Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Van valahol valamilyen leírás...

Van valahol valamilyen leírás az áramköri elemekről?

Figyelt kérdés

Szeretnék a hobbielektronikába belevágni és gondoltam utánanézek ezeknek az elemeknek, de sehol nem találtam olyan leírást ami el is magyarázza, hogy mikor, hol, miért érdemes használni.


Az szép és jó, hogy wikipédiaszerűen ott van, hogy egy ellenállás vagy egy kondenzátor ezt meg ezt tudja, de mikor kell őket használni, hova és hogyan kell bekötni, miért jó ha van az áramkörömben, mekkorát kell hesználni és ez mitől függ?


Szóval olyan gyakorlati példák érdekelnének, nem az elméletük. Tud valaki ilyesfajta oldalt?


2019. ápr. 13. 19:43
 1/7 Gugu Gabor ***** válasza:

ezt pld nézted?


[link]


ez dgyébként hisszabb folyamat lessz szóval ne azt akard hogy holnap komplett erősítőt építesz.

2019. ápr. 13. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
Keress Youtube-on oktató anyagokat, biztosan találsz hasznosat köztük.
2019. ápr. 13. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Kezdetnek nyilván egyszerűbb dolgokban gondolkozok, pl. állítható fényerejű LED-szalag, illetve már rendeltem egy kínai Arduino másolatot, azzal pedig címezhető szalagok vezérlése.


A gond nekem azzal volt, hogy néztem egyszerű áramkörökről leírásokat és ott is csak annyi volt, hogy "ide most egy ekkora ellenállás, ide egy dióda", de nem mondta, hogy miért kell az oda...

2019. ápr. 13. 20:29
 4/7 anonim válasza:

Akkor keress szakirodalmat, ott pontosan leírják, hogy melyik alkatrésznek milyen szerepe van az áramkörökben. Eleinte gondolom nem szeretnéd magad mélyebben beleásni a fizikába, de egy felszínes tudást összetudsz szedni, hogy egyszerűbb áramköröket össze tudj rakni.

Annyi tanácsom mindenképp lenne, hogy kezdőként ne turkálj magas feszültségű berendezésekben. Az Arduino 5V-os tápfeszültsége tökéletes...

2019. ápr. 13. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"Szóval olyan gyakorlati példák érdekelnének, nem az elméletük. Tud valaki ilyesfajta oldalt?"


"gond nekem azzal volt, hogy néztem egyszerű áramkörökről leírásokat és ott is csak annyi volt, hogy "ide most egy ekkora ellenállás, ide egy dióda", de nem mondta, hogy miért kell az oda..."


A két mondatod ellentmond egymásnak. Ahhoz, hogy megértsd a dolgokat kell elméleti tudás is.


Mutatok egy példát, ez itt egy egyszerű LED világítás vezérlő:

[link]


Ha nem tudod mi az a pulzus szélesség moduláció, akkor a büdös életben nem fogod megérteni, hogy tudja ez az áramkör a fényerőt szabályozni a LEDen ( tehát még az elvet sem, nemhogy az áramköri elemeket ). Talán elő tudod kaparni az internet bugyraiból az 555-ös időzítő adatait,de megérteni nem fogod. Arra pedig végképp nem fogsz választ kapni, hogy a szerencsétlen BUZ11 mosfet gate-je miért épp 47 ohmon ellenálláson keresztül v kötve - ha nem tudod a FETek működési elvét.


Vagy készen kapható modulokkal bíbelődsz és elfogadod azt, hogy annyit fogsz tudni, hogy össze tudsz kötni modulokat, vagy kénytelen leszel tanulmányozni a dolgokat és ahhoz elengedhetetlen az elméleti tudás.

Ez egy szakma, ezt évekig tanulják az emberek - persze autodidakta módon is eljuthatsz messzire. Most hirtelen egyetemi jegyzetek jutottak eszembe, de az nem biztos, hogy jó ötlet lenne, fogalmam sincs, hogy hogy áll most a középiskolás képzés, inkább ott vannak alapozó szakkönyvek, tankönyvek. Talán Tietze, U.-Schenk, Ch. Analóg és digitális áramkörök könyvét tudnám ajánlani, de lehet ez nem túl ideális annak, aki még csak ismerkedik a témával.

2019. ápr. 14. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 lali24 ***** válasza:
lehet szolgaian lemásolni kész kapcsolásokat -akár bonyolultakat is-, és ha elég precíz vagy, még működni is fognak, de ha a működés elvét, a mit miértet is meg akarod érteni, akkor nem tudsz megspórolni néhány év kemény tanulást.
2019. ápr. 14. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Szirty ***** válasza:

"Kezdetnek nyilván egyszerűbb dolgokban gondolkozok, pl. állítható fényerejű LED-szalag, illetve már rendeltem egy kínai Arduino másolatot"


Arduinoval kezdeni?

Ne vicceljünk kérem.

Egyszerű dolog egy LED és egy ellenállás. ha ismered a LED paramétereit Ohm törvényét, a soros kapcsolás fogalmát és a tápfeszültséget kiszámolhatod mekkora ellenállás kell oda.

Ha a LED működését, tulajdonságait is ismered, akkor azt is megtudod MIÉRT kell oda ellenállás.


Később építhetsz 1-2 tranzisztoros áramköröket- Pl. multivibrátort 2 LED-del, stb.

Arduinot majd pár év múlva talán...

2019. ápr. 14. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!