Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Hajdu Z120EK villanybojler...

Jbak kérdése:

Hajdu Z120EK villanybojler 1800W-os gyárilag beszerelt fűtőszálát lehet kisebb teljesítményűre cserélni?

Figyelt kérdés

Csináltatok már ilyent az említett típussal vagy más villanybojlerrel? Amennyiben igen, melyik fűtőszál típust szereltétek be? A teljesítmény-csökkentés okairól annyit, hogy több 'nagyfogyasztónk' is van a bojlerrel azonos fázison (direktbe van kötve, de nem a vezérelt villanyórára), s el szeretném kerülni a teljesítmény bővítésével kapcsolatos hercehurcát az áramszolgáltatónál.

Van tapasztalatotok a kérdéssel kapcsolatban?



2023. jan. 1. 22:43
 1/9 anonim ***** válasza:
41%

Lehet, csak akkor kb. állandóan menni fog és a vizetek is hideg marad... Javaslom kisebb űrtartalmú bojlert beszerelni, abban kevesebb a víz, kisebb fűtőszál is bemelegíti.

Amúgy meg azt kéne elérni, hogy vezérelt áramra legyen kötve a bojler.

2023. jan. 1. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
17%
Nem véletlen van benne akkora fűtőszál ami mert az kell bele hogy egy teljesen hideg vizet kb 4 óra alatt teljesen feltudjon fűteni. Meg persze könnyebben is úgy tudja tartani ha az van benne, mert ha kisebbet teszel bele és felfűti mondjuk 2x annyi idő alatt vagy 3x annyi idő alatt jóval több áramszámlát fizethettek és ha hazsnáljátok a melegvizet főleg egymás után nem fogja tudni normálisan visszafűteni sem. Vagy olyan bojlert vesztek ami kisebb teljesítményű, vagy megcsináltatjátok normálisan a hálózatot, és elviseled az azzel járó hercehurcát.
2023. jan. 1. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Ki lehet cserélni, nem fog elromlani, csak éppen kényelmetlen lesz, sokszor nem lesz elég melegvíz.
2023. jan. 2. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

OK, de konkrétan melyik típusú fűtőszálat ajánljátok és honnan szereztétek be?


Az említett szempontokra gondoltam é is. Nem írtam korábban, hogy viszonylag kevés melegvizet kell előállítania, mert csak 2 fő tisztálkodását kell biztosítani (mosogatáshoz és mosáshoz nem ez gyártja a meleg vizet).

Amúgy nem sok különbség lenne az áramszámlában, mert ugyanazt a hőmennyiséget állítaná elő a másik fűtőszál is, csak hosszabb idő allatt.

Érdekesség az is, hogy a Hadu sokféle 30-150 literes bojlerébe egyaránt 1800 W-os fűtőszálat rak, ezért talán az sem segítene, ha kiseb űrtartalmúra cserélném. A nekünk szükséges mennyiségű max. kb. 50 fokos vizet egy 1,2KW-os fűtőszállal bőven elő lehet állítani, godoltam.

2023. jan. 3. 20:46
 5/9 anonim ***** válasza:

Nyugodtan cseréld kisebbre, akár 1000 wattosra is. Mivel nem vezéreltről megy, mindig lesz elegendő melegvizetek.

Nekem a 120 literes hajdu bojler matricája azt írja, hogy felfűtési idő 4,5 óra 65 fokra. Két főnek zuhanyzáshoz elég a 45 fok is, max 50, de az már éget. 1200 wattos betéttel kb. 7 óra lenne. 800 wattos betéttel 11 óra, ha teljesen hideg csapvízről indulna a fűtés.

Ha tényleg csak kezet mostok, zuhanyztok és azt is röviden, akkor még a 800 wattos is elegendő lehet.


A sok okos tanáccsal ne foglalkozz, a másik bojleres témában is a sok szakártó olyan ámokfutást vitt véghez, hogy hihetetlen. A fizika törvényeit csak a kérdező és én képviseltem. Mire ezt reggel elolvasod, ez a téma is tele lesz leugatással...

2023. jan. 4. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A másik megoldás, hogy valahova a bojlertől és vízpárától távol bekötsz a bojler áramkörébe eg fázishasítással működő teljesítményszabályzót, úgy működik mint a nagy teljesítményű fűrőgépeké... csak itt ohmikus a fogyasztó.

[link]

Lecsavarod a felére, aztán ha mégis gyorsabban kell a melegvíz, akkor feltekered.

2023. jan. 4. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm az 5. és 6. Válaszolók tényleg hasznos tanácsait, megerősítették tervemet. A teljesítmény szabályozós lehetőséget nem ismertem, jól hangzik. Ne vegyétek okoskodásnak a következő kérdésem: nem baj, hogy a telj. szabályozó megszakítaná a vezetéket az óra és a bojler között? Vagy egy felére leszabályozott teljesítménynél ez nem is számít annyira?
2023. jan. 4. 10:53
 8/9 anonim válasza:

Nem számít,nyugodtan megszakíthatod a bojler vezetékét,és beiktathatod a teljesítmény szabályozót.

Persze az érintésvédelmi szempontokat figyelembe véve.

Ha nem értesz hozzá,inkább villanyszerelő kösse be!


Ha mégis fűtőbetét csere mellett döntesz,a neten megtalálod a bojlered alkatrészlistáját.Ott benne lesz,hogy milyen a lábtávolsága a fűtőbetétednek.(vagy leméred,két féle méretben készülnek tudtommal)Keresel egy ugyanolyan lábtávolságút a szükséges teljesítménnyel valamelyik Hajdu alkatrészeket forgalmazó weboldalon,megveszed,berakod.

Vagy írsz a Hajdu-nak,segítenek a kiválasztásban.


Írta valaki,hogy többet fog fogyasztani a bojler,ha kisebb teljesítményű fűtőbetétre cseréled.El ne hidd ezt a baromságot!

2023. jan. 4. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Válasz a 8. kommentelőnek.

Értem, és ismét köszönöm. Persze, komolyabb villanyszerelési munkákhoz mindig szerelőt hívok, apróbb dolgokat meg tudok oldani, de pl. a teljesítményszabályozó bekötéséhez mindenképpen hívnák egy szakit.


Vízkőteleníteni, anódot cserélni mindenképpen kell majd, ezért a szerelést nem úszom meg, így már valószínűleg a fűtőbetétet fogjuk cserélni. A teljesítményszabályozós ötlet azért hasznos, mert egyik ősrégi fúrógépünkön majd így szabályozom a fordulatszámot.


Közben azért haladtam a fűtőbetétekkel kapcsolatban is. Jó dolgokat írtál. Nekem 24mm lábtávolságú kell. A Hajdu 1200W-os betétje nem illik bele a Hajdu Z120EK bojlerünk zárólapjába, a betét talpazatának alakja más. Sikerült találni egy alkalmasnak látszót (1200W, hosszú tokcső, 48mm átmérőjű talpazat), de ehhez az van írva, hogy 'olasz'.


[link]


A Hajdu alkatrészbolt nem kockáztatott és a gyártóhoz irányított, annak ügyfélszolgálata meg a műszakishoz, aki szabadságon van. Várom válaszukat.


Egy másik, kicsit többe kerülő opció lehet, ha kicserélem a zárófedelet is olyanra, amibe már beleillik a Hajdu 1200 W-os fűtőszála.

[link]


[link]


Úgy látszik, tényleg megoldódik a probléma. Tanulságos másokat megkérdezni.

2023. jan. 6. 22:22

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!