Azonos kamerafelbontású mobiltelefon az ugyanolyan felbontású kamerával azonos minőségű fotókat készít?

Figyelt kérdés
Azaz egy 20MP-es kamerával felszerelt mobiltelefonnal ugyanolyan minőségű fényképeket tudok készíteni, mint egy 20MP-es Olympus v Nikon kamerával?

2018. febr. 13. 22:48
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem. Ez már nagyon sokszor kitárgyalt téma. Egy kompakt kamera még mindig jobb képeket csinál, mint egy telefon.
2018. febr. 13. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%
Bár azért a Sony Z5 Premium a 23 megapixeles kamerájával sem csinál rossz képeket!
2018. febr. 13. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Miért hiszi mindenki, hogy a Sony olyan nagy szám? Egy rakás fos. Hány tesztet rakjak be erről neked?
2018. febr. 13. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Ráadásul nem is a megapixelszám számít, hanem a képfeldolgozó szoftver. Az iPhoenom 13 megapixelese különb képet csinál, mint a Sony 23 megapixeles. Erre nagy összegű fogadást merek kötni.


Íme egy teszt, parancsolj. Sony lett a tökutolsó:


[link]

2018. febr. 13. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
24MP-es Sony Xperia XA1-em van. A tőlem 3mre lévő feketerigó csak egy felismerhetetlen, indokolatlan sztutyokfolt, vágva-kinagyítva is. Olyan valamit keresek, amivel felismerhető fotót tudok készíteni a tőlem maximum 15-20mre lévő madarakról. A mobilom ezt nem tudja. Mit vegyek erre a célra? Nem tudok nagyon sokat rákölteni.
2018. febr. 13. 23:11
 6/8 anonim ***** válasza:
88%

Akkor még egy cikk, ezúttal a megapixelekről:


[link]

2018. febr. 13. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
A mobil esetében interpolált felbontást adnak meg ami töredéke a valósnak, míg egy cserélhető obis gépnél nettó felbontást.
2018. febr. 14. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

a felbontás csak egy tényező a képminőségből, csak ez a legkönnyebben számszerűsíthető, így a legkönnyebb megtéveszteni vele a vevőket. ha két eszközre ugyanazt a számot írják, sokan azt hiszik, ugyanannyit tudnak. ezért írnak sokan vacak gépekre is nagy számokat, így jobbnak hiszi mindenki.


a felbontás csak azt jelenti, hogy az elkészült kép hány képpontból áll össze. hogy ez a kép milyen minőségű, arról semmit nem mond el a felbontás.

ahogy írták, a felbontás lehet interpolált is, vagyis mesterségesen megnövelik a felbontást, de valós minőségi tartalom és új képi információ ilyenkor nem jut minden képpontra.

az érzékelő szoftveres feldolgozása sem mindegy. előfordul, hogy egyik gyártó szoftveresen ugyanabból az érzékelőből is jobb képminőséget tud kihozni, mint másik gyártó. csak mert máshogyan kezelik az érzékelőből kijövő jelet.

a kép minőségét leginkább az optika minősége befolyásolja. hiába van egy nagyon jó érzékelőd, ha az optika vacak minősége miatt nem lát ki az eszközből. a mobilok többségénél elég vacak optikát használnak, de még a jobbaktól sem lehet csodát várni. a mobilok közt lehet egy kamera jobb minőségű, de nem lehet elvárni, hogy olyan minőséget produkáljon, mint egy komolyabb fényképezőgép, amiben 5-10x nagyobb méretű és jobb minőségű optika van. az optika egy helyigényes dolog, a mérete őrülten sokat számít, mivel minél nagyobb egy optikai lencse, annál tisztább és jobb minőségű lehet, így tud csak több fényt átengedni. még többszáz ezres fényképezőgépeknél is előfordul, hogy egyes nagyobb felbontású érzékelők minőségét nem tudják az olcsóbb (de még így is több százezres árú) optikák kiszolgálni, mert az érzékelőnek nagyobb a felbontása, mint amennyire részletgazdag képet a kisebb felbontású érzékelőkhöz tervezett objektívek tudnak kirajzolni.


az is nagyban befolyásolja a képminőséget, hogy mekkora az érzékelő fizikai mérete, vagyis a felülete. ettől függ ugyanis, hogy mekkora alapterületen helyezkedik el az érzékelő többmillió képpontja, vagyis mekkora felületről és mennyi fényt tud az érzékelő összeszedni. minél nagyobb az érzékelő, annál jobb szokott lenni az érzékenysége, annál kevésbé zajos a végeredményként kapkott képük. viszont az érzékelő mérete meghatározza az egész optikai rendzer méretét is. egy nagyobb érzékelőhöz nagyobb optika és nagyobb optika és érzékelő közötti távolság is tartozik. törvényszerű tehát, hogy minél nagyobb méretű az érzékelő és az optika, annál több helyet is foglal. vagyis egy mobilba szükségszerűen nem fér bele bármennyire jó minőségű optikai rendszer. minél kisebb egy gép mérete, annál inkább kompromisszumokra kényszerülnek a tervezése és a gyártása során az optika, illetve az érzékelő méretében.


az meg, hogy a kép mennyire éles és hogy jó helyen éles-e nem feltétlenül csak a gépnek paramétere, mert az már a felhasználótól és a körülményektől is függ, hogy tudja-e elég jól kezelni a gépét és az adott körülmények mennyire engedik a téma élesre állítását. álló témáról bármennyi idő alatt által általában minden géppel lehet éles képet készíteni. a mozgás és a fény hiánya már eltérő módokon megnehezítheti az ember (és gép) dolgát. ezeket a témákat egy egyszerűbb fényképezőgéppel ugyanúgy nehéz lefotózni, ahogyan egy mobillal is és csak azzal lehet ellensúlyozni, hogy megtanulod a fotózás alapjait és kicselezni a technikai nehézségeket (pl. automata helyett manuális beállításokat használsz és te mondod meg, hogy a gép mit csináljon, nem rábízod hogy kitalálja, előre megadod a távolságot az élességállításhoz, zársebességet, stb) jobb fényképezőgépekben jobb autofókusz rendszer, nagyobb érzékenység és fejlettebb automatikák vannak, így nagyobb rugalmassággal tudnak megoldani helyetted problémákat, de ettől még ugyanúgy jobb képeket tudsz csinálni, ha értesz is hozzá, hogy a gép mit miért és hogyan csinál.


még fényképezőgépeknél sem ugyanolyan jó minőségű két azonos felbontású gép, mert a fent írtak szerint egy kisebb kialakítású kompakt gépben is kisebb érzékelő és optika van, mint egy tükörreflexesben, sőt egy átlagos kisfilmes full frame tükörreflexes gépben is kisebb az érzékelő és az optika, mint egy középformátumú gépben.


persze nem is a fizikai méret az egyetlen minőséget jellemző szempont, de a termékkategóriák jellemzésénél elég jó támpont. a mérvadó minőségi összehasonlítást az adja, ha ugyanazt, ugyanolyan fényviszonyok között lefotozod mindkét géppel és megvizsgálod az elkészült képeket. erre pl nagyon jó kis összehasonlító adatbázisa van a Dpreview.com és a DXOmark.com oldalaknak (bár főleg fényképezőgépekkel foglalkoznak, de mobilok is akadnak)

2018. febr. 14. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!