Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » Az mitől függ, hogy egy...

Az mitől függ, hogy egy okostelefon esetében - azt töltőre, áramra csatlakoztatva - töltés vagy gyors töltés indul el?

Figyelt kérdés
Be lehet állítani, hogy töltés vagy gyors töltés induljon el és ha igen, hol?

2021. márc. 26. 13:47
 1/8 anonim ***** válasza:
67%

Szerintem hogy a telefon és a töltő mit támogat, attól függ. Gondolom legjobb ha saját töltővel van töltve.

Mai töltők már "gyorstöltési s zabványokat" ismernek.

Esetleg az akku lemerültsége/állapota függvényében a telefon programja dönti el: mikor melyiket alkalmazza.

2021. márc. 26. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
62%
Beállítása telefon típus függő, Xiaomikon nem beállítható, egyes Samsung okostelefonokon igen. Ahol nem beállítható ott elsődlegesen a töltőn múlik, hány Watt teljesítményt képes leadni. Ezenfelül a telefon töltöttsége is befolyásolhatja,ekkor a töltés vezérlő dönt, pl. az én Xiaomi Mi10T Pro-m 20%-tól Szuper gyors tölt 80W-tal 80% körül vissza vesz sima gyors töltésre 40W, majd 95%-nál sima töltés 20W-tal. Eszerint ha töltöttebb akkuval teszem fel aszerint tölt. Teljes merülésből 100%-ra 30 perc alatt tölt fel.
2021. márc. 26. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
62%

Szia!


Ha a telefon támogatja a gyors töltést, akkor a legtöbb esetben a töltőtől függ, hogy milyen módon tölti a telefont.

Pl az én telefonom is támogatja a gyors törtést, azonban sajnos elveszett a gyári töltője, így kénytelen vagyok egy utángyártott töltővel tölteni, ami viszont már csak simán tölti. A gyári töltő pedig gyorstöltéssel töltötte.

Szóval töltőfüggő.

2021. márc. 26. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
55%

Attól függ, hogy mi van beállítva.


A50: Eszközkarbantartó widget -> Akkumulátor -> Töltés

2021. márc. 26. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
78%
A töltőtől, és a beállítastól. A töltő és a telefon között egyfajta kommunikáció folyik, a töltő jelzi a telefonnak, hogy 2A-5V-ot tudok adni, a telefon pedig "kéri" ezt a 2A-5V-ot, de ha a gyorstöltést kikapcsoltad, akkor csak 1A-2V-ot kér.
2021. márc. 26. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
35%

"a töltő jelzi a telefonnak, hogy 2A-5V-ot tudok adni,"

Nem jelzi.

2021. márc. 26. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
84%

Folyik kommunikáció a gyorstöltést támogató eszköz és az azt tölteni hivatott dugasztáp (közkeletű, de helytelen nevén: "töltő") közt. Ez a kommunikáció szükséges ahhoz, hogy a tölteni kívánt eszköz (példáúl telefon) gyorstöltést kérjen...


Ha a töltendő eszközt a tápra dugjuk, az USB szabvány szerint 5V -al indul a töltés. Ekkor a (példa kedvéért) telefon kommunikálni próbál a táppal, megpróbálja az általa támogatott gyorstöltés típusnak megfelelő feszültség és áramerősség értékek egyikét kérni (például 12V 2A = 24W). Ha a kommunikáció sikeres és a táp támogatja a kért értékeket, akkor gyorstöltésre vált a táp, amit a telefon töltésvezérlője konvertál át az akku számára szükséges feszültség szintre, optimális árammal történő töltéssel... Persze, mindez töltöttségi szinttől és hőfoktól is függ, hiszen túl meleg akkut nem szabad gyorstölteni (és a telefonok ezt is figyelembe veszik).


Ezen felül néhány készülék menüjében kikapcsolható a gyorstöltés. Ilyen esetben a szabvány 5V -al történik a töltés, mégpedig úgy, mintha "dedikált töltő" -ről menne a töltés, de emellett az is számít, mekkora áramot vesz fel a telefon. Utóbbi érték még lehet például 2A is (ha a töltendő készülék támogatja ezt az éréket), ami még nem gyorstöltés, de ettől jelentősen kevesebb is az akku töltöttségének függvényében, illetve ha esetleg normál töltés közben is túl meleg lenne az akku, akkor a telefon ilyen esetben még normál töltési feszültség (azaz 5V -ot kapva a dugasztáptól) is vissza veheti a töltőáramot az akku kímélése érdekében.


Egyes passzív (házilag is megépíthető) átalakítók a gyorstöltést úgy kapcsolják ki, hogy a táp és a töltendő készülék közti kommunikációt lehetetlenné teszik (nincs bekötve az átalakítóban a Data+ és Data- szál, vagy átkapcsolható egy kis kapcsolóval), viszont "Dedikált töltőport" -nak álcázzák magukat (azaz a kimeneti csatlakozón a Data+ és Data- egyszerűen rövidre van zárva, vagy rövidrezárt állapotba kapcsolható), utóbbi esetben a töltendő eszköz kommunikálni bár képtelen a táppal, de a rövidrezárt adat szálak (Data+ & Data-) miatt (a szabványnak megfelelően) a maximálisan elérhető (feszültségesést még nem okozó) árammal is megterhelhetik a dugasztápot. Ilyen esetben néhány (de nem mindegyik) készülék először változó áramú terhelést produkál a dugasztáp felé és azt figyeli, mekkora terhelés esetén csökken a feszültség, ezzel meghatározva a dugasztáp terhelhetőségét, aztán ekkora csúcs-árammal terhelve a dugasztápot kezdik meg az akku töltését. Más készülék nem végez ilyen tesztet, csak egyszerűen a dugasztápra bízzák a zárlatvédelmet és próbálják az elérhető legnagyobb áramot felvenni (már amekkorát támogat az adott készülék)...


Megjegyzés:

A "Dedikált töltő port" szabvány szerint (ha jól emlékszem) maximum 2A -es terhelhetőséget jelent. Azonban néhány régebbi eszköz az ilyen portról csak 1A -t vesz fel (mivel annál többet amúgy sem képes).

2021. márc. 26. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

*

Azt kihagytam (most jöttem rá, miután átolvastam a kommentem), hogy a "dedikált töltő" szbvány szerint fixen 5V -os...

2021. márc. 26. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!