Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Egy LED asztali lámpának ha...

Egy LED asztali lámpának ha kiég az izzója utána nem is lehet használni (úgy értem újat kell venni)?

Figyelt kérdés

[link]

ilyenekre gondoltam


2018. okt. 12. 12:48
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem lehet izzót cserélni benne.

Viszont ezekre a lámpákra elég hosszú garanciát szoktak adni, és állítólag olyan sokáig jó, hogy mire elromlik, addigra már rég meg is unod, és lecseréled :-)

2018. okt. 12. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem izzó, nincs benne semmi izzószál.

LED-ek vannak benne, ami ha jól van méretezve, nem fog tönkremenni. Ha mégis, akkor szereléssel, forrasztással, szakember által javítható, de gyakran úgy gyártják, hogy roncsolás nélkül szét sem szedhető.

Mivel a javítás amúgy sem lenne gazdaságos, ez inkább csak kevesek szórakozásának tekinthető, hogy mondjuk megjavít magának hobbiból egy-egy LED-lámpát (mint én is például).

A többség pedig leadja a Hulladékudvarban.

De lehetnek olyan típusok is, amiben cserélhető LED-lámpa van (nem izzó).

2018. okt. 12. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Wadmalac ***** válasza:
Sokkal előbb fog meghalni a szünetmentes tápja, mint a ledek.
2018. okt. 12. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"Sokkal előbb fog meghalni a szünetmentes tápja, mint a ledek."


Nem tudom, milyen szünetmentes tápról van szó, miután ezekben nem szokott lenni akku.

Olyan hiedelmek vannak, hogy a LED-lámpák meghajtóáramköre általában hamarabb tönkremegy, mint a LED.

De ezt bizonyára olyanok terjesztik, akik soha nem javítottak még ilyeneket. Tegyük fel, hogy a LED asztali lámpákat (ami a kérdés volt) viszonylag normálisan megtervezték.

Ez viszont nem mindig igaz azokra a LED-lámpákra, amiket az izzók helyett teszünk be, sőt nem igaz a LED LCD TV-kre sem.

Ezekben ugyanis döntő százalékban a LED-ek mennek tönkre, nem a meghajtóáramkör. Köszönhetően azoknak a mérnököknek, akik túlhajtják, alulméretezik ezeket a LED-eket.

TV-ket javítom a szervizemben, köszönöm is.

LED-lámpákat is javítom magamnak hobbiból, ja csak én befejezem a tervezését is, vagyis elvégzem azt a módosítást, amitől tartósabb lesz utána.

2018. okt. 12. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Igaza van a #4 es nek. Nekem is sorban mennek tönkre a lámpámban a ledek, viszont max flex -el tudnám szétszedni, és cserélni. Ráadásul így hülyén is néz ki, mint egy vakablak. Úgyhogy kuka.
2018. okt. 12. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Wadmalac ***** válasza:

"Nem tudom, milyen szünetmentes tápról van szó, miután ezekben nem szokott lenni akku."

Mea culpa, hülyeséget írtam, nem szünetmentes tápot, hanem szakaszos üzeműt akartam írni.

Meg nem mondom, miért cserélem össze notóriusan.


Tény, hogy túlhajtott led gyorsan hal, de ha nem a megagagyi filléres e-bay darabról van szó, az a led azért elég örökéletű alkatrész.

Nem látom át a piacot, lehet, hogy gyakoribb a túlhajtott vacak mint a normális, mert kispórolták a jó fényerejűt, akkor tényleg a led a gyorsabb halálraítélt.

2018. okt. 15. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Sejtettem egyébként, csak nem árt tisztázni.

Kapcsolóüzeműnek nevezik, vagy SMPS (Switch Mode Power Supply), ami általában PWM eljárással szabályzott, ezért röviden PWM-tápnak is szoktuk mondani (pulse width modulation, impulzusszélesség-moduláció).

Ami nem szabályzott, vagyis nem stabilizált, az meg úgyis a ritkább eset. Vagy nézőpont kérdése, a kompakt fénycsövek meghajtója is negatív visszacsatolás nélküli, vagy a halogénizzók elektronikus trafónak nevezett előtétje is.

LED-lámpák is léteznek passzív kapacitív előtéttel, az egyszerűbbek, vagy vannak az aktív elektronikus meghajtók, ami áramgenerátoros, vagyis a LED-ek áramát stabilizálja.


Szakaszos üzemű PWM-tápegység külön műfaj (burst mode, energiatakarékos mód), ami alacsony terhelésnél impulzuscsomagokra vált.


Erre egy példa azok a laptoptápok, ami közelről fülelve halkan kattog, de csak készenlétben, ami forintban szinte kimutathatatlan fogyasztással jár együtt. Minden kattanás egy rövid impulzuscsomag, ami a készenléti feszültség fenntartásához épp csak szükséges. Ezen belül a kapcsolófrekvencia 40-60 kHz, vagyis az nem hallható, csak a szakaszos bekapcsolások kattanása.


LED-eket meg alapvetően a hőmérséklet teszi tönkre, ezen belül a márkásabb típusok jobban bírják általában ugyanazt a hőfokot. Értelemszerűen sokat számít a lámpatest szellőzése is, az élettartam szempontjából.

2018. okt. 15. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!