Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » Nem használt telefon akkuja...

Nem használt telefon akkuja fel tud robbanni?

Figyelt kérdés
Van egy telefonom amit már 2 éve nem használok, sajnos már nem emlékszem mekkora százalékon, de kikapcsolva eltettem. Azóta nem volt semmi gond vele, kérdésem, hogy fel tud-e így robbanni az akksija, vagy csak én paráztam rá? Esetleg meg van rá az esély hogy azóta már totál lemerült? Sajnos most nem tudom lecsekkolni mert külföldre költöztem azóta

okt. 1. 23:27
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Felrobbani nem tud. Max felpuffad, ami akkor szokott ha 100%-ig fel van töltve és kikapcsolva elrakva, vagy csak simán defektes az akksi.
okt. 1. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

"Esetleg meg van rá az esély hogy azóta már totál lemerült?"

Elég nagy.

Kb. 5% az önkisülés havonta. Azaz garantáltan lemerült. Ha nincs szerencséd, akkor annyira, hogy a töltésvezérlő nem is fog már rátölteni.

Kisütve pedig nulla az esélye, hogy valamilyen áramköri meghibásodás okozzon gondot. Így marad a mechanikus behatás, ami egy zárt fiókban nem jellemző.

Ha a szeparátorok nem sérülnek, és a katódokon kevés elektron van, akkor mechanikai sérülés esetén sincs heves a reakció. Amikor azt látjuk, hogy megég, tüzet okoz, olyankor a tárolt energia az, ami fokozza a hatást. Kisütve nincs zárlati áram.

tegnapelőtt 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Szervizmérnök úr ***** válasza:
50%

Általában töltés közben keletkeznek a tüzek, hőmegfutás miatt, de az sem a telefonokra jellemző manapság. Világsajtót tekintve gyakoribbak a kerékpár, roller, és más járművek esetei.

De megkérdeztem a mesterséges intelligenciát is. Okozhatnak-e tüzet, arra persze igen a válasz, de nézzük inkább így:

- How often do smartphones cause fires?

A válasz gépi fordításban:

Milyen gyakran okoznak tüzet az okostelefonok?

Az okostelefonok kigyulladása ritka, de komoly probléma. Viszonylag kicsi annak a valószínűsége, hogy egy okostelefon tüzet okoz, különösen, ha figyelembe vesszük a világszerte használt eszközök nagy számát. Azonban előfordulnak incidensek, és ezek gyakoriságának és okainak megértése értékes betekintést nyújthat a problémába.

Előfordulási arányok

Különböző hírek szerint a tüzet okozó okostelefonok tényleges előfordulása meglehetősen kicsi a forgalomban lévő készülékek teljes számához képest. Például a Galaxy Note 7 2016-os visszahívása során a jelentések szerint 2,5 millió darabból csak körülbelül 100 darab robbant fel. Ez azt jelzi, hogy bár a nagy horderejű esetek jelentős médiafigyelmet kapnak, az okostelefonok teljes használatának elenyésző részét teszik ki.

Csak New Yorkban a lítium-ion akkumulátorok 2023-ban 240 tűzesetért voltak felelősek, amelyek 124 sérülést és 18 halálesetet okoztak. Ez a statisztika egy riasztó tendenciát mutat; azonban elengedhetetlen megjegyezni, hogy ezek a számok az összes lítium-ion akkumulátorral működő eszközt magukban foglalják – nem csak az okostelefonokat. Az elmúlt években tapasztalt növekszik az incidensek számának növekedése arra utal, hogy amint egyre több eszköz kerül a piacra és széles körben használatosak, megnőhet az akkumulátorral kapcsolatos tüzek lehetősége.

Az okostelefonok tüzeinek okai

Az okostelefonok tüzeinek elsődleges oka általában a lítium-ion akkumulátorokkal kapcsolatos problémák. Az akkumulátor meghibásodásához hozzájáruló tényezők a következők:

Gyártási hibák: A gyártás közbeni rossz minőségellenőrzés hibás akkumulátorokhoz vezethet, amelyek hajlamosabbak túlmelegedésre vagy rövidzárlatra.

Fizikai sérülések: A telefon leejtése vagy kilyukasztása veszélyeztetheti az akkumulátor épségét, ami hőkifutáshoz vezethet – ez egy láncreakció, amely túlzott hőképződést és esetleges gyulladást eredményez.

Túltöltés: A nem meghatározott eszközökhöz tervezett töltők használata vagy a telefon csatlakoztatva hagyása a teljes töltés elérése után túlmelegedéshez vezethet.

Extrém hőmérsékletek: A magas hőnek vagy hidegnek való kitettség befolyásolhatja az akkumulátor teljesítményét és biztonságát.

Rosszindulatú programok: Bizonyos esetekben a rosszindulatú programok túlterhelhetik az eszköz processzorát, ami túlmelegedést okozhat.

Megelőző intézkedések

Az okostelefonok tüzével kapcsolatos kockázatok csökkentése érdekében a felhasználóknak követniük kell a bevált gyakorlatokat, például a gyártó által jóváhagyott töltők használatát, kerülniük kell a szélsőséges hőmérsékleteket, rendszeresen ellenőrizniük kell az eszközöket, hogy nem sérültek-e meg, és vigyázniuk kell az akkumulátor állapotára – különösen a régebbi telefonok esetében.

Bár vannak olyan esetek, amikor az okostelefonok akkumulátorhiba vagy egyéb problémák miatt tüzet okoztak, ezek az esetek továbbra is ritkák a világszerte aktívan használt okostelefonok teljes számához képest.

Összefoglalva, bár az okostelefonok bizonyos körülmények között potenciálisan tüzet okozhatnak – elsősorban a lítium-ion akkumulátoraikkal kapcsolatban –, az általános kockázat továbbra is alacsony, tekintve, hogy ezeket az eszközöket világszerte széles körben használják.

tegnapelőtt 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Szervizmérnök úr ***** válasza:
50%

Azért egyet kiemelnék, az AI is csak infókból tájékozódik és nem minden vállalható:

"Túltöltés: A nem meghatározott eszközökhöz tervezett töltők használata vagy a telefon csatlakoztatva hagyása a teljes töltés elérése után túlmelegedéshez vezethet."

Ebben a formában hülyeség, 100 % elérése után a töltést leállítja a telefonban lévő szabályzó.

Töltés meghibásodása esetére még az akkuban is van külön védelem (BMS).

Más jellegű esetek vannak, főleg nagyobb, soros akkutelepnél (roller, kerékpár), noha az is védelemmel ellátott, de egyes elhasználódott cellákban kialakulhat olyan hőmegfutás, ami viszi magával a többit is.

tegnapelőtt 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a választ!
tegnapelőtt 20:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!