Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Portrét, csoportképet milyen...

Portrét, csoportképet milyen magasságú állvánnyal érdemes fotózni?

Figyelt kérdés
Nagyon kezdő vagyok ebben a témában, és szeretnék segítséget kérni. Neten a számomra megfizethető (diák vagyok) állványok között nézelődtem, ahol 110-130cm körüliek voltak a maximum magasságuk. Ez nem túl alacsony?

2023. márc. 21. 17:47
 1/3 anonim ***** válasza:
75%
Álló népekhez alacsony.
2023. márc. 21. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
75%

Általában szemmagasságból készítünk portrét, mármint a modell szemmagasságából. Ha ül onnét, ha hason fekszik onnét. Csoportnál ettől némileg el lehet térni, hiszen akár nagyon különböző is lehet a szemmagasság (valaki ül, valaki áll, van gyerek is a csoportban, stb). Ilyenkor is fontos azonban, hogy a csoport tagjai ne nézzenek ki előnytelenül a képen. Aki nincs szemmagasságban, azt igyekezzünk a kamera felé fordítani, így legalább valami kapcsolata lesz a képpel.

Általában csoportot inkább enyhén felülről fényképezünk.

Ha alulról fényképezel embert, az lenéz rád, ha felülről akkor felnéz rád (illetve a nézőre), és ezzel a képnek lehet egy hátsó jelentéstartalma is.


Persze lehet játszani a perspektívákkal. Nagy csoportnál (50-nél több ember) mutat jól a madártávlat, amikor egy magas helyről fotózzuk a csoportot, akik felfelé néznek a kamerába. Kifejezetten hatásos, jól mutatja a csoport tömegét. A másik véglet, amikor béka perspektívából fotózunk egy kis csoportot, akik szintén a kamerába néznek. Ennek bennsőséges hatása tud lenni.


Az állvány kiválasztásánál legfontosabb a teherbírás. Ökölszabályként az állvány teherbírása legyen a gép és az obbjektív súlyának minimum kétszerese. Jellemzően minél nagyobb a teherbírás, annál stabilab az állványod. A magassága legalább annyi, hogy a gép mögött egyenesen állva a géped kijelzője Neked szemmagasságba kerüljön úgy, hogy max félig húzod ki a középső oszlopot. Ez azért fontos, mert a középső oszlop igénybevételével az állvány már veszít a stabilitásából. Ez nem azt jelenti, hogy a középső oszlopot nem szabad kihúzni, de ha nem muszáj, nem használjuk.

Beszélhetnénk még egy csomó dologról, állványfejről, lábakról, a lábtagok rögzítésének a módjáról, stb.

Ezek után úgy látszódhat, hogy 100 eFt alatt nincs állvány. Ez részben igaz is, de mégsem. A fotózás mindig a kompromisszumok művészete. Az embernek soha nincs tökéletes felszerelése, egy kis fantáziával mégis lehet jó képeket készíteni.

Elsősorban a legnagyobb különbség, hogy az embernek van állványa (olyan, ami a felszerelését elbírja), vagy nincs. Ehhez képest már kisebb, hogy milyen.

Ha nagyon kevés pénzből kell megoldani, bátran javaslom a Hama állványokat. Itt van pl. a Hama Star 166, [link]

10 990 Ft-ért. Teljesen kihúzva 166 cm magas, ha felraksz rá egy DSLR-t a kijelző és az objektív közepe kb 174 centin lesz. 4 kg-ot elbír, ami egy belépő DSLR+kit objektív súlyához (kb 1 kg) több mint elég. A minősége pedig alkalmi fotózáshoz bőven elfogadható.

2023. márc. 21. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

#2

Köszönöm szépen, hatalmasat segítettél!

Lemértem a kamerámat a legnagyobb objektívemmel, 1200g körüli, bőven jó! És 170cm magas vagyok, szóval az állvány magasságával se lesznek problémák.

2023. márc. 22. 13:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!