Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Plc programozasi ismereteket...

Fabu kérdése:

Plc programozasi ismereteket szeretnék tanulni, de ezek a tanfolyamok nagyon drágák, aki részt vett hasonlon irhatna tapasztalatokat megérte e? A megszerzett tudast fel tudta e hasznalni a mindennapi munkában?

Figyelt kérdés
2019. márc. 31. 15:26
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom te most a gyártók által szervezett trainingekre gondolsz, és nem az OKJ-s képzésre. Előbbieken részt vettem a munkáltatóm jóvoltából, és hasznosnak bizonyult, mivel PLC programozóként új ismereteket szereztem az adott típusokról. Saját költségre nagyon nem éri meg, mivel egy training 150-200 ezer ft, és legalább 5-6-ra el kell menni, hogy átfogó képet kapj az adott típusról, fejlesztőkörnyezetről. Ha magát a programozást szeretnéd megtanulni, akkor inkább OKJ vagy villamosmérnöki kar, mivel a gyártói trainingeknek nem az a céljuk, hogy az alapoktól megtanítsanak programozni.
2019. márc. 31. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Szirty ***** válasza:
100%

Ahogy az előttem szóló írta a gyártói tanfolyamok nagyon hasznosak tudnak lenni, az OKJ-s tanfolyamok meg nagyon haszontalanok.


Az alapok elsajátításához inkább saját erőt javaslok. Sok doksi olvasását, gyakorlást a fejlesztői környezettel, PLC szimulátor előnyben.


Ahhoz pedig hogy érdemben hozzá tudj nyúlni akár egy átlagosan komplex PLC programhoz (vagy ilyet nulláról megírni) tapasztalat kell és gyakorlat. Ennek a megszerzéséhez pedig sok idő, kitartás és lehetőség.

2019. márc. 31. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Én a másik oldalt látom, próbálkoztunk felvenni OKJ-s PLC programozót, nem sikerült. 0 tudásuk van. És nem rajtuk múlik, hanem azon, hogy max. kódolást tanulnak. Azaz ha valaki leírja, hogy mi a feladat pontosan (logikai függvény szinten=létra diagram) akkor talán le tudják kódolni. De annyi erővel én is megírom a programot. A gyártói PLC tanfolyamok meg csak a gyártó specifikus dolgokat mondják el, és megszerzed az alap ismereteket, hogy nagyvonalakban hogyan működik a fejlesztő rendszer, hogyan tudsz hibák keresni. Ez néhány cégnál azért fontos, mert csak utána lehetsz RI esetleg akkor indíthatsz SC-t ha van tanfolyamod (nyilván ők sem hülyék...). Mi szinte minden évenben 3-4 SC-t indítunk, ezért kénytelen voltam az általunk gyakran használt PLC-k esetén elmenni a gyártói tanfolyamokra (gyártótól függetlenül találunk mindig valamit). Nyilván amíg egyszerű O.16=I.0 AND I.1 jellegű létra diagrammok vannak addig kb. tök mindegy. De egy összetetebb vezérlés esetén már szépségekbe lehet belefutni. Alapvetően a gond az OKJ-s képzéssel, hogy nem tanítja meg azt a gondolkodás módot ahogy egy PLC programot fel kell építeni (több mint 10 olyan emberre beszéltem aki végzett ilyen tanfolyamot, és jött hozzán állás interjúra). Ha hallott is az emberünk az IL-ről akkor se tud mit kezdeni vele. Pl. futottunk bele olyanba, hogy az FBD-t hibásan fordította a fejlesztő rendszer, és a gyártó közölte, hogy kb. 1 év amíg kijavíták. A projekt határidő meg mint a gyorsvonat jön szembe. Eleve ilyen hibát megtalálni egy OKJ-val nagyon mély IL ismeret nélkül reménytelen, és ezt én elvárnám egy PLC programozótól, hogy egy teszt során rájöjjön arra, hogy hibás a fordító program (ld. SC indítás). Erre egy OKJ-val nem leszel képes. És megint gyártó függetlenül bele lehet ilyenbe futni nem egyszer. Volt több olyan jelentkezőm aki hallott, és "volt ilyen tétel a vizsgán, de akkor se értettem, hogy mit jelent" választ adott több alapvető kérdésre (pl. mit jelent a hazard, dinamikus hazard). Egyik kedvenc kérdésem, hogy "hány darab két változós logikai függvény létezik?" erre még egyetlen egy jelentkező sem tudta a választ (aki MSC, BSC után jött azok közül legalább átlagosan minden 3. tudta, vagy rájött, hogy hogyan tudja kitalálni a helyes választ). Nagyon messze van a divatos OKJ PLC programozó képzés attól, hogy bármilyen használható tudást adjon (és nem ismerem a képzés részletes tematikáját, csak azt tudom amit én elvárok a PLC programozótól).
2019. márc. 31. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Szirty ***** válasza:
100%

"A gyártói PLC tanfolyamok meg csak a gyártó specifikus dolgokat mondják el, és megszerzed az alap ismereteket, hogy nagyvonalakban hogyan működik a fejlesztő rendszer"


A gyártói tanfolyamoknak pont az a lényege hogy a gyártó specifikus dolgokat adja át a lehető legmélyebb formában.

Tehát pont hogy nem az alapokat adja át, hanem a speciális, típusra jellemző ismeretet.

Persze nyilván építkezni stabil alapra lehet. Ezért szokott egy gyártói tanfolyam modulokból állni ahol a modulok egymásra épülnek és saját tematikájuk van.


Legalábbis az a gyártó amelyikkel ilyen tapasztalatom van így csinálja. Nem csak azt tanítja meg hova kell kattintani a fejlesztői rendszerében, hanem megtanít pl. egy mérleg modul kezelésére vagy szervóhajtások, frekvenciaváltók terepi buszos kezelésére a hibakezeléssel együtt egészen a hajtás állapot és vezérlő szó bitjeinek kezeléséig, azok jelentéséig.

2019. ápr. 1. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Bocs félre érthető voltam. Szóval amin én eddig voltam ott tényleg jól elmondták a PLC gyártó specifikus szépségeit. De a fejlesztő rednszert csak alapszinten mutatták be. Nem a PLC programozás alapszintjére gondoltam.
2019. ápr. 1. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!