Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Az energiatakarékos izzók...

Az energiatakarékos izzók teljesítményét (Watt és Lumen) hogy kell összeadni,3db 8 Wattos egy darab 23 Wattosnak felel meg?

Figyelt kérdés

2015. máj. 12. 14:23
 1/9 anonim ***** válasza:

Hát a lumennel a fényerőt mérik. általában föl van tűntetve a dobozon hogy hány W-os hagyományos izzónak felel meg.

De a Watt-tal a fogyasztását jelöik. tehát attól hogy egy LED izzó mondjuk fogyaszt 8W-ot elképzelhető hogy van olyan fénye mint egy 23W-os normál izzónak.

a lumennel pedig a fényerőt.

2015. máj. 12. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Azt lehet tudni különböző forrásokból, hogy a hagyományos izzók Wattonként 14 lumen fényáramot sugároznak le.Az kb 6% hatásfokot jelent, vagyis egy 100-as izzónál 6 Watt a fény, a többi a hő, amitől forrósodik a lámpa. Az újabb ledeknél már lehet 50% körüli vagy fölötti a hatásfok és csak felét vagy kevesebbet sugároz le hőként.


Tehát a lumen/Watt az ami a fényforrás átalakítási hatásfokát megadja. Ennek alapján lehet kiszámolni, hogy Wattos és milyen átalakítási hatásfokkal bíró fényforrás hány Wattos régi gyenge hatásfokú lámpa fényének felel meg.


ma már lednél az 50 lumen/Watt már a lehetőségek legaljának számít és lehetőleg inkább 70 lumen/Wattos átalakítási hatásfokú fényforrásnál gyengébbet nem szabad megvenni. A nagyon régieknél volt még 30 és 50 lm/W hatásfok között is led, ami még előforsul a ker4skedelemben, a régen tömegesen legyártott és elfekvő készletekből olcsón felvásárolt és lámpákba építve most is itt ott megtalálható. Viszont a mai korszerű ledek magában mint led chip, is elég drágák. Úgy alkatrészként is leghalább 2.500 Ft min az ára. beépítve meg háromezer fölött kapható meg egy 10 Wattos 7-800 lumenes a jobb fajtából.


Ez egy új világ új fogalmakkal. Másra kényesek a ledek. Érdemes ezeket jobban megismerni. Már nagyon régóta foglakozom mélyebben ezekkel. Felületesen meg több évtizede...

2015. máj. 13. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

LED-esek nem érdekelnek, mert drágák még


Igazából erre vagyok kiváncsi:

http://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__egyeb-k..

2015. máj. 14. 00:33
 4/9 anonim ***** válasza:
Sajnos ez igaz, ami jó, az vagy drága vagy erkölcstelen.
2015. máj. 14. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
2015. máj. 14. 01:32
 6/9 anonim ***** válasza:

"1db 32 Wattos vagy 5db 8 Wattos energiatakarékos izzó ad nagyobb fényt? Philips Tornado és Philips 3U félét nézegetek"


Philips Tornádóból volt nekem is 8 darab. Aztán elkezdtek sorban kipurcanni, de addig is tényleg hihetetlenül jó fényük volt. A 8 db-ból kb kettő volt ami legalább 6 év múlva ment csak tönkre, de volt amelyik jóval hamarabb. Sajnos ezeknek a fénycsöves (elsőre jónak tűnő) megoldásoknak ez a hátránya.

Nekem most ledek vannak és még jól működnek mind.


Na de számoljunk.

A 23 Wattos "Tornádó" 1400 lumen fényt ad le.

[link]


Vagyis 1400/23 az Wattonként 60 lumen fény hasznosítást jelent.


A lednél gyártási időtől függően különböző fény átalakítási hatásfokkal lehet számolni. Ha a legkorszerűbb ledeket nézzük, pl egy melegfehér, egészen jó szín vissza adású led ami 85 CRI-s, 2600-3200 kelvinfok közötti színhőmérsékleti tartományban 6-7 Watt teljesítmény körül 485 lumen fény teljesítményt képes leadni a katalógus szerint.


Ez azt jelenti, hogy Wattonként rosszabb esetben is 70 lumen fényt tud lesugározni Wattonként.


Persze vannak sokkal rosszabb szín visszaadású és sokkal gyengébb, a példaként számolthoz képest, fele fényhasznosítás alatti ledek is, amiket még őskövületként előkaparhatnak a tizenévvel ezelőtti szériákkal az elfekvő készletek mélyéről és nagyon olcsón árulják valahol, de minek. Meg kell szabadulni valahogy azoktól is.


Egyébként ilyen számításokhoz arról az oldalról lehet adatokat venni, amit korábban (azt hiszem) itt is linkeltem.

Ott minden lényeges adat le van írva, amit egy ilyen hatásfok kalkulációhoz fel lehet használni.


Na meg a fényforrások oldalán, esetleg a dobozán fel van általában tüntetve, hogy mekkora lumen fényt ad le és mennyi Wattos a fogyasztása.


.


Ahogy az elején kérdezted, a lument kelm megtudni, hogy adott fényforrás mennyi lumen fényt ad le és azokat lehet összehasonlítani. Viszont atzzal is kell vigyázni, hogy a lumen meg a másik lumen hiába egyezik, ha a fény szín spektrumából hiányzik pl a vörös, mert akkor minden sápadt és fakó lesz a fényénél, hiába van meg az azonos fényerő.


A példaként felhozott lednél direkt választottam egy egészen jó szín vissza adásút. Egyébként ehhez képest hidegebb fényűben jóval erősebb lumen/Wattosak is vannak, ami akár közel a kétszerese a tárgyalt lakásba jó darbnak, de a hideg fényű nem lakás világításra való, mert nem kellemes a fénye. Az udvarba vagy műhelybe viszont az is jó lehet.

2015. máj. 14. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszi, hogy így kifejtetted, de írtam, hogy nem LED-et szeretnék.


Hanem azt szeretném tudni, hogy 5db 8 Wattos (ami ugye 40W-t fogyaszt) kompakt fénycső ki tud váltani 1db 32W kompakt fénycsövet vagy esetleg legalább egy 23W-ost.


Magyarul érdemes -e lecserélni a csillárt egy sima lámpára?

2015. máj. 14. 01:47
 8/9 anonim ***** válasza:

Egyébként olvastam a linkelt oldalt. Ott sajnos butaságot írnak. Igaz, hogy a körsugárzóhoz képest a led főleg egy irányba vetíti a fényt,de éppen ezért azonos lumen fényáram (fénymennyiség) esetén a körsugárzóhoz képest kétszeresét tudja egy célfelületre juttatni. Persze a régi elavult, gyenge régi ledek nem tudnak jó hatásfokkal működni így azok nem felelnek meg a mai elvárásoknak, csak a korszerűbbek.


Mutatok valamit, amiből lehet látni, hogy régebbi de egészen jó hatásfokú leddel mekkora fényt lehet előállítani. Azokat a ledeket, ami a videón világít, kb 2006-2009 körül vettem (már nem emlékszem pontosan) és szereltem be a lámpába. Egy kerékpáron használom azóta is. A 3-szor 10 Wattos lednek remek fénye van az éjszakai erdőben is, mint egy autónak.


Egyszer elejtettem egy ötletet egyik lámpás fórumon lelkes, kísérletező kedvű lámpa építők között, hogy ki kellene próbálni egy Philips Tornádót beüzemelni egy akkus inverterről a bringa kormányon egy fény visszaverő tükörben, hogy az mekkora fényt ad a biciklin.

Maga körül mindent megvilágított, de kicsivel is távolabb már nem volt használható fénye, mert oda nem szórt fényre van szükség. Szóval a kísérlet félig meddig kudarcot vallott a Philips Tornádó fénycsővel előállított fénnyel.


.


A következő videón látszik a saját 30 Wattos ledes lámpám, ahogy 10 Wattonkén felkapcsolom a három 10 Wattos ledes zónát, először kisebb teljesítményre, majd rányomom teljesen amit bír.

A videó legelején lehet látni még a sötét fal mellett ahogy elhalad három hagyományos világítású kerékpár, aztán felkapcsolom a sajátomat is, szemben a másik oldali járdán állva.


https://www.youtube.com/watch?v=mGLKpscbXD4


Egyébként így néz ki a lámpa, aminek ekkora fénye van :


[link]

2015. máj. 14. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

közben itt meg volt félig írva az előző levél és miközben időközönként írogattam hozzá, nem láthattam, hogy válaszoltál, na de már mindegy, mert azt elküldtem. legalább jobban megismered azt is. :)


Lehet, hogy már kicsit álmos vagyok, de megpróbálom megérteni a kérdésed lényegét, hogy ne mellé beszéljek.


"...azt szeretném tudni, hogy 5db 8 Wattos (ami ugye 40W-t fogyaszt) kompakt fénycső ki tud váltani 1db 32W kompakt fénycsövet vagy esetleg legalább egy 23W-ost.


Magyarul érdemes -e lecserélni a csillárt egy sima lámpára? "


Tehát nem ledhez hasonlítunk, hanem egy fénycsövet több fénycsőhöz, ha jól értem.


Ha a kisebb fénycsövek is azonos minőségűek az egy nagyobbal, akkor igen. Viszont ezekben is léteznek gyengébbek és jobbak is, ugyanúgy szín vissza adásban mint hatásfokban.


Ha a kicsik is azonos minőségűek a naggyal akkor elvileg azonos minden lumen érték a kicsinél is és a nagynál is, tehát elég ha össze adod a lumeneket. Ennek alapján elvben azonos össz fényerőnek kell keletkeznie, viszont a fény eloszlása az ami még közre játszik.


Ha az a három (öt) darab úgy helyezkedik el, hogy hasonlóan megvilágíthassa a célfelületet és nem nagyon árnyékolja búra vagy fény elnyelő dekorációs test akkor azonos, viszont ha a szoba távoli sarkaiban, esetleg mény füstszínű búrákban helyezed el őket, akkor jóval gyengébb fényérzetet kapsz eredményül, mert a fény nem adódik össze, hanem elnyelődik, elszóródik a szoba falain, búrákban és nem hoz létre így a korábbi egyetlen fényforráshoz hasonló összhatást.


Ilyen szempontok is vannak ami a fény összahatását befolyásolja.

2015. máj. 14. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!