Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Pillanatnyi áramfelvétel...

Lorand.otto kérdése:

Pillanatnyi áramfelvétel mérése családi házban, közvetlenül a villanyóra után?

Figyelt kérdés

A villanyóra csak azt mutatja, hogy hány kWh-t használtam már el.


Érdekelne, hogy be lehetne-e kötni, közvetlenül az óra után egy másik mérőt, ahol az éppen aktuális, pillanatnyi áramfelvételt tudnám leolvasni.


A gondolat az mögötte, hogy mivel 1x32A van a családi házban, jó lenne látni, hogy épp mennyire van leterhelve a hálózat. Hogy például nekiálljak e flexelni, vagy várjam meg míg megáll a szárítógép.


Mert ha látom, hogy éppen 4000W felvétel van akkor belefér a "nagyflex" de ha 6000W-on állunk, akkor már levágná ha beindítanám.


Feltételezem persze, ...nem vagyok villanyszerelő. :)


Csak hát nem tudom, hogy létezik e ilyen ketyere, és hogy be lehetne e így kötni, hogy a komplett hálózatunk terhelését mutassa...


Ha valaki tud valamit, előre is köszönöm ha megossza itt velem.


További szép napot!



2018. júl. 20. 15:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Sok megoldás létezik, létezik "csak" árammérő (ide neked az is elég lehet). Ha van elég hely akkor egy villanyszerelő be tudja építeni. Vannak intelligens fogyasztásmérők (direkt mérő) amiket szinten be tudsz építeni azok kijelzik az áramot is és a fogyasztást is. Olyat is "tudunk" csinálni (mi már telepítettünk ilyet), hogy akár a mobil telefonodon is láthatod a pillanatnyi fogyasztásod, meg az elmúlt 24 óra negyedórás csúcsait. És innen már fantázia kérdése. A legegyszerűbb megoldás esetén a mérés anyagköltsége is néhány tízezer Ft. A bonyolultabb megoldások (pl. androidon látod a fogyasztásod alakulását) már 100eFt körül kezdődnek. És erre jön rá a munkadíj, és az esetleg szükséges elosztó bővítések díjai (ha nem fér be a meglévő lakás elosztóba). Olyan rendszert is lehet csinálni amelyik utána áramkörönként méri, hogy meoyik áramkör hogyan fogyaszt. Pl. sokan tesznek be plusz mérőt a bojler és a hűtő elé, és innen lehet látni egy kezdődő meghibásodást stb.
2018. júl. 20. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ :) Nekem valami egyszerű is elég lenne. Próbáltam keresni, csak a webshopokban nem írják "hülyebiztosan" hogy az elfogyasztott áram mennyiségét mutatja a mérő, vagy az éppen aktuális fogyasztást, tehát hogy az összes fogyasztó együttesen mennyi áramot vesz fel pillanatnyilag. Esetleg ha tudna mondani egy típust, ami azt mutatja amit szeretnék, megköszönném. :)
2018. júl. 20. 16:48
 3/11 anonim ***** válasza:

Pedig egyszerű, mert ami pillanatnyi, az a teljesítmény (W) meg az áram is (A).

Halmozódó mennyiség viszont a Wh (energiamennyiség).

Tehát amennyiben az eszköz W és/vagy A kijelzéssel rendelkezik, elvileg azt keresed.

megjegyezném mindamellett, hogy az automatát sokszor az indítással járó pillanatnyi nagy áramimpulzus löki le, ami nagyobb általában, mint a tartós üzemi áram. Ezért vannak persze kitalálva a lomha leoldású automaták, de az sem mindig oldja meg a gondot.

2018. júl. 20. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Igaza van! Látja a mértékegységig nem is jutottam el, a leírásban kerestem, hogy mi az nem a specifikációkban...


Na meglátjuk, így találok e valamit.


Amúgy ha egy villanymotor Max 1500W-os, az induláskor is érvényes, vagy abban a pillanatban ennél is több ampert szed egy rövid ideig?

2018. júl. 20. 17:05
 5/11 anonim ***** válasza:

Ezért szokták szétosztani a hálózatot, hogy ilyen ne fordulhasson elő, néhány biztosítékot szoktak betenni a nagyobb felvevők elé, így ha valamit le is vág, akkor is csak azt az egy biztosítékot fogja, nem marad a ház áram nélkül. Nálam minden nagyfogyasztó külön biztosítékon van: Mosógép, mosogatógép, sütő, főzőlap, ezeknek mind saját biztosítéka van, így ha valami túl is terhelné a hálózatot, akkor sem fogja a fő biztosítékot lecsapni. Egyébként az eszköz létezik, amit keresel, hálózati fogyasztásmérőnek hívják.


[link]

2018. júl. 20. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Ami a motorozást illeti: váltakozóáramnál a Watt és az áram közötti összefüggéshez más paraméterek is kellenek.

Az 1500 W az másfelől egyszerűen csak annyit jelent, hogy a motor arra van méretezve, hogy a tengelyen ennyi teljesítményt tudjon leadni.

Amit te keresel, az az indítási áram, azt nem könnyű megtalálni, mert az is függ egy pár dologtól.

2018. júl. 20. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

A szétosztást nem teljesen értem.


Ha mondjuk a garázsban 25 amperes biztosíték van, és felveszek éppen 21A-t, a további hálózat pedig 16A-os biztosítékokkal szétosztva összesen felvesz 12A-t akkor az egyes biztosítékok nem oldanak, de a főbiztosíték 21A+12A=33A tehát a 32A-os biztosíték viszont megszakít... Vagy nem? Persze én csak laikusként matekozok. :)


Amúgy a belinkelt oldalon a legtöbbje kWh-t mér, vagyis hogy mennyi fogyott eddig. Én azt a Watt értéket keresem, amit a hálózat épp felvesz. Talán a Smart Analyser MID tudná, mert ott van felsorolva sima kW is a mértékegységei között... bár én valami egyszerűbbre gondoltam. :) Ez többet tud mint ami nekem kéne és hát épp ezért az ára is elég magas.


Bár kezd olyan érzésem lenni, hogy felesleges dolgon lovagolok... :) De hát nem értek hozzá :D Igazából csak azt szerettem volna leolvasni, hogy éppen elbírja e a hálózat a plusz gépet amit beindítanék, vagy várnom kéne míg egy másik nagy fogyasztású gép leáll.


Minden esetre köszönöm szépen az eddigi és ezutáni válaszokat! :)

2018. júl. 20. 21:43
 8/11 A kérdező kommentje:

Sztrogoff,


Tehát az indítási áram lehet nagyobb is a gép teljesítményénél. Jól értem?

2018. júl. 20. 21:45
 9/11 anonim ***** válasza:

Így van.


A #5 által linkelt első 11 eFt-os ketye is tud áramot és teljesítményt mutatni.

2018. júl. 20. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Vagy ha hozzáférsz a vezetékhez, akkor egy ilyen multiméterrel is tudod mérni az áramot:

[link]


Az első találatot linkeltem, ebay-en 15 - 20 eurért lehet kapni elfogadható minőségűt

2018. júl. 21. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!