozó áram vegyük pl 50Hz-nél ha megráz minket az áram, az annyit jelent, hogy másodpercenként 50 szer halad át a testünkön, avagy 50 szer változtatja a pólusait (+-) ha úgy nézzük nem valami gyors, és ezért ráz. A magas frekvenciájú áram, amit Tesla is bebizonyított saját magán azért nem ráz mert mert nagyon gyorsan áramlanak a részecskék rajtunk és alig érezzük. Az egyenárammal más a helyzet, olyan feszültséget manapság nem használunk ami rázna. Persze az egyenáram ha megráz az rosszabb mint ha a váltóáram rázna meg, mert az egyenáram ionjaira bontja a vérünket és az mégrosszabb --Ez nembiztos hogy így van, ezt én így tudom. javítsatok ki ha valami rosszat mondtam.
2015. ápr. 3. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!