JBL Stage 1200B-hez milyen erősítőt vegyek?

Figyelt kérdés

Adott a fentebb említett mélyláda, mely 4 ohm on 250wrms, max. teljesítményben pedig elméletileg 1000w leadására képes.

Milyen erősítőt kell keressek hozzá, ha a folyamatos (250w) teljesítményen, illetve ha ettől feljebb szeretném használni?



2021. szept. 9. 10:05
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Olyan erősítőt keress hozzá, amelyik 4 Ω-on maximum 250 W RMS teljesítmény leadására képes. Viszont a hangszóró biztonsága érdekében jobb lenne csak maximum kb. 200 W RMS teljesítményű erősítő. A maximum 250 W RMS teljesítményű hangszóróra nem célszerű ennél nagyobb teljesítményt adni, mert könnyen meghibásodáshoz vezethet (kiszakad a membrán, leválnak a huzalok a csévetestről, leég a lengőtekercs).
2021. szept. 9. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.

Tehát nem a folyamatos,hanem a maximum teljesítménye legyen az erősítőnek 4ohm on a 250w? Vagy inkább 200, az általad említettek miatt.



Egyébként most egy 130w os magnat van rákötve, ezzel is elég jól szól, csak ha majdnem 2x ennyit papíron biztonságosan tud, akkor szeretném kihasználni.

2021. szept. 10. 10:02
 3/5 anonim ***** válasza:

Az RMS effektív teljesítményt jelent, ez folyamatos szinuszos jelre érvényes. Ennek van egy maximálisan megengedett értéke, a te hangszóródnál ez 250 W. A maximális 1000 W az a zenei teljesítményt jelenti. Viszont, hogy ezt a gyártó hogyan, milyen jellel, milyen egyéb körülmények mellett mérte – ha egyáltalán mérte – azt nem tudni. A hangszóró igen rövid ideig a névlegesnél nagyobb teljesítményt is elvisel. A zene, nem olyan, mint egy folyamatos szinuszos jel, de nem is tekinthető pillanatnyi jelnek. Ezért biztosabb, ha a folyamatos szinuszos jelre megadott maximális teljesítményt vesszük figyelembe, mint legnagyobb megengedhető értéket. Eszerint az erősítőnek a folyamatos teljesítménye 250 W lehet maximum.

Az erősítőkre is megadnak egy maximális, vagy inkább találóbb a régebben használt zenei teljesítmény kifejezés. Ez mindig valamivel nagyobb, mint a maximális szinuszos teljesítmény. A tápegység feszültsége vezérlés nélkül nagyobb, mint kivezérléskor. Szinuszos jellel teljesen kivezérelve az erősítőt a tápfeszültség valamelyest lecsökken és beáll egy állandó értékre. Egy rövid ideig tartó impulzus esetén a töltőkondenzátor még tudja tartani a feszültségét, ezért nagyobb a zenei teljesítmény. A gyakorlatban a két teljesítmény között nagy különbség nem lesz, mert a tápegység terhelés nélküli és terhelt feszültsége közötti eltérés nem nagy.

Azt nem tudni, de gondolom egy tisztességes gyártó a maximális folyamatos szinuszos teljesítményt némi biztonsággal adja meg. Így elvileg egy 250 W-os hangszórót egy 250 W-os erősítőre kapcsolva nem lehet baj. Régi szakirodalmak szerint azonban jobb, ha az erősítő maximális folyamatos szinuszos teljesítménye valamivel kisebb, mint a hangszóróé.

Talán úgy tudod jobban elképzelni, hogy például van egy 2 W-os ellenállásod. 2 W-tal terhelve lesz egy üzemi melegedése. Ha 4 W-tal terheled, akkor egy darabig elviseli, majd túlmelegszik és leég. Ha csak 1 W-tal terheled, akkor alig fog melegedni, ez egyértelműen biztonságosabb.

2021. szept. 10. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm választ, megválaszoltál mindent. Ment a +
2021. szept. 10. 23:02
 5/5 anonim ***** válasza:
Ha tényleg meg is akarod védeni a hangszóródat, akkor felüláteresztő szűrő és limiter kell, amihez illő túlméretezni a végfokot. Egyetlen egyszer megfelelő elővigyázatossággal beállítod, és nem fogod túlvezérelt jellel pirítani a tekercset, ahogy az jellemzően be-beszalad az alulméretezett végfokos megoldásnál. Vannak nagyon jó leírások erről, hogy hogy alakul az RMS már kicsit is négyszögesedő jellel, és hogy milyen hangosságnál mekkora torzítást NEM hall senki meg. Emiatt is ajánlott a HPF+Limiter felé indulni inkább, főleg ha a következő mélyed árban ennek a néhányszorosa lesz terveid szerint...
2021. szept. 11. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!