Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Milyen áramköri elemmel lehet...

Milyen áramköri elemmel lehet kisebb feszültséggel (AVR 5V-os kimenet) nagyobb feszültséget (12V DC motor) kapcsolni? NEM RELÉ, mert fontos, hogy ne kattogjon, ne legyenek áramlökések (AVR miatt), és PWM szabályzáshoz elég gyorsan tudjon kapcsolni.

Figyelt kérdés

2015. jan. 5. 20:50
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Ennek az elemnek a neve: tranzisztor.


Gondolom tudod hogyan működik.

( Sejtésem szerint nem tudod, mert ha tudnád, nem tetted volna fel ezt a kérdést sem )


NPN típusú tranzisztor működése:

N: negatív réteg

P: pozitív réteg


A kollektor ( ahol befolyik az áram ), az emitter ( ahol ki folyik az áram ), és a bázis ( ahol ugyancsak befolyik az áram ).


Olyan ez mint egy csap. A kollektoron befolyik, az emitteren kifolyik, de csak akkor, ha meg van nyitva, azaz ha a bázison is adsz neki kakaót.


Magyarul: AVR kimenete a bázisra, kollektor +12 Voltra, Emittert a motorra, majd a motor másik pólusát a földre.

Néhány ellenállás is kéne azért a kapcsolásba, főleg a bázis és az AVR pin közé.


Sok sikert!

2015. jan. 6. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Én FET-et szoktam alkalmani a PIC- kimenetén.
2015. jan. 6. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
FET = Field Effect Transistor ( a kérdezőnek: ez egyfajta tranzisztor, nagy áramok vezérlésére tervezve )
2015. jan. 6. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Valóban most kezdtem el a dolgot, ráadásul egyenlőre csak PC-n szimulálva építgettem áramköröket egy Proteus nevű programban. A tranzisztorok és FET-ek működését értem, a kérdést a következő miatt tettem fel: A szimuláció során csak akkor engedtek át a FET-ek 12V-ot, ha 12V volt a bázison, amikor 5V volt a bázison, akkor kb 7-8 volt ment át, 5-6V esett a FET-en. Ez a Proteus hibája, vagy van még valami a háttérben?
2015. jan. 6. 22:55
 5/15 anonim ***** válasza:

"A szimuláció során csak akkor engedtek át a FET-ek 12V-ot, ha 12V volt a bázison, amikor 5V volt a bázison, akkor kb 7-8 volt ment át, 5-6V esett a FET-en. Ez a Proteus hibája, vagy van még valami a háttérben?"


Kapcsolási rajz nélkül semmit nem tudunk mondani. Egyébként elég sok dolog állítja be a FET áramát.. pl. ellenállások, diódák... de kapcsolási rajz nélkül sajnos vakok vagyunk.

2015. jan. 7. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Egyébként a FET tranzisztornak nincsen bázisa.

GATE

DRAIN

SOURCE


A kivezetések nevei.

2015. jan. 7. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Ez a két kép tökéletesen szemlélteti a problémát, screenshotok a Proteus szimuláiókról.

(Ez MOSFET-et tartalmaz, de így sem tűnik működőképesnek)

Az egyik képen +5VDC van a Gate-en, a másik képen pedig föld, de a feszültségértékek ugyan azok.


[url= [link]


[url= [link]

2015. jan. 7. 23:40
 8/15 A kérdező kommentje:

Bocsánat, rosszak a linkek

[link]


[link]

2015. jan. 7. 23:41
 9/15 anonim ***** válasza:

Érdekes kialakítás, hogy a GND felül van.

Mindenesetre a kapcsolással semmi probléma.

Inkább tanulj néhány MOSFET-es alapkapcsolást,

és főleg az értékek nagyságát ajánlom tanulmányozni.

2015. jan. 9. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
2015. jan. 9. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!