Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ezt el tudja nekem valaki...

Ezt el tudja nekem valaki magyarázni? (hobbielektronika)

Figyelt kérdés

Biztos hülye kérdés, de még csak most kezdem beleásni magam és felmerült egy kérdés.


Ugye ha van pl. egy 5V-os, 1A-es tápunk és erre kötni akarunk mondjuk egy LED-et, ami tegyük fel 3V-os és 20mA-es, akkor kell egy előtétellenállás, amit szépen ki tudunk számolni.


De mivan ha a táp már eleve 3V-os és ugyanúgy 1A-os. Ilyenkor kell előtétellenállás a túl nagy áramerősség miatt? Nem korlátozza le a feszültséget?


Valahogy nem világos ez nekem.


2019. ápr. 26. 23:53
 1/3 anonim ***** válasza:

3 V-os stabilizált tápegység esetén nem kell előtét ellenállás, rákötheted a 3 V-os LED-et. A LED akkor is a példádban említett 20 mA-t fogja felvenni ha a tápod 1 A-t is képes lenne leadni.

Egy hasonlat: A 12 V-os gépkocsi akkumulátor képes leadni 100 A-t is, például önindítózáskor ez körül is lehet a terhelő árama. Mégis ráköthetsz előtét ellenállás nélkül például egy 12 V-os és 12 W-os izzót, az csak 1 A-t fog felvenni.

2019. ápr. 27. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

LED alkalmazásánál sokan elkövetik azt a hibát, hogy nem tudatosítják az alapvető különbséget, például egy izzóhoz vagy ellenálláshoz képest.

A LED nyilvánvalóan egy dióda (nevében is szerepel), vagyis egy nem lineáris eszköz, ami a feszültség változására nem arányosan reagál.

Valójában még egy izzónak is vannak "problémái" a linearitással, mivel hidegen kisebb az ellenállása, mint amikor már izzik.

A diódának viszont van egy feszültséghatároló, korlátozó jellege, amit megmutat a feszültség-áram jelleggörbe, ha megnézi valaki az adatlapokat.

Ezzel az a probléma, hogy amikor egy LED "úgy gondolja", ő 3 V felett majd bekorlátoz, de a tápegység viszont "úgy gondolkodik", hogy "bocsi, én vagyok az erősebb", abból nem sok jó sül ki, szó szerint.

Ezért kell az ellenállás (vagy aktív elektronikus szabályzó: áramgenerátor), ami a tápforrásnak beint és nem engedi túlzásokba esni.

Természetesen, a gyakorlatban a dióda jelleggörbéje nem úgy néz ki, hogy majd pont 3 V felett korlátoz be határozottan, hanem ez egy átmenet. Ezért nem is lehet kijelenteni, hogy egy fehér LED mondjuk 3 V-os lenne, ez csak egy névleges érték, ami a kereskedelmi azonosítást is megkönnyíti.

Laikusokat pedig megtéveszti.

Ráadásul ott van még a hőfokfüggés is. Amikor egy dióda a határfeszültségen táncol, melegedés hatására csökken a határfeszültség, amitől nő az áram, amitől még jobban melegszik és így tovább, míg tönkremegy. Ez a hőmegfutás.

Hasonló még a Zener-diódák feszültségkorlátozó hatása is, csak azokat záróirányban veszik igénybe, illetve arra vannak tervezve.

A LED viszont csak nyitóirányú terhelést visel el.

Tehát először is célszerű a diódák karakterisztikájának tanulmányozása (jelleggörbe) a megértéshez.

2019. ápr. 27. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2019. ápr. 27. 14:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!