Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » TELJES áramtalanítás (minden...

TELJES áramtalanítás (minden biztosíték lekapcsolása) után már lehet vízzel oltani egy esetleges elektromos zárlatból keletkezett tüzet, vagy csak a porral oltóval? (családi ház)

Figyelt kérdés
Sok helyen olvasom, hogy egy elektromos tüzet még áramtalanítás után is csak porral oltóval szabad oltani, de mondjuk ha valakinek az nincs otthon kéznél, de teljesen tudott áramtalanítani akkor sem szabad vízzel megkezdeni az oltást? Maradhat még áram a rendszerben? (csak kíváncsiság, meg hasznos is lenne tudni :) )

2019. márc. 11. 11:45
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Lehet. Nincsen áram, nincsen áramütés veszély.
2019. márc. 11. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Azért az intelem, mert ugyan ha lekapcsolod a mérőnél a kismegszakítót, odáig még a nyomvonal végig rázós marad.

Az egyéb részeken természetesen egyéni, hogy mennyire megbízhatóan feszültségmentes. Panel épületeknél gyakori a szomszéddal közös falon a dugaljak faláttörése, ahol a szomszéd vezetéke is okozhat áramütést, attól hogy a tiéd már le van kapcsolva.

Én otthon tutira biztos vagyok hogy egy lekapcsolás után a házat akár vízbe is meríthetném, hiszen én csináltam a villamosságát, szóval itt lehetne locsolgózni.

Természetesen ha a villanyóra szekrény fog tüzet, ot semmiképpen se cinvödörből locsolj rá vizet. Egyszer volt az utcában egy ilyen tűzeset, a tulaj beszaladt a garázsba, egy zsák gipsszel tért vissza, azzal kezdte el szórni, ami valóban hatásos volt.

2019. márc. 11. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
71%
Nem, a rendszerben nem marad áram hacsak a spájzotokban nincs egy kis atomerömü. De a visszakapcsolásnál lehetnek gondok mert minden vizes!!!
2019. márc. 11. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
63%

Hát lehet, hogy hülyeséget írok, de amikor már tűz van egy lakásban, kinek van lélekjelenléte körbeszaladni és mindent áramtalanítani?

Addigra leéghet az egész lakás. Tele van a híradó olyan tűzesetekkel, amit elektromos zárlat okozott, de kimenekülni sem volt ideje, nemhogy áramtalanítani. Ha nincs otthon poroltó, akkor amit előttem is írtak: bármivel, csak vízzel ne!

2019. márc. 11. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

A tűzoltók szerinted hogy csinálják?


Elsőként lecsapják a drótozást, utána kapják elő a sprickolót.

2019. márc. 11. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
A tűzoltóknál azért van vízzel oltás, de messziről, meg nyilván oltás után se mehetnek közelebb..
2019. márc. 11. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
50%
A távolság tökmindegy, ha belelocsolnak az áramba, az visszafelé is vezet. Ezért nem szabad lepisálni a villanyoszlopot sem.
2019. márc. 11. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Nagyon köszi a válaszokat! Pont azért merült föl bennem a kérdés mert ugye a tűzoltók is vízzel oltanak (többnyire), azt természetesen gondoltam, hogy előtte ők is áramtalanítanak (bár gondolom ők kompletten - elmű szinten - az egész környéket).


Nemegyszer hallani, hogy (önhibájukon kívül) a tűzoltók csak 15-20 perc múlva érnek a helyszínre,és ez engem nagyon nyugtalanít, mert azért addigra rendesen le tud égni egy kisebb ház, banális hülyeség miatt is (pl:felrobban egy mobil töltő, leég a kenyérpirító, vasaló stb). Porral oltó meg nem mindenhol van otthon/kéznél. Ezért is érdekelt volna hogy az ilyen "kisebb" dolgokat (ahol az áramtalanítás elméletben maradéktalanul megoldható) házilag is el lehet-e kezdeni oltani.


Nálunk (különálló családi ház) egy helyen van az összes biztosíték,szóval a ház bármely pontjából kb 1 perc lecsapnom mindet. Nyilván, ha a villanyóra gyullad ki nem kezdem el slagozni ... :)

2019. márc. 11. 14:56
 9/13 anonim ***** válasza:

Egyébként a távolság egyáltalán nem tökmindegy.

Külföldi példa alapján Magyarországon is teljesen kidolgozták már a hetvenesekben a 120 kV-os szabadtéri berendezések szigetelőinek a mosását, ott is van távolság kritérium - mint ahogy a tűzoltóknál is az előírás nagyobb távolság 400 kV (!) esetén, mint 1 kV-ig.


A víz ugyebár saját jogon szigetelőnek tekinthető, bár abban a kategóriában a rosszabbak között van.

2019. márc. 11. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Elektromos tüzet CO2-vel (szén-dioxid) olts. Poroltó már nincs. A bubis víz is szén-dioxidos, ha van otthon klasszik szóda betárolva, azzal nyugodtan lehet oltani, csak áram ne legyen a közelben.


Vízzel nem kísérleteznék áramjárt helyen. Tuti nem desztillált.

2019. márc. 11. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!