Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Fullframe-re tervezett fénykép...

Fullframe-re tervezett fényképezőnél az 1:2 macro aps-c vázon (Nikon DX) mennyinek felel meg?

Figyelt kérdés

Mivel 1.5x-es a szorzó, ezért annyival "közelebb jön" a téma ugyanolyan közelpont mellett.

FF-en 1:2 macro-t tudó objektív (régebbi) mennyinek felel meg aps-c vázon? 1:1.33-nak? 1:2=0.5; 0.5 * 1.5=0.75; 1/0.75 = 1.33*

Ez így jó számítás?



2016. szept. 11. 21:14
 1/7 anonim ***** válasza:

"ezért annyival "közelebb jön""

Nem jön közelebb, ugyanott marad. A képkivágás szűkebb APS-C-n, mint FF-en. Pont annyival szűkebb, hogy az X gyújtótávú objektív FF APS-C képkivágását egy 1,5X gyújtótávú objektív adja FF-en. De ez csak képkivágás, semmi más, akár te magad is vagdoshatod utólag számítógépen a képet, ezzel keltve egy hosszabb objektív képkivágását.


Ettől még a gyújtótávolság nem változik, az az objektív sajátja, mindegy, hogy FF, APS-C, 6x6 vagy egy kisbusz méretű bitumen lap van mögötte.


A leképezés még annyira sem változik, 1/2 lesz bármilyen lapkán.

2016. szept. 11. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A digifotózás teli van csodálatosnál csodálatosabb számításokkal, de leginkább azt kéne megérteni agyilag, hogy egy optika tulajdonságai semmiben sem változnak attól függően, hogy mire tekerd fel. Pontosan ugyanazt a képet rajzolja ki, ha egy filmes gépre vagy egy aps gépre teszed fel. Ha az asztalon fekszik, vagy a csatorna fenekén pihen, akkor is pontosan ugyanazt a képet vetíti ki a filmsíkba.

Hogy ebből a kirajzolt képből aztán te mekkora kört használsz fel, az már egy további történet.

2016. szept. 11. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Igen, ez valóban így működik. Viszont van egy érdekes megközelítés ha a témát vesszük alapul. Tegyük fel hogy egy FF vázzal 50mm-es objektívvel portrét készítünk valakiről.

Mondjuk olyan képet szeretnénk hogy nincs sok tér a feje felett és a szeme kb. a felső harmadolóvonalnál van.

Ehhez tegyük fel 1 méterre kell álljunk. Ha ugyanezt a kivágást szeretnénk kisszenzoros vázzal, akkor mondjuk 1.5 méterre kell állni.

Így más lesz a tárgytávolság, 1 méterről nagyobb torzítást kapunk mint másfélről, és a mélységélesség is változik, 1 méterről kisebb lesz, míg másfélről kicsit nagyobb. Persze ez csak elméleti felvetés, nyilván ezek kis eltérések, és nyilván telével portrézunk. :)

2016. szept. 12. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Lehet rosszul fogalmaztam, látszólag jön közelebb a téma, és a közelpontot írtam hogy ugyanannyi, és azt is tudom hogy az objektív minden paramétere változatlan marad, viszont a képkivágás illetve a látszólagos leképezés lesz más.

Mivel ugyanolyan gy.táv mellett közelebbi képet kapunk, így a nagyítás is nagyobb nem...?

Tudom utólagos vágás miegymás, de az a felbontás rovására mehet, igaz 10x15-ös mérethez való kivágásig lehet menni.


Kb.erre gondolok: [link]

2016. szept. 12. 06:14
 5/7 anonim ***** válasza:

"Mivel ugyanolyan gy.táv mellett közelebbi képet kapunk"


Pont ez az, hogy nem. Ugyanolyan képet kapsz, de az APS-C ennek kisebb részét vágja ki. Éppen ezért, mert az objektív mindig ugyanazt a képet rajzolja, mindig ugyanannyi lesz a nagyítás. Csak az APSC-re egy ganajtúró fér rá 1:2-ben, az FF-re meg egy szarvasbogár. De mindkettő 1:2 lesz.

(A bogarakat csak tippeltem, hogy érzékelhesd a jelenséget. Nem tudom, igazából mennyire férnek el.)

2016. szept. 12. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Mellesleg a linkelt képed is pont ezt mutatja: a nagyítás ugyanaz, csak a képkivágás más. Az APS-C csak croppol, vagy digitálisan zoomol, ahogy tetszik. 1:2-nél a tárgy egy centimétere mindig 2 cm lesz az érzékelőn, mindegy, hogy az érzékelő mekkora.
2016. szept. 12. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Jó értem, köszönöm.
2016. szept. 12. 12:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!