Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » 10W el. Előtétes fénycső hiba?

10W el. Előtétes fénycső hiba?

Figyelt kérdés
van egy 10w fénycsövem,amit kb.10-12 órán keresztül müködtetek,azt vettem észre,hogy pár óra után a fénycső és az el.előtét /trafó?/tök forró/az előtétre SF-9A van irva.Laikusként arra gondoltam,hogy ezt az előtétet cserélnem kellene?,de a neten ilyen jelüt nem találok!Ez lenne vajon a hiba?Szabad forrónak lenni a fénycsőnek és az előtétnek?Ez a fénycső egy ipari nagy hűtőszekrényből lett kiszerelve pár éve,idáig működött rendesen.Megköszönném,ha valaki tudna segiteni.

#elektronikus fénycső előtét #10W fénycső
2019. febr. 4. 14:55
 1/8 anonim ***** válasza:

Ha megnézel egy 10 W-os kompakt fénycsövet, az is forró, ez természetes ezeknél.

Mivel tapasztaltam itt már fogalmi zavarokat, ezért hozzátenném:

Fénycső + elektronikus előtét = kompakt fénycső.

2019. febr. 4. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi a választ.Az aljzatban 1 TUBE-8 10W DAYLIGHT nevü neon?? cső van,de azt olvastam valahol,hogy a neoncső elnevezés nem helytálló,mert ezeket állitólag fénycsöveknek hivják.Most akkor teljesen laikusként kérdezem,mi az igazság? Amire azt irtam,hogy előtét az egy kb.15cm hosszu és kb.2 cm magas valami,ugy néz ki mint a régi neoncsövek trafója,de hasonlit az el.előtétekre is./nézten a neten ilyen előtéteket,ez nagyon hasonlit rájuk/Bocs,de rövidebben nem tudtzam.Üdv.
2019. febr. 4. 15:41
 3/8 anonim ***** válasza:

Igen, ez is egyik kedvenc vesszőparipám, miután az ionizált neongáz narancsvörös fényt ad, ilyenek a glimmlámpák is például, amit az angol neonnak nevez mellesleg.

Vagy régen a reklámvilágítás volt neon, az alapján az emberek elkezdték neonnak nevezni a fehér fénycsöveket is, amiben neongáz persze soha nem is volt.

Simán fénycső a tisztességes magyar neve, angolban CCFL.


Egyébként korábban nem tűnt fel, hogy forró, vagy nem is figyelted?

2019. febr. 4. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Ismét köszi a választ! Korábban nem figyeltem a melegedést.most a régi cső villogni kezdett,kicseréltem a csövet és akkor tünt fel a forróság.Most világit rendesen.Arra viszont nem kaptam választ-de nagyon érdekelne-hogy ez most neoncső vagy fénycső és neontrafó vagy elektronikus előtét???Üdv.
2019. febr. 4. 17:01
 5/8 anonim ***** válasza:

Dehogynem, azért írtam, hogy fénycső a neve, miután a neoncső narancsvörös színt ad, tehát az egy másik műfaj. Csak laikusok keverték össze ezeket még régen, de azóta is tartja magát.

A hagyományos előtét nem trafó, csak fojtótekercs. Két kivezetése van, nem transzformál semmit, csak áramkorlátozó impedanciát képez a fénycső előtt. Általában tartozik hozzá fázisjavító kondenzátor is.

Az elektronikus előtétekben van ugyan kis trafó, de azt meg komplett előtétnek nevezzük (az áramkörével együtt), nem csak trafónak.

Az SF-9A típust nem tudom beazonosítani, nem látok ilyet a neten, de ha nem csak két ponton van bekötve, meg elég vékony is, könnyű, az valószínűleg elektronikus előtétre utal.

2019. febr. 4. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszi a választ,az SF-9A nevüt én sem találtam,de még ezek vannak ráirva: 1W 130t 50/95 , EN 60920 , -21 Lampe A- Lambda/jel/ 1x7TC 0,18 0,32 1x9C 0,17 0,32 1x11TC 0,16 0,47 230V 50Hz, mint irtam kb.15cm hosszu,2-2,5cm magas,2 cm széles,2 vezetékkel van bekötve.Ja és még külön egy gyujtó is van /4-80W/hozzá,ma 2 óra használat után tüzforró ez a fojtótekercs vagy előtét.Üdv.
2019. febr. 5. 10:43
 7/8 anonim ***** válasza:

Ha csak kétvezetékes és gyújtó is van hozzá, az csak passzív fojtótekercs (de az is előtét).

Ezekről azt kell tudni, hogy nincs benne érzékeny alkatrész, csak réz és vas lényegében, ami simán megsütheti az ember kezét, de az még annak üzemi hőmérséklet. Eleve az a dolga, hogy rugalmasan elfűtsön egy bizonyos különbözeti teljesítményt, amivel megvédi a fénycsövet a tönkremenéstől.

Noha a tekercs szigetelése már nem annyira strapabíró, de azok is sokat elviselnek.

2019. febr. 5. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat.Üdv.
2019. febr. 5. 11:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!