Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Az akkumulátorokon található...

Az akkumulátorokon található elektronikai paraméterek mit jelentenek? (Ah, feszültség, áramerősség)

Figyelt kérdés
Próbáltam utánanézni, hogy mit jelentenek ezek a fogalmak pontosan, azt tudom, hogy az Ah (vagy mAh) az akkumulátorban tárulható töltésmennyiséget jelenti. Az áramerősség azt jelenti, hogy milyen gyorsan tölt? A feszültséget viszont egyáltalán nem értem. Azt találtam rá, hogy egy C átviteléhez hány J munkára van szükség, de azt nem tudom, hogy konkrétan ez mit jelent a gyakorlatban. Ha hasznos linket küldtök, azt is megköszönném! :)

2017. dec. 29. 11:50
 1/6 anonim ***** válasza:
59%

Az akkumulátorok nagyon egyszerűen egy elektrolitba (pl. kénsav) mártott fémlemezek (pl. ólom - ólom-oxid) (sok). Az itt lejátszódó kémiai folyamatoknak köszönhetően az aku kivezetései között feltöltött állapotban annyi volt lesz, kocsikban 12 V, mobiltelefonoknál 3,8 V körül. Ha használjuk, vagy ha csak úgy áll magában, akkor ez az érték csökken, az aku (fokozatosan) lemerül. Ekkor akutöltővel (hálózati 230 V-ról működő, egyenirányító + transzformátor) segítségével fel kell tölteni.

Az áramerősség a terhelés ellenállásától (impedanciájától) függ, ez minél nagyobb, annál kisebb lesz az áramerősség. Az akkun megadott a maximálisan megengedett áramerősséget jelenti, amit az aku meghibásodás nélkül kibír huzamos ideig.


[link]


[link]

2017. dec. 29. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Igen köszönöm, azt tudtam, hogy elektrolitba merül az anód és a katód. A kérdésem igazából arra vonatkozott volna, hogy mondjuk arról van-e valamilyen információ, hogy az adott akku milyen gyorsan tölti fel amit rácsatlakoztatok. Illetve, hogy gyakorlatban mit jelent a feszültség, valami olyasmit jelent-e, hogy az adott akkumulátornak van ugye egy elektródrendszere és azt mindig egy adott feszültségig lehet maximum feltölteni... Az áramerősséget megértettem, köszönöm szépen!
2017. dec. 29. 16:28
 3/6 anonim ***** válasza:
51%

A feszültség kb. olyan, mint egy vízierőmű esetén a gát magassága. Ha 10 méteres a gát, akkor max 10 méternyi szintkülönbséggel tudsz dolgozni, ha 100 méteres, akkor nagyobb erőt használhatsz. De ha nincs feltöltve a gát feletti rész, akkor nem működtethető.

Minden eszközhöz kell egy adott "szintkülönbség", amitől egyáltalán működik. Gyenge vízsugár meg sem hajt egy nagy malomkereket pl.


A gát szélessége kb. az Ah , azaz a töltés mennyisége.

Egy magas, de keskeny gát esetén az átengedett víz (áram) erős hatású, de hamar elfogy. Az alacsony, de széles gát esetén kis erőt sokáig tudsz használni.


A feltöltés idejéhez nincs köze a feszültségnek, inkább a max töltöttséghez (Ah) és a feltöltő trafó határozza meg a sebességet.


Annyi még a lényeg, hogy nagy áramerősség (töltésáramlás) esetén melegszik a vezeték és az akku is, ezért nem lehet túl gyorsan tölteni az aksikat.

2017. dec. 30. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
51%
Ez talán idevág: [link]
2017. dec. 30. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon jó volt a gátas hasonlat, köszönöm! :) Az Ohm-törvény is persze... Már csak annyi kérdésem lenne, hogy láttam még Wh-is, ami a tárolt energia mennyiségére vonatkozik és egy videóban a youtube-on azt mondták, hogy ez jobban jellemzi egy akku kapacitását, mint a tárolt töltés (Ah). Igazából azt nem értem, hogy ez miért van így. És az áramerősség, amit egy rákapcsolt adott ellenállású másik akkun mérhetünk, az nem tudná jellemezni a töltés sebességét?
2017. dec. 30. 12:38
 6/6 anonim ***** válasza:
Egy 1 Ah-s akkumulátor lehet akkora is mint egy radírgumi, meg akkora is mint egy televízió. A feszültségtől függ. Az 1 Ah annyit mond el, hogy 1 Amperes áramot tud leadni 1 órán keresztül. Viszont ha a feszültség közben csak pl. 1,5 Volt, akkor 1,5Wh a leadott energia, ha meg mondjuk 300 Volt, akkor már is 300Wh.
2017. dec. 30. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!