Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Milyen ötleteid, áramellátási...

Blossom Bright kérdése:

Milyen ötleteid, áramellátási megoldásaid vannak egy ELMÜ nélküli élethez? (Szerény igényekkel. )

Figyelt kérdés

Nemsokára egy olyan vidéki házba költözünk hárman, maximum 5 évre, ahol nem lehetséges az ELMÜ-vel szerződést kötni.


Gázpalackos tűzhely van, ezzel a főzést és a vízmelegítést (mosogatáshoz, tisztálkodáshoz, stb.) meg tudom oldani.


A hűtőszekrény használatáról erre az időre lemondok, nem probléma.


Ami kihívás lesz, az a mosás. Van egy automata és egy félautomata mosógépem, de kész vagyok kézzel mosni is.


Internet kell a munkához, be is van kötve (kb. havi 5 ezer Forint), de áram nélkül nem tudom használni.

(A mobilnet összességében olcsóbb, mint valamilyen módon áramot biztosítani a meglévő vezetékes nethez?)


Lényegében, ha nagyon szerényen élünk, csak a világításhoz és a telefonok feltöltéséhez kell áram. (Persze örülnék, ha géppel moshatnék, de nem létkérdés.)


Fő szempont, hogy minél olcsóbb legyen minden, és hogy viszonylag rövid távra kell.


Nem zárkózom el a napelemes lámpáktól, telefontöltőktől sem, de nem értek hozzá, hogy mit kell nézni, melyik jó, hol lehet venni...

Konkrét termékeket is ajánlhattok.


Válaszaitokat előre is köszönöm! :)



2020. ápr. 24. 04:16
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Akkumulátor + inverter. Nagyobb fogyasztás esetén benzines generátor. Olcsónak viszont nem olcsó.


Kisebb dolgokat, pl. laptopot meg tudsz hajtani napelemmel is, de elsőre abba is be kell ruházni.

2020. ápr. 24. 04:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
96%

Oké, hogy elmű nincs, de más szolgáltató sem?

Nehezen tudom elképzelni, hogy vezetékes net ki van építve, de áram az nincsen.

2020. ápr. 24. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
80%
Hát nem tudom kitől bérled, de mindkét fél jobban járna, ha mondjuk nem bérleti díjat kérne tőled, hanem azt mondaná, hogy vezettesd be az áramot... És amibe ez kerül, elolsztva a havi bérleti díjjal, annyi ideig nem fizetnél... Neki is jobb lenne hosszútávon...
2020. ápr. 24. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Azt elfelejtettem leírni, hogy egyáltalán nem értek a témához... :D


1#

Annyit tudok, hogy az akkumulátor egy olyan dolog, ami áramot tárol.

Jó, ha veszek egyet (De milyet érdemes?), használom valahogy, de ha lemerül, nem tudom hol feltölteni...


Hogy mi is az az inverter?

Még sose hallottam ezt a szót, így most rákerestem.

Ha jól értem, olyan valami, ami átalakítja a valamilyen akkumulátor áramát például háztartási gépekhez való árammá...

Jó... De így megint egy akkumulátornál tartok, amit nem tudom, honnan töltsek fel.


Éppen ez az, amire ötleteket szeretnék kérni: az áramellátás biztosítása, magának az áramnak a megszerzése, előállítása.


Az ez után való tárolás is fontos, persze. Szívesen veszem ezekkel kapcsolatos ötleteiteket! :)


2#

Eddig egyedileg volt megoldva az áramellátás (nem tudom, milyen módon, nem értek hozzá) akkor lett bevezetve a net.

Aztán az áramot elvitték, a net kábel ott maradt.

És most jövök majd én, eldönthetem, hogy akarok-e vezetékes netet, vagy nem.

Akarnék, de ahhoz áram kell, minimum a használat idejében.



3#

Az ötlet jó, és köszönöm a hozzászólásodat.

Viszont a helyzet annyira speciális, hogy nem kivitelezhető.

(Itt most nem szeretném részletezni a helyzetet, egy ismerős család viszonyait, mert nem ez a téma.)


Utánanéztem minden ELMÜ-s lehetőségnek (beszéltem egy ELMÜ-nél, a vezetőségben dolgozó ismerősömmel is).

Jelenleg nincs legális módja annak, hogy tőlük áramot szerezhessek. Nem legálisan pedig nem akarok.

2020. ápr. 25. 01:31
 5/15 anonim ***** válasza:

Tehát akkor nem arról van szó, hogy nincsen az utcában áram, hanem valami miatt nem tudsz az elművel szerződni.


Azért az áram az már alapvető fontosságú a mai világban. Az egy dolog, hogy a meleg vizet megoldod, de a munkához a számítógép hogy fog működni? Este mivel fogtok világítani? Hogy tudsz évekig úgy élni, hogy nincsen hűtő? Ha nincs hűtő, akkor minden kaját frissen kell megvenni, állandóan főzni kell, mert nem tudsz két napra főzni. És még sorolhatnám.


Fix napelemre engedély kell és kötelező áramszolgáltató hálózatába bekötni. Ha gond van az elművel, akkor azt sem fogják engedélyezni, illetve az csak áram bekötéssel együtt lehet.


Hordozható napelem nem engedély köteles, de nem túl nagy teljesítményű.

[link]

Itt meg tudod nézni mennyibe kerül és mire elég. Mindenképpen kellene legalább egy darab belőle, a nagyobb teljesítményűből, az kb 400.000 Ft. (ez amúgy nekünk 4 évi villanyszámlánk, 5 tagú család)


Generátort, aggregátor drága és nagyon költséges üzemeltetni, havi több 10.000 Ft lehet. Mellette pedig nagyon hangos, folyamatos búgás lesz, amit nem hiszem, hogy a szomszédok tolerálni fognak, illetve nektek sem tesz jót a folyamatos zaj.


Ha nem számla tartozás vagy illegális lakásfoglalás miatt nem szerződik veletek az elmű, akkor meg lehet próbálkozni az eon-nal vagy a nemzeti közművekkel. Illetve egy jó elműs szerelő, aki az ügyintézést is átveszi sokmindent meg tud oldani, amit esetleg te nem. Érdemes lenne körbejárni a lehetőségeket. Ha gondolod, akkor írd meg privátban, hogy mi az akadálya a szerződéskötésnek.

2020. ápr. 25. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

És még annyi, hogy kihangsúlyozod, hogy rövid távú megoldás kell, de 5 év az nagyon nagyon sok idő. Az nem rövid táv.


Rövid táv az 1-2 hónap, annyit nyilván meg lehet lenni áram nélkül de az is szenvedés.

2020. ápr. 25. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

"Fix napelemre engedély kell és kötelező áramszolgáltató hálózatába bekötni."

Érdekes, hogy ezt még a Magyar Mérnöki kamara Elektrotechnikai Tagozata is másképp tudja:

"Abban az esetben, ha a HMKE a közcélú hálózattal illetve kisfeszültségű magán- vagy összekötő vezeték hálózattal párhuzamosan nem üzemel (szigetüzem), a HMKE létesítését elegendő csak bejelenteni az elosztói engedélyesnek"

2020. ápr. 25. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Utolsó, én úgy értelmezem, hogy a kisebb panelekhez, amit én is linkeltem, ahhoz nem kell engedély, de ha a tetőt akarod benapelemezni, akkor ahhoz kell engedély, szolgáltató, hogy a felesleges áramot vissza tudja táplálni. De a kérdező szempontjából ez irreleváns, mert alaphangon milliós tétel egy ilyen beruházás.
2020. ápr. 25. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
"hogy a felesleges áramot vissza tudja táplálni" De NEM akar összeköttetésbe kerülni a magyar energiarendszerrel. Így kezdte a kérdést, és megvilágította utána még egyszer. Oda van írva, hogy "ELMŰ nélkül". Oda van írva, hogy "nincs legális módja". Erre mindenki tanácsokat ad neki, hogyan lehetne mégis. Ez a magyaros beszélgetőmodor, ha nem úgy képzeled, ahogy én, akkor leszúrlak. :D :D
2020. ápr. 25. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

5#

Igen, a bőségesen rendelkezésre álló áram használatának lehetősége eléggé fontos... pontosabban kényelmes lenne.


Nekem viszont kellett hoznom egy döntést a jövőm érdekében, és ezt nem kényszernek, hanem inkább kihívásnak tekintem. :)


Oka van annak, hogy ezt a lehetőséget választottam, és

alaposan átgondoltam az ezzel járó kényelmetlenségeket.

És még így is vállalom.


Köszönöm a linket, amit küldtél, sokat segített abban, hogy jobban átlássam a helyzetet, a kiindulási pontokat, az árakat, lehetőségeket.

Hálás vagyok a figyelmedért, segítő szándékodért, és hogy a nehézségekre is kitértél, szintén segítő szándékkal.

Mindent átgondoltam, és így is belevágok.

Még egyszer köszönöm! :)

2020. ápr. 28. 03:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!