Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Miért forog a motor mégis?

Miért forog a motor mégis?

Figyelt kérdés

Az Arduino Starter Kit 9-es projectét akartam megcsinálni (DC motor kapcsolgatása). Itt egy link hozzá:

[link]


Mindent pontosan úgy kötöttem össze, ahogy a képen is van, illetve a kód is pontosan az, ami a könyven is van. mégis a nyomógomb lenyomása nélkül elkezd forogni a motor. (Még akkor is, ha az Arduino nem kap tápot.) Ha nem a 9 V-os telepet használom, hanem az Arduino 5 V-jára kötöm, akkor működik rendesen. (LED-del is kipróbáltam.) A tranzisztor, a kód és a kapcsoló tehát működik. Mi lehet a probléma, más is találkozott hasonlóval?


Itt egy kép is azért: [link]


A felhasznált alkatrészek:

IRF520 MOS

10 kΩ ellenállás

nyomógomb

DC motor

9 V-os telep

dióda


Kód, illetve egy fórom, ahol vkinek hasonló gondja volt, (de nekem ez nem segített):

[link]



2018. okt. 9. 13:39
 1/7 anonim ***** válasza:

Tegyél be 10 kΩ lehúzóellenállást a FET G-S közé.

Vagy Gate-GND, ugyanaz.

Egyébként, ha a Gate vezetékét leveszed a Arduino kimenetéről és GND-re zárod, akkor sem mehet a motor, ha esetleg tesztelni akarod.

De nem látok hibát a bekötésben, inkább csak arra utal a jelenség, hogy a Gate-feszültség nem megy le nullára.

Ez viszont kellemetlen lehet a MOSFET-számára is, mert ha csak "félig-meddig" nyit-zár, az már nem kapcsolóüzem, hanem olyan lineáris átmenet, ami fokozott disszipációval járhat, vagyis megsülhet.

2018. okt. 9. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Sajnos az sem használ. Ha a GATE-et GND-re kötöm, akkor is vezet sajnos. Viszont, ha a 9 V-os telep helyett egy 1,5 V-os ceruzaelemet használok, akkor magától nem indul be, de a gom segítségével igen, de aztán folyamatosan forog (persze alacsony fordulatszámon), illetve minden gombnyomáskor kicsit felgyorsul. Valószínűleg mégis a MOS-szal van a gond. (Próbáltam egy másikkal is, de ugyanaz a helyzet.)
2018. okt. 9. 20:17
 3/7 A kérdező kommentje:
*gomb
2018. okt. 9. 20:18
 4/7 A kérdező kommentje:
Amúgy a kövi projektnél (H-híd) se működik, ahogy kéne, kivéve, ha az Arduino tápját használom, akkor teljesen jól, amúgy semmit nem csinál.
2018. okt. 10. 19:05
 5/7 anonim ***** válasza:
Sikerült megoldani azóta?
2018. okt. 17. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Nem. Csak úgy, ha az Arduino tápját kapja, a H-hídnál ugyanez, ott is csak úgy működött, de legalább úgy tényleg működött.
2018. okt. 18. 12:12
 7/7 A kérdező kommentje:
Na, végül rájöttem (nem ezen gondolkoztam eddig :D). Kaptam egy multimétert, és mikor raktam bele a telepet (hasonló 9 V-os) jöttem rá hogy hogyan is kell csatlakoztatni, hogy benne maradjon. Itt is pontosan úgy kellett volna. Ekkor teljesen jól működik. Elég balf@#? voltam, de korábban még nem találkoztam ilyennel. :D
2018. dec. 5. 16:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!