Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Mennyi +/- expozíció értéket...

SIDLER22 kérdése:

Mennyi +/- expozíció értéket állíthatok egy 12 bites RAW képen?

Figyelt kérdés

Van egy Nikon D3300 fényképezőm és már egy ideje készítek vele RAW képeket. Legtöbbször azért mert a félautomatának nem sikerül mindig pont a megfelelő fényerőt eltalálnia ezért utólag módosítgatom.

(Egyébként a Nikon weboldalán azt írják, hogy tömörített 12 bites RAW képet készít. Ennek ellenére Photoshop Camera Raw-ban alul cask 8 bitet ír. Ennek okát mai napig nem tudom.)

Ha jól tudom a RAW-nak az a lényege, hogy a szenzorról hosszabb értékeket tárol el. Logikusan ebből arra következtetek, hogy az ami egy gyatra minőségű JPEG képen egy egybefüggő full fekete terület az egy RAW képen is az, csak a megjelenítő miatt nem látjuk benne a részletet. Erre szolgál ugyebár az expozíció állítás, de előbb utóbb a RAW képből is "elfogynak" az információk ha sokat világosítok egy sötét területen.

A kérdésem tehát az, hogy mennyit állíthatok fel és le az expozíció értéken úgy, hogy a szabványos JPEG 8 bites dinamikatartomány alá ne menjek?

Vagyis mi az a sötétítés vagy fényesítési szint aminél még tuti nem "blokkosodik" a kép.

Mi az az EV szint aminél egy terület legsötétebb pontja az a 8 bites dinamikatartomány legalja lesz (vagy fordítva).

Remélem így érthető a kérdés 😊



2021. okt. 6. 09:27
 1/9 anonim ***** válasza:
40%

Raw formátum lényege hogy változtatás és főleg tömörítés nélkül menti a képet


4/3 os gépek módosíthatjak is de semmi

2021. okt. 6. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
29%

1folyt


Semmiképp nem tömörítik .

Fére értelmezed a raw fogalmát

2021. okt. 6. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
27%

Mivel a raw nincs tömörítve részletgazdagabb

Ezért tudsz a sötét részekből több információt elhozni

2021. okt. 6. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
2021. okt. 6. 17:39
 5/9 anonim ***** válasza:
Nekem a rekordom +8 volt a sötét árnyalatoknál, de az már nagyon határeset. A Nikon nagyon jó szenzorokat használ, nyugodtan lehet korrekciózni az expot. Az más kérdés, hogy célszerűbb eleve jól meglőni a képet...
2021. okt. 6. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
32%
Én úgy tudom, a Raw képek veszteség nélkül, de tömörítve vannak. A lényeg, hogy teljesen mindegy mennyit világosítasz utólag. Zajosodni fog, az más kérdés, hogy kisebb változtatásnál nem szembetűnő. Ezért érdemes inkább alul exponálni, mert az zajosodik, viszont ami kiég, az ki van égve, nem tudsz belőle túl sok részletet visszahozni. Bizonytalan esetekben, érdemes 3 vagy több fotót csinálni, más-más exp. értékekkel.
2021. okt. 7. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Igen tudom, hogy sokkal jobb ha eleve jó képet csinálok.

Tudom, hogy sokkal jobb több képet csinálni.

Amikor erre lehetőség van akkor így is teszek.

Viszont van olyan helyzet amikor nincs erre lehetőség mert gyorsan fotózni kell és már megyek is tovább. Erről a helyzetről beszéltem.

2021. okt. 7. 16:23
 8/9 anonim ***** válasza:
Igazság szerint pont nem célszerű jó expoval meglőni a képet, ha RAW-ban dolgozik az ember, mert az csak a legritkább esetben adja a legnagyobb dinamikaátfogást. Nikonnál a Sony szenzorok miatt nem érdekes, ha bebuknak az árnyékok, mert kiválóan korrigálható, de ha fontos a dinamikatartomány kimaxolása, akkor érdemes ETTR-ben fotózni. Más nem Sony szenzoros vázaknál meg alap az ETTR.
2022. júl. 20. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 gergoap ***** válasza:
+2FE, -1FE, ami még tökéletes lesz!
2022. aug. 18. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!