Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Bojler bekötése éjszakai...

Kata83 kérdése:

Bojler bekötése éjszakai áramra, hogyan?

Figyelt kérdés
A bojlerünket szeretném átkötni 'éjszakai' áramra úgy, hogy szükség esetén (ha elfogy a melegvíz) átkapcsoljon normál 'nappali' áramra és amint 'megjön az éjszakai' akkor vissza. (most nappalin megy) úgy hallottam, hogy valamilyen relé lesz a megoldás de nem nagyon értek hozzá valaki segítene?
2012. jan. 31. 16:13
 1/9 anonim ***** válasza:

Először is ha jelenleg csak sima nappali áramod van igényelni kell vezérelt(ezt hívták régen éjszakai) áramot.

Ehhez ki kell építeni egy olyan szabványos mérőhelyet ahol lesz egy nappali mérő és egy vezérelt mérő.A vezérelt mérőből jövő áramot külön áramkörön kell eljuttatni a bojlerig.A bojlernél egy dobozban pedig fel kell szerelni egy relét ami alap esetben a vezérelt áramot adja a bojlerre ám ha megszűnik az áram akkor átkapcsol a nappalira.

A vezérelt áram igénylése ingyenes de a mérőhely és az új áramkör kiépítése kb. 80-100 000 FT lesz.( A havi pár száz Ft spórolást figyelembe véve kérdőjeles hogy megéri e átalakítani a meglévő rendszert.)

2012. jan. 31. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
az előbb nem írtam, hogy egymás mellett van az 'éjszakai' és a 'nappali' áram is bevezetve mert régen éjszakairól ment a bojler és a baba miatt át lett kötve nappalira (30 éve amikor még fillérek voltak a kilówattok), hogy folyamatosan legyen meleg víz. most megint baba várható a családba és azért szeretném hogy egy kicsit olcsóbban jöjjünk ki anyagilag.... a kérdés tehát a következő: hogyan tudom átkapcsolni nappali áramról éjszakaira (és fordítva) automatán anélkül, hogy nagyobb anyagi kiadásom lenne?
2012. jan. 31. 20:07
 3/9 A kérdező kommentje:

"A bojlernél egy dobozban pedig fel kell szerelni egy relét ami alap esetben a vezérelt áramot adja a bojlerre ám ha megszűnik az áram akkor átkapcsol a nappalira."



->> de hogyan kell? és milyen relét? köszi a választ

2012. jan. 31. 20:11
 4/9 norberto79 ***** válasza:
A szolgáltató szereli fel nálad. Miböl gondolod hogy kevés lesz a biztositott fűtési idő?
2012. febr. 1. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

A régi éjszakai rendszer már nem használható mert változott a szabvány arra hiába kérsz igénylést.

Mint már első válaszomban írtam igényelni kell vezérelt fogyasztást és kiépíteni az ahhoz való szabványos mérőhelyet.

Az automata átkapcsoló relén ne gondolkozz milyet és hogyan kell felszerelni mert azt csak szakembernek ajánlott szerelni aki viszont tudja mit és hogyan kell.

Ha ilyen vegyes rendszert használsz akkor szinte semmit nem spórolsz mert amit megtakarít a vezérelt megeszi a nappali-a csak vezérelt árammal pedig nem lesz állandó melegvized.(amúgy émász dolgozó vagyok ezért vannak pontos információim)

2012. febr. 1. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

norberto79 válasza:

A szolgáltató szereli fel nálad. Miböl gondolod hogy kevés lesz a biztositott fűtési idő?

->>

a szolgáltató szerel fel két mágneskapcsolót meg egy relét nálam? kétlem, hogy ilyet megcsinálna az elmű a két szép szememért cserébe inkább vagy 50.000rel rövidítenék meg a kasszát...

tapasztalatból mondom hogy kevés lesz a fűtési idő 'éjszakain' mert az csak pár óra szerintem (4-6?) és ha egy 4 tagú család elmegy zuhanyozni kiürül hamar a 120 literes bojler (és pont akkor nem kapok vezérelt áramot) szóval mindenképpen kell a 'nappali' rásegítés


a másik válaszolónak:


az 'éjszakai' rendszer még mindig aktív tegnap teszteltem egy izzóval (néha fölkapcsol néha le) és 2,5ös réz vezeték van benne (furcsa hogy 30 éve már ilyet használtak a megszokott alumínium helyett..) és az óránál a biztosíték is + maga az óra újszerűnek tűnik

a mágneskapcsoló/relé felszereléssel ismerőst bíznék meg csak nem szeretném ha nagyon mélyen belenyúlna a zsebembe ezért magam szeretném megvenni a szükséges alkatrészeket.

a pár száz/ezer forint is sokat jelent ott, ahol baba várható a családba


köszönöm a válaszokat további szép napot :)

2012. febr. 2. 09:02
 7/9 anonim ***** válasza:
Azt nem teheted meg, hogy kedvezményes, (régen éjszakai) áramról is, meg nappali áramról is felváltva üzemelteted,hanem vagy-vagy. Az éjszakai áramot megbontás nélkül kell a kapcsolóórától a bojlerig vezetni. Azért nem szabad megszakítani a kedvezményest, mert azt csak(!) a bojlerre adják meg, és hogy ne lehessen másra használni semmiképp, mert az áramlopásnak számít. Tehát még mágneskapcsolót sem szabad közbeiktatni. Amikor felszerelik a kedvezményes órát, kapcsolót, akkor megnézhetik a bojler kábelét is, és elállhatnak a bekötéstől, ha szabálytalan.
2012. febr. 5. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
köszönöm az eddigi válaszokat már letettem a projektről mert ezek a mágneskapcsolók és relék + vezetékek stb is költségesek nagyon
2012. febr. 6. 08:16
 9/9 norberto79 ***** válasza:
Persze hogy nem szereli fel neked a szolgáltató az egyéb kivánságot. Utána simán megoldható. ~40e. Ha az óra is ujszerű akkor nyugodt lehetsz nem 30 éves az a réz vezeték, újra szoktuk huzni. Ha tudnád mikre nem haszálják az "éjszakai" áramot, van ahol külön dugaljakat a szobákba :-)
2012. febr. 6. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!