Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Vezetheti kenőolaj az áramot?

Vezetheti kenőolaj az áramot?

Figyelt kérdés

Van itthon egy kis flakon kenőolajam, sajnos már nem emlékszem mihez adták. Viszont halványan dereng egy eset, amikor valami kenőanyagtól zárlatot kaptam. Nem tudom, hogy ez az olaj volt-e, de lehet, nem emlékszem.


Léteznek vezetőképes kenőolajak? Vagy valami egyszerű módszer a tesztelésére?


2019. jan. 12. 11:15
 1/4 anonim ***** válasza:

Olaj önmagában szigetel (ld. transzformátorolaj), de egyéb olajokban sincsenek olyan adalékok szerintem, ami vezethetne.

Még amire látszólag gyanakodhatna az ember (lítiumbázisú kenőzsír), arról is kiderül, hogy az nem vezető lítium, hanem annak szigetelő vegyülete.

Mint ahogy a hővezető zsírok is tartalmaznak fémoxid adalékot a hővezetés javítására, de az nem elektromosan vezető fém, hanem szigetelő fémoxid, egészen más műfaj.

Tiszta motorolaj, hajtóműolaj megbízható szigetelő szerintem.

Lítiumos csapágyzsír olyan jól szigetel, hogy TV sorvégtranzisztor alatt, a csillámlemezre kenve, soha nem üt át (ahol 1-2 kV van).

2019. jan. 12. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Előbb nem tértem ki a szürke hővezető zsírra, ami elektromosan is vezet, hanem csak a fehér (fémoxidos) zsírra utaltam.
2019. jan. 12. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Amíg nincs benne vezetőképes ion, vagy fémszemcse, vagy szennyeződés, addig nem vezet.

Szóval más miatt volt zárlatod. Esetleg pont amiatt volt probléma, hogy a kenőanyag szigetel, ami miatt az ívet húzó érintkezők megégethették, majd a szenesedett cucc már vezetőképes lett.

Egyébként mi sem emlékezünk rá hogy ez volt-e az az olaj.

2019. jan. 12. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

trafóolajoknál az átütési szilárdságot úgy szoktuk nézni, hogy két vezető van belelógatva az olajba és elkezdjük feltekerni a feszkót.

Amikor ívhúzás van akkor leolvassuk hogy az mekkore fesznél volt.

Próbálkozz és nézd meg mekkora feszültséget milyen távolságból vezet az olajad. csak ne gyújtsd fel a lakást! :)

2019. jan. 12. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!