Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mennyi egy piezzo-hangszóró...

Mennyi egy piezzo-hangszóró (csipogó) belső ellenállása?

Figyelt kérdés

A Texas Instruments egyik dokumentációjában van rá egy nagyon rövid utalás, hogy 1 MegaOhm-os az átlag.


TÉNYLEG ekkora lenne?

Lehet, hogy csak én értettem félre, egyébként nem vagyok túl jó angolból.


Mivel egy normális hangszóró általában 4-8 Ohm belső ellenállású, ahhoz képest ez nekem soknak tűnik. De >eddig< nem nagyon volt dolgom piezzo-hangszórókkal, úgyhogy ha tényleg annyi, elhiszem, csak furcsállom ezt az értéket.


Azért is kérdezem, mert ha azt akarnék az áramkörbe rakni, akkor pl. egy ilyen nagy értéknék már valószínű, hogy befolyásolja a kimeneti jelet. Vagy nem?



2014. jún. 2. 04:47
 1/3 anonim ***** válasza:

1-2 kilo ohm nagyságrendű.

Az erősítőd egy feszültség generátor. Tehát állandó fesz van a kimeneten (eltekintve persze a zenei jelszint ingadozásoktól). A hangszóród fel fogja venni az erősítőből azt az áramot, amire neki szüksége van az adott fesz mellett. A kimeneti jelalakot, és az amplitúdót nem befolyásolja az impedancia. Minden hangszóró annyi áramot vesz ki, amennyire szüksége van.

De megnézel egy impedancia jelleggörbét, és 8 ohmos hangszóró sem fix, 8 ohm. Mivel induktív jellegű fogyasztó, a frekvencia függvényében változik a hangszórók ellenállása. Egy 8 ohmos hangszóró, sub frekvencián lehet, hogy 6-7 ohm, aztán rezonancia frekvencián lehet, hogy 20-30 ohmig is felugrik, majd szépen vissza. A ráírt adat csak egy átlag érték. Ugyan így a piezzonál is, néhány kilo ohm körül ingadozik.

Annyi a differencia, hogy század akkora áramokat vesz ki az erősítőből. Pl. egy 8 ohmos hangszóró, egy 30 voltos kimenő feszültségű erősítőből, átlagban 3,75 ampert vesz fel. Ez az érté felugorhat 4-4,5 amperre is impedancia minimumon, de lecsökkenhet 0,5-1 amperre is impedancia maxon. (látszólagos teljesítményről beszélünk)

Egy átlagban 2 kilo ohmos piezzo pedig egy 30 voltos kimenő feszültségű erősítőből felvesz 4 mili ampert. Imp. minimumon lehet 10-et is, maximumon lehet csak 1 mili ampert.


Ha hangváltót akarsz bekötni elé, úgy szokás, hogy egy 8-10 ohmos ellenállást párhuzamosan kapcsolsz a piezzoval, és arra az ellenállásra méretezed a váltót. Így a vágott feszt megkapja a hangszóró, de az áram nagy része (95-98%-a) az ellenálláson fog folyni.

2014. jún. 2. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Ja, most meg is néztem, hogy mi a hangváltó, úgyhogy tuti biztosan mondhatom, hogy nem arról van szó.

Lényegében egy függvénygenerátor kimenetére kötném rá, egy csipogóként kéne egy primitív kis gyerekjátékhoz ;)


De azóta azt is láttam, hogy lényegében van még egy harmadik típus, a zümmerek, és úgy láttam, hogy azok kaphatóak a legkisebb méretben. Úgyhogy valószínűleg azt fogok használni (kicsi felületen kéne elférnie az áramkörnek).


És akkor ha jól értem azoknál sem számít, hogy mekkora az impedancia?

2014. jún. 2. 12:44
 3/3 anonim ***** válasza:

A meghajtó áramkörtől függ. Én azt hittem, hogy zenehallgatásra akarsz hangfalat építeni, és abba kell a piezzo. És erre gondolván, azért céloztam arra, hogy tök mindegy, mert egy olyan erősítőnek amivel 2-16 ohm közötti hangfalakat használunk, egy kilo ohmos terhelést nem lesz probléma meghajtani.


A hangváltót csak érdekesség képen írtam. :)

2014. jún. 2. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!