Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mennyire szabad melegnek...

Mennyire szabad melegnek lennie egy SMD 5050 led szalagnak?

Figyelt kérdés
A ledszalagot egy 12V-os 2A-es adapterre kötöttem rá és azt érzem, hogy nagyon melegek a ledek. Kötöttem a fázisra egy 100kohm-os potmétert is, hogy tudjam szabályozni a ledszalag fényerejét, ami meg szabályosan forró. Miért lehet ez ? Mit lehet ez ellen tenni? Előtét ellenállás megoldhatja a problémát?

2019. febr. 18. 23:14
 1/10 anonim ***** válasza:
Túl sok áram folyik a ledekre (az is lehet, hogy az egyik zárlatos, mind világít?), a potit meg egyenesen rossz helyre kötötted. Kösd át az adapter után, a pozitív pólusra. Ez meg fogja oldani a problémát, mert a poti előtét ellenállásként is viselkedik.
2019. febr. 18. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Úgy gondoltam, hogy az adapter pozitív pólusa meg a led anódja közé van kötve a potméter és maga a potméter is forró. Amit maga ír az ugyanezt jelenti nem ?
2019. febr. 19. 06:46
 3/10 A kérdező kommentje:
És igen mind világít.
2019. febr. 19. 06:49
 4/10 anonim ***** válasza:

"Kötöttem a fázisra egy 100kohm-os potmétert is, hogy tudjam szabályozni a ledszalag fényerejét, ami meg szabályosan forró."

Akkor vedd ki belőle.

"Mit lehet ez ellen tenni?"

Ez fizika.

Mit szeretnél egyébként?

Fényerő szabályzást?

Kapcsold 9 voltra a led szalagot.

2019. febr. 19. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Potméter szakmailag vicc, tehát ezt elfelejtjük.

Használhatsz szabályozható tápegységet, vagy DC-konvertert is be lehetne iktatni, de a 12 V csökkentésénél azt fogod tapasztalni, hogy bizonyos szint alatt már nem egyformán világítanak a LED-ek, a nyitófeszültségek szórásai miatt.

Tehát ez is inkább csak érdekesség, noha bizonyos esetekben megfelel.


De a megfejtéssel nyitott kapukat döngetsz, 5050 LED dimmer rengeteg található eBay-en stb.

Ezek PWM-elven működnek, kapcsoló FET szaggatja benne a 12 V-ot, 10 kHz nagyságrenden, változó kitöltési tényezővel.

2019. febr. 19. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Az érdekes,hogy neked a 100Kohmos potid még nem füstölt el !!

A hálózati fázisra nehogy rátedd !! (megrázhat+füstöl)

Az adapter és a ledszalag közé nehogy rátedd !! (füstöl)

Azért melegszik nagyon,,mert ez az a fajta ledszalag aminél azt a trükköt alkalmazzák,,hogy gyengébb minőségű és fényerejű led-chipeket tesznek bele,,majd jól megküldik árammal,hogy viszonylag erősen világítson,,így olcsóbban elő lehet állítani,,és rövid ideig ugyan,,de örül neki az ember,hogy milyen jó erős ledszalagot vett olcsón..

Ami persze vagy hamar tönkremegy,,vagy a nagy áram,és hő miatt,,hamarabb vesztenek a fényükből a ledek..

Megoldás:

Veszel drágább,,de jobb minőségű ledszalagot( Minél nagyobb a Watt/Lumen érték annál jobb).

Vagy leszabályozod a jelenlegi led szalagodat.

Kicsit meg kell söntőlni kerámia ellenállással,az adapter és a szalag között,ilyen 6,8 Ohm vagy 10,12,15 vagy maximum huszon-egynéhány ohmos értékűvel,,és nem árt ha legalább 10Watt os az ellenállás...

2019. febr. 19. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

# 6


Butaságokat beszélsz, az 5050 tok standard 20 mA terhelhetőségű LED-chipeket tartalmaz, 3 db-ot.

A szalagon még 20 mA áramot sem kapnak általában, erről ugyebár könnyen meggyőződhetsz a soros ellenálláson eső feszültség mérésével.

A melegedés nem ebből fakad, hanem az 5050 szalagok ilyenek és ennyi.


Tönkre is mehet, mert vannak gyenge minőségű darabok, ilyen is előfordul.


Sönt fogalma a szakmában köztudottan párhuzamos ellenállást jelent.

Sönt van az ampermérőben például.

Mit is akarsz söntölni?

Ja semmit, csak összekevertél egy fogalmat.

De soros ellenállást se akarj beiktatni, ennek nem ez a normális és szakszerű módja, már ilyen terhelésnél.

12 V LED dimmer olcsón kapható (PWM), felesleges kínlódni.

2019. febr. 19. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

#7


Nekem a jobb minőségű márkásabb 5050-es led szalagok fényesebben világítanak,és kevésbé melegszenek mint a noname szalagok..

Az lehet,hogy standard 20 mA-es a chip,,de valószínű,hogy egy noname-ben nem ilyen van...

Hanem mondjuk egy 10 mA-s 15 mA-n járatva....

Némelyiknél észre is venni,hogy a túlterhelés miatt pl a hideg fehér már megy át meleg fehér színbe,vagy legalábbis másmilyen színbe,mint a megszokott..

A fogalmat meg nem én keverem össze,,hanem te vagy lemaradva akkor ezek szerint,mert rengeteg helyen olvasni,és akár műszerésztől is és villanyszerelőtől is hallottam már olyan mondani,hogy " elkezd a vezeték söntölni " vagy nem baj a csöves erősítőnél ha vékony a huzal ami a cső fűtésére megy,mert úgyis picit magasabb a hálózati trafó feszültsége mint 6,3 Volt,,és majd a vékony vezeték úgyis kisöntöli azt a pár tized voltot ami nem kell....

Vagy a nagy-teljesítményű autós erősítőnél ha vékony a tápkábel akkor rosszul fog szólni nagy hangerőn ,mert a tápkábel elkezd söntölni...

Vagy ha a flex lecsapkodja az automatát indításkor,,akkor kell egy jó hosszú hosszabbító,,mert az söntöli az áramot indításkor...

És főként olyan helyen is olvastam hasonló beszólásokat, mint pl Elektrotanya,,ahol szakképzett műszerészek fórumoznak..

Szóval akkor ez valakinek gondot okoz,,de valakinek nem..

2019. febr. 19. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Ne viccelj, más un. kollégák butasága miatt én vagyok lemaradva?

Igen, néha én szégyellem magam, de ebben a szakmában rengeteg szakmailag buta ember ténykedik, a maga kezdetleges helyesírásával stb. (aki külföldről ír a hazai fórumokra, még az hagyján).

De a hülyeség senkit nem ment fel, konkrétan a söntölést már ezen az oldalon is kitárgyaltuk pár hónapja.

Normálisan megegyeztünk benne, hogy a söntölés párhuzamosítást jelent, ahogy azt már évtizedekkel ezelőtt is tanították, vagy szerepelt a szakirodalomban is, Rádiótechnika, Magyari Béla, Sípos Gyula stb., lehetne sorolni.

Ez nem vitatéma.

Azon persze nem csodálkozom, hogy ezen az oldalon alaptételeken vitatkoznak egyesek, egyszer emiatt fogom magam innen kitiltani, mert baromira unalmas már.


LED-eknél pedig 20 mA az alap, standard érték, legyen az DIP LED stb.

COB LED-ekben ilyen chipek vannak párhuzamosan integrálva, attól függően lesz 60 mA, illetve efelett is különfélék vannak.

Lehet 150 mA is persze, ami nem egész számú többszörös, de ezt a tok disszipációs képessége is befolyásolja.

2019. febr. 19. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Jó pár kínai gyártónál nincs ilyen,hogy alap,meg szabvány érték..

Ha képesek chipek-et,tranzisztorokat hamisítani,akkor szerintem bármi lehet....

Lásd: BD249C,,,és 250C ezzel sokan szívtak,mert hamis volt,nem tudta azt amit az igazi,már beüzemeléskor elszállt...

Én meg a HIP4080AIP-el szívtam meg,,a 20db új kínaiból egy se volt jó,,míg az EU-ból rendelt 5db-ból már az elsővel működött az adott dolog,és természetesen a másik 4db is jó...

2019. febr. 19. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!