Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Igazam van vagy tényleg csak...

Igazam van vagy tényleg csak okoskodok?

Figyelt kérdés
Anyám 4 hosszabbítót dugott egymásba. Nekem a fizika órákról úgy rémlik hogy ebben az esetben nő az ellenállás, ami tűzveszélyes lehet. Amikor megemlítettem neki lehordott mindennek hogy majd ő tudja és semmi baj nem lesz ebből.

2019. ápr. 9. 13:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
34%

Elméletben 1%-ban igazad van, de gyakorlatilag nincs (fizika órán tök jó feladat ennek a kiszámítása).

A hosszabító úgy van méretezve, hogy egy adott darab X áram esetén ne melegedjen túl. Ha 100 ilyet egymásba dugsz akkor is csak X áram fog rajta folyni (több nem tud mert lever az automata, kiolvad a biztosító betét). Amiben 1%-ban igazad van hogy ha sokat dugsz egymásba jobban melegszik az egész szerkezet, és ezt a plusz hőt kifizeted villanyszámla formában (mivel ez olyan pici, hogy az óra nem tudja mérni, ezt nem közvetlenül fizeted ki, hanem mint "hálózati veszteség" beépülésre kerül a kWh árba).

Tehát megint igaz, hogy az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

Aki lepontoz kérek részletes indoklást privát üzenetben! Köszi.

2019. ápr. 9. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Bocs a fele kimaradt. Szóval mivel mindegyikenk ugyanaz az Y (ez kisebb X) áram folyik, lehet, hogy összességében jobban fog melegedni az egész. De mivel mindegyik darabon a saját maximális áramánál kisebb folyik egyik se fog kigyulladni. Ha minden más rendben van. Ez nem az az eset amikor direkt jó sűrűn feltekerik meg ráteszik a radiátor csőre, hanem normálisan rendeltetésszerűen van használva mindegyik hossszabító. Szép is lenne ha kigyulladna 3 egymásba dugott hosszabbító. Egyetlen egy házat sem lehetne felépíteni, mert sokszor a folyósó/telek egyik végén van gy "kalocsaszekrény" és onnan hosszabítók vannak egymásba dugva. De ugyanez van rendezvényeken is, meg sok helyen. Ez nem gond, erre is van méretezve a cucc.
2019. ápr. 9. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim válasza:
53%
A rendezvényeken használt elosztók jelentősen nagyobb áramfelvételre vannak tervezve. Ha láttad már, akkor az ott használt vezetékek sokkal vastagabbak, mint az otthoni elosztókban, ami nem véletlen. Ne keverd össze az 5 ezer forintos otthonra vásárolt elosztókkal. És tényleg lehet belőle baj. Szerencsésebb esetben az automata leold. Viszont az automatára támaszkodni pont ugyan olyan hiba, mint úgy közlekedni ahogy nekem tetszik, mert a többiek úgy is figyelnek majd rám. Ez egy darabig így is van, csak nem tudni mikor fog valaki ugyan úgy nem figyelni, mint te és mikor fog meghibásodni a biztosíték. Jobb nem kísérteni a sorsot.
2019. ápr. 9. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
A megnövekedett ellenállástól nem, mivel az elhanyagolható. Max akkor lehet baj, ha túl sok mindent dug bele. A hosszabbítókra rá szokott írva lenni a maximum ráköthető teljesítmény. Ez az érték az ezres nagyságrendben van, úgyhogy hacsaknem 3 hűtőt, 5 mosógépet, 10 plazma TV-t és 7 fullos gamer számítógépet dug bele, addig nem lesz baj.
2019. ápr. 9. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Ha nem nagyobb az áramfelvétel, mint a leggyengébb láncszem (hosszabbító) terhelhetősége, akkor nem vészes, de hősugárzó és hasonlókat ne akarj így üzemeltetni.

Tűzveszély akkor lehet, amikor valahol meglazul egy érintkezés és emiatt melegedés, szikrázás áll elő.

Ilyen lazulást okozhat az aljzatok túlterhelése is.

Hogy összességében mennyi feszültség esik a sok hosszabbítón, az is terhelés függvénye.

2019. ápr. 9. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Túl sok túlzás nincs abban amit a 4-es írt. 1 mosógép, egy mosogatógép, egy elektromos vízmelegítő, egy hűtő, egy fagyasztó, 2 számítógép és az ahhoz tartozó perifériák mint monitorok, hangszórók, asztali lámpa, 1 tv, a kábel tv szolgáltatótól kapott TV Box és házimozi működik a sorozatból. Alkalom adtán a porszívó és néhány mobiltelefon.
2019. ápr. 9. 13:58
 7/12 repulo ***** válasza:

Remélem ez a szép kavalkád egy 40+ éves 1,5 mm-es alumínium vezetékkel szerelt panelben. :-)

Automatát nem szokta lecsapni?

2019. ápr. 9. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Automatát a túláram veri le, a sok hosszabbító viszont nem okoz túláramot, sőt ellenállása folytán csökkentheti is a bekapcsolással járó áramimpulzusokat.

Például a szemléltetés kedvéért: lehetséges olyan, hogy egy mikrosütő indulóárama lenyomja az automatát, de ha bekötünk hosszú hosszabbítókat, már nem nyomja le, mert az korlátozza az áramot.

Mindamellett egyáltalán nem ajánlott ilyen nagyteljesítményű fogyasztókat hosszabbítókon keresztül járatni, legfeljebb csak ideiglenesen, felügyelet mellett.

Legalábbis szakmabeliként én nem mernék így nyugodtan elmenni otthonról, de tapasztaltam, hogy laikusok tőlem jóval bátrabbak szoktak lenni, bizonyos esetekben.

2019. ápr. 9. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Fő kérdés alapján én is azt írtam volna, hogy "jajjdehogy". Mondjuk nekem már az is magas, hogy 4 elosztót hogy lehet egymásba dugni?

Ami engem is aggaszt, hogy nálunk a lakás tele van elosztókkal. A konyhában kávéfőző, mikró, telefon, hűtő, tévé. Kezdek aggódni, mert a ház 1975-ben épült. Garázsban fagyasztó, a szobákról ne is beszéljünk. Szóval most már engem is érdekelne, mennyire veszélyes.

2019. ápr. 9. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 repulo ***** válasza:

#8.

Mondjuk én pont arra gondoltam, hogy:

mosógép 4 A

pc. 2 X 2 A

vízmelegítő 4 A (1000 Watt)

porszívó 4 A

És akkor még ott van az encsem-bencsem is, ráadásul a felsoroltakat is alsó hangon számoltam.

2019. ápr. 9. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!