Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Vissza tudom szerezni valahogy...

Vissza tudom szerezni valahogy a pénzem?

Figyelt kérdés

Karácsonyi fotózásra mentünk a családdal. A fotózás 30 perces volt és ezért fizettünk 35 ezer forintot. Vagyis több mont 1000Ft/perc. A helyszínen ki is fizettük a fotóst és abban maradtunk, hogy majd átküldi a képeket válogatásra. A képek borzalmasak lettek. Elvileg 15 képet ígért retusálva, de alig tudtuk kiválasztani. Vagy a szemünk volt csukva, vagy valaki belemozdult. Már akkor láttuk, hogy a képek többsége hihetetlenül világos, a gyerekek feje olyan mint a hold. Megnyugtatott, hogy ez majd korrigálva lesz.

Aztán mikor átküldte a kész képeket jött a megdöbbenés. Valamot húzott a fényerőn, de a szemek alatt totálisan vörös volt mindenkinek, és nem az arcuk lett kevésbé világos, hanem az egész kép lett sötét.

Mikor szóltam, hogy ez kuka és kérem vissza a pénzt, akkor azt mondta hogy elvégezte a munkát, így a pénz nem jár vissza. Nekem viszont most van 15 rettenetes képem, amiért sokallom a befizetett összeget.


2022. nov. 11. 21:38
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:

"Miért ne tehetném ki mondjuk facebookra a családi fotóimat, amiért fizettem?"

Aláírtál egy szerződést a fotóssal a fotózás előtt, ami részletesen kitért arra, melyik fél milyen jogokkal rendelkezik az elkészült képeket illetően.

Ugye?

2022. nov. 14. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 A kérdező kommentje:

Nem írtam alá semmit.

Nyilván olyat eleve nem írtam volna alá, hogy a saját ismerőseimmel nem oszthatom meg a családi fotóinkat. Gondolom senki nem azért készít képeket, hogy nagy titokban őrizze egy széfben, ahol senki nem látja.

2022. nov. 14. 17:25
 23/30 anonim ***** válasza:
45%

Épp az ilyen problémák, félreértések elkerülése végett KELL szerződést írni. És ezt meg is teszi minden valamire való fotós. Úgy értem, szakember.

Neked - szerinted - jogodban áll megosztani az ismerőseiddel a képet, mert ezt tartod életszerűnek. A gyakorlatban azonban a szerzői jog tulajdonosa (jelen esetben a kép elkészítője) határozza meg, mi történhet a képpel, márpedig ha ő a bíróságon azt mondja, hogy nem járult hozzá a megjelentetéshez / közléshez, akkor te leszel a hunyó.

Nem is értem, hogy voltál képes egy ilyen kóklert megtalálni és még fizetni is érte.

Most szépen írsz neki egy emailt és felszólítot, hogy írásban nyilatkozzon, milyen jogaid vannak az elkészült képpel, kivel, hol, hogyan oszthatod meg - és arról se feledkezzen meg, hogy ő milyen módon kívánja azokat felhasználni.

Jelezd felé azt is, hogy te egy ritka nagy ökör voltál, hogy bármiféle papír aláírása nélkül bíztad meg, de mentségedre szól, hoyg nem értesz hozzá. Neki viszont kutya kötelessége lenne ezt tudni. Persze nyilván attól fél, hogy ha papír van, akkor adózni is kéne, de hát ez már ne a te gondod legyen...

2022. nov. 14. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:

Én bejelenteném a NAVnál is tbh.


23 úgy találta meg, hogy spórolni akart

2022. nov. 14. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
45%
Hát, végülis nem lehet egy szava sem. Egyrészt képeket akart és kapott is, másrészt még tanult is. Megtanulta azt, amit amúgy nem hitt el senkinek: hogy olcsó húsnak híg a leve.
2022. nov. 14. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
35%

Olyan munkát fizettél ki előre, amit nem láttál...hát a pénzed sem látod többé tőle éppen ezért;)


Szerződés nélkül megtekintés után kell fizetni, de én csőbe húznám egy ismerős által, amibe a navot is bevonnám;)


Aztán meg te hiába fenyegetőzöl nála emailben-kiröhög, sose jártál ott, ezt vallja...mehetsz haza...max úgy érsz el ilyennél valamit, ha páran barátokkal beestek nyakára "véletlen" és megkérdezitek aggódva, hogy "nem fáj ez a kis baleset"...

2022. nov. 14. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 A kérdező kommentje:

Számlát kaptam. Szerződést nem.

De soha semmilyen szolgáltatásnál nem szoktam szerződést kapni. Se a fodrásztól, se a műkörmöstől, de még a vízveuetékszerelőtől sem.

Ilyet, amit említetek, szerintem semmilyen épeszű ember nem ír alá. Szinte az összes ismerősömnek a karácsonyi fotózás a profilképe minden évben. De mi például bögrét, kulcstartót, naptárt is készíttetünk a képekből. Mivel azt is céggel csináltatjuk, elkerülhetetlen, hogy más is lássa a képeket. Sőt, ugye nem a férjemmel ajándékozzuk egymásnak, hanem nagyiknak, keresztszülőknek.

Egyébként én nem nevezném olcsónak a több mint 1000Ft/os percdíjat. Sokan alig többet keresnek egy óra alatt.

A régi fotósunk (sajnos külföldre költözött) egy tízessel kevesebbet kért egy órára. Úgyhogy ez inkább drága egy 30 perces kattogtatásért.

Az öcsém telefonnal tegnap újrafotózta a sorozatot. Magasan veri a minőség a fotós munkáját.

2022. nov. 15. 15:06
 28/30 anonim ***** válasza:
37%

Lehet értetlenkedni, lehet lepontozni, meg lehet arra hivatkozni, hoyg Magyarországon senki sem ismeri és tartja be a jogszabályokat, de ez mit sem változtat azon a tényen, hoyg amikor egy ilyen szolgáltatást igénybe veszel, akkor - ELVILEG - szerződést kötsz.

Igen, a fodrászodnak is van egy ÁSZF-je, amit ráutaló magatartással elfogadsz, amikor megbízod (kivéve ha feketézik). A BKV-nak is van ÁSZF-je, amit azzal fogadsz el, hogy igénybe veszed a solgáltatást.

Keress bátran rá guglin arra, hogy "fotózási szerződés". Lehet, hoyg meg fogsz döbbenni, de az összes hivatalosan - tehát nem feketén - fotózó cégnek, vállalkozásnak, vállalkozónak - lesz egy ÁSZF-je, és/vagy Felhasználási szerződése.

Itt egy teljesen véletlenszerűen kiragadott példa (remélem nem számít reklámnak):

[link]

Részletesen megtalálod benne, mit vállal a fényképész, mit vállalsz te, milyen jogaid vannak az elkészült képekkel, és milyen jogai vannak a fényképésznek.

És igen, minden épeszű ember aláírja vagy elfogadja.

Te is, amikor felszállsz a buszra, amikor beülsz a fodrászod, műkörmösöd székébe, amikor veszel egy perecet a péknél.

2022. nov. 15. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 A kérdező kommentje:
De baszki, amit linkeltél, abban is ott van hogy felpakolhatom a facebookra. Arra mondtam, hogy épeszű nem írja alá, hogy gyakorlatilag semmi jogom nincs a képhez csupán szerepelni rajta.
2022. nov. 15. 15:36
 30/30 anonim ***** válasza:

Persze, hogy ott van, ez a lényege!

De ha nincs róla írásos engedélyed, akkor ELVILEG perelhető vagy, mert alapból a szerzői jogi törvény azt mondja ki, hogy a szerzői jog tulajdonosa rendelkezik a közlési joggal.

Tehát JOGILAG ha ő nem járul direkt és egyértelműen hozzá, hogy te használhatod a képeket, akkor nem használhatod.

Ezért kell az írásos engedély, szerződés, mindegy minek nevezzük.

2022. nov. 15. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!