Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Miért nem lehet kapni húzó...

Deák Csaba kérdése:

Miért nem lehet kapni húzó váltókapcsolót?

Figyelt kérdés

Az éjjeli lámpánkat szeretném alternatív módon kapcsolni az ajtótól is!

Valakinek ötlete hogyan lehetne kiváltani, akár barkácsolással?



2012. nov. 5. 19:27
 1/6 Karesz6969 ***** válasza:

Két megoldás jutott hirtelen eszembe:


1.

2db húzókapcsolót beteszel egy házba úgy hogy 1 szállal működteted mindkettőt (ekkor ugyan is az érintkezők száma megduplázódik és az alternatív kacsoló 3 vezetéke teljesül a beköthetőségnél)


2.

Az "A" és "B" húzókapcsolót egy relézett kimenetre kötöd akkor úgy fog működni mint egy billentyű (csengőkapcsoló) és a relén keresztül kapcsolja a lámpát hol ki hol be.


Már jó régen szokás kiváltani a halom vezetéket (alternatív ill. keresztkapcsoló esetén) relével. Innen az ötlet:-)

2012. nov. 5. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Karesz6969!


Az első ötletedet már megcsináltam, de nem működött kielégítően. Ugyanis a két húzókapcsolót nehéz egyszerre működtetni. Bár nagyon ügyesen összebarkácsoltam őket, de ha véletlenül csak az egyik kapcsol, akkor elromlik az elv... (azért is nehéz egyszerre kapcsolni mert a húzókapcsoló nem egy magasságban kapcsol ki és be.)


A másik relés ötleted érdekelne! Mert ezen már én is gondolkodtam, részletezd légy szíves!

2012. nov. 5. 20:27
 3/6 Karesz6969 ***** válasza:

A relés megoldás szerintem is korrektebb.


Ez egy impulzusrelé. Villanyszerelő boltokban kapható, hivatalosan nyomógombbal kell kapcsolni, akárhány nyomógomb mehet rá párhuzamosan kötve 2 érrel, egy nyomás bekapcs, következő nyomás kikapcs.


Ennél a megoldásnál csak arra vigyázz, hogy a relére minden kapcsoló azonos pozícióban adja a fázist, mert két kapcsolót egyszerre meghúzva, tuti rövidzár! Természetesen ez akkor áll fent ha a lakásban 1-nél több fázis van bekötve és nem azonos fázisra kötöd a helyi topográfia miatt az persze elég nagy marhaság volna:-))


Ezeken a helyeken kapható...többek között.

2012. nov. 5. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Karesz6969 ***** válasza:

A link lemaradt:


[link]

2012. nov. 7. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Végül impulzus relével oldottam meg.

Az alap problémám az volt, hogy húzókapcsolóval és egy másik kapcsolóval is tudjak párhuzamosan kapcsolni világítást.

Húzó-váltókapcsolót nem gyártanak, de húzó impulzuskapcsolót sem!

Végül a relé mellett döntöttem, és csináltam egy húzó impulzuskapcsolót.

2012. nov. 9. 21:57
 6/6 Karesz6969 ***** válasza:
Ez a legjobb megoldás, örülök hogy sikerült!
2012. nov. 10. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!