Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Érdekel hány wattos erősítőhöz...

Chello kérdése:

Érdekel hány wattos erősítőhöz hány wattos hangfal legyen vagy fordítva? Olvasd el ezt. Progibol szedtem ki amit emiatt irtam, ha lenne hova feltolteneem. Holnap lejavitom a helyesirasi hibakat.

Figyelt kérdés

Ez eredetileg egy progi volt, amivel röpke 20 másodperc alatt lehet 3 érték megadásával megnézni mit bír az erősítő.


Kicsit papoltam a hangszórókrool is, ezt de raktam inkább a szöveg elejére, miveol ez általában több érdeklődésre számíthat. cucc134@gmail.com-on elkérheted a progit ha kell. Úgy vedd, hogy egy hangszóró a következőképpen működik. Meredeken változik a leadott hang ereje aszerint, hogy mennyire jól hasznosítja a betáplált Watt-okat ezért simán van, hogy pl. egy 200w-os hangszóró sokkal nagyobbat szól mint egy 300 fölötti.


A tekercs és a membrán minősége meghatározó fontosságúak. Ezenkívül a tekercs ugyanolyan periodikus kiugrások által van melegítve mint a már említett tranzisztorok csak sokkal kevésbé bírja mivel alig lehet hűteni.


Ez képességén belüli frekvenciahatárok között a (zenei) 600w-ot

csupán Kiugrás szeruen visel el.

Átlagban Rms 300w-ot bír ki de azt is csak rövid pár másodperces idokre.

Folyamatosan elvisel már 200w-ot de ettol a felfüggesztése szétnyúlik

pár hónapon belül hallani lehet a hangján és néha szervizbe kerül :)

Rosszabb esetben a tekercs már itt nem bír hülni olyannyira,

hogy egy-két menet átég amitol valamivel furcsábban de még szól és gyengébbnek tunik.

150 Watt az amit garantáltan hosszú ideig folyamatos használatnál elbír.


Ahoz, hogy lássuk miért misztifikálták szét a wattokat tudni kell, hogy egy jó érzékenységű hangszóró normális dobozban ezen a 150w-on 1m-ről émelygést okoz (mert erőszakosan üti a belső szerveidet) és fejfájást. És mivel az emberek többségének nincsen, de a fent leírtak szerint egy 50w-os hangszóró maximuma 200w körül alakul nagyon szép feliratokat lehet csinálni az eladásokhoz. Emellett az is igaz, hogy egy rosszabb érzékenységű, viszont vastag huzalból tekert hangszóró leégni ugyan nem fog a watt-tól de szólni sem sokat.

Sajna a tekercs érzékenysége és a huzaljának vastagsága fordítottan arányosak. Minél érzékenyebb annál jobban melegszik ezért kezdtek egyre erősebb mágnesekkel javítani az érzékenységen, de az a drága kategória. Ha azt látod egy olcsó hangszórón, hogy fekete (ferrit) mágnesgyűrű van egy mélyhangszórón és ennek a ferritnek az átmérője mondjuk 13-15 cm, akkor az kb 20 watt-al küldhető torzításmentesen. Na egye fene legyen 35 :))))


Pláne nem nagy néretű membránt fog ráncigálni (40 cm) aminek nagy a súlya. Tapasztalat szerint ezek vastag huzallal készült nehezen leégő és érzéketlen szar hangú hangszórók. A teljesítményt 1 Khz-es frekvencíán adják meg ami elfogadott középérték.

A hangszórók itt szinte egyáltalán nem mozdulnak meg. Ahogy megyunk lefelé egyre jobban akarnak mozogni amit nehéz úgy biztosítani, hogy a tekercs ne sérüljön a mágnes felső szélén levo vashoz érve, mert szűk a hely közöttük (minél szűkebb annál jobb az érzékenység) és ne is okozzon ez az egész mozgó tömeg mellékhangokat. Az xmax jelzés megadja, hogy mekkora az a kilengés aminél a tekercs még az említett szűk vasrész közelében marad, de ettől még valamivel tovább is tud menni addíg amig meg nem feszül a felfüggesztése, olyankor már torz hangja is szokott lenni.

Ezért van az, hogy 30 Hz alatt szét lehet hajtani még egy erős hangszórót is ha nem tud elég nagyot mozogni hozzá. Ilyenkor 30w már nagynak számító 2 cm-es kilengést okoz. (Lejjebb mégtöbbet) 1990-ben még relative kevés hangszóró tudott ennyit mozogni, 2000 korül már akadtak foleg autóhifiben, mert ott kisebb membránal kell ugyanannyi leveőt megmozgatni. (ezeknek nincsen szép hangjuk) Az olcsó hangszórók ma is 10 mm xmax alatt mozognak. Tapasztalatom szerint a Somogyi (Sal), hangszóróinak némelyikéből is ki lehet fogni olyat amelyik viszonylag normálisan szól mivel ha jól értettem a Somogyi nem gyártja hanem beszerzi és továbbértékesíti a cuccokat.


DP-10 magasa pl. tök jól szól, de volt vmi folyadékhűtésű dómja amit még amúgy profi cuccokat használók is elismertek. Általában elmondható, hogy a jó hangfal Sal mélyekből is egészen jó hangot hoz ki, de összehasonlítva magasabb kategóriás hangszórókkal a hangzás érezhetően elmarad. MNC-ről csak annyi tapasztalatom van, hogy a kis fémkúpos ring magasát használom és szeretem, habár nem finom a hangja de jó erős. Régi videoton és újabban kiadott hasonmásai. (Valamint gyakorlatilag a szocialista hangszórók) Egyedül a hs hangfalak voltak említésre mééltóbb mélyekkel felszerelve ill. nagyon pöpeccel méég az orosz S-90. (korához képest nagy kilengése és duplamágnese volt)

Szóval az olyan videoton félék, normálisan 20 watt-ig bírtak értelmes hangokat kiadni és kb 40 től erősen torzítottak. Jellemzően nem voltak 30 cm-nél nagyobbak és kb. annyit bírtak mint most a Sal és hasonlók. Azzal a különbséggel, hogy lágyan mozogtak, és relative jó érzékenységük volt. Összehasonlítás képpen érdemes meghallgatni RCF, Garry, Electrocoice (EV), PAvey (PV) hangszórókat és dobozokat.

Üdv! Ezzel a programmal gyorsan meg tudod nézni, hogy egy adott tápfeszről, egy adott Ohm-on terhelve mekkora lesz az erosítődben az Amper es Watt terhelés a kimeneten. ill. arra is tok jó, hogy ha meg tudod mérni egy műszerrel az erölködőd tápfeszültségét akkor kb. megtudd hány Ohm-ot bír el hoszzú ideig biztonsággal amikor majd kipadlózva hajtod.

Ehez ne a trafót mérd hanem az egyenfeszt, mert az egyen magasabb értékű és az elektronika egyenfeszt kap. +- táp esetén a felével számolj (pl. +-36 nál 36 al) Kb. azt mondja meg a progi, hogy mekkora a terhelés az erosítodőn akkor ha vigyázol hogy ne legyen a jelben sok frekvenciaemelés ennek ellenére a zenében sok kiugró erejű jel van amúgy is, de ezek rövid ideig tartanak nem befolyásolják max 2-3% ban a melegedést. Az erosítők többsége ugyanis úgy működik, hogy amit hosszú ideig is el bírnak azt kb. úgy adják le, hogy van mondjuk 56 Volt tápfesz abból 40 kerül kimentre addig semmi gond, de lehet majdnem egészen az 56 ig hajtani ott már nem bírja örökké. Mert: pl. 40V/8Ohm az 5 Amper * 40 volt az 200 Watt pedig a quadban csak 100-130 Wattos tranzisztorok vannak, de mivel a jel nem allandoan 40 Voltos csak pillanatokig esetleg egy két másodpercig így a többi időben visszahül és átlagban véve elmegy az erosíto a 8 ohm-on.

De ha pl. egy műszerészgyerek átalakította úgy hogy kiküld maxon akár 52 voltot is akkor ugyanez a következőképpen alakul: 52V/8Ohm az 6,5 amper * 52 Volt az 338 watt-os csúcskiütései vannak ami láthatóan többszöröse mint amit az eredeti tranzisztorok elviselnek ‚és ha tett is még bele tranzisztorokat a hutést akkor is ugyanilyen arányban javítani kell. Másképp az erosítő egy ideig megy azalatt megtelik hővel és leég Mondjuk normális kisebb erosítokben mint a quad az amper eközben meg sem közelíti a tranzisztorok által leadható maximum 25-30 ampert. Párhuzamosan mindíg úgy csökken, hogy ha kb. azzal számolsz, hogy a hangszórók számának duplazódásával feleződik az Ohm akkor nagyot nem tévedsz. Ha Sorosan kötöd őket akkor simán össze kell adni pl. 8+4 az 12 Ohm lesz. A vegyes kapcsolásnál megkeresed a párhuzamos és soros részeket, külön kiszámolod és összeadod a kapott eredményeiket a keletkezettekkel megint így jársz el egészen addig amíg csak végeredményül egy értéked nem marad. Norm lisan nem teljesen így kéne, de ez kb. használható eredményt ad és egyszerü. Körülbelül hány százaléka hasznosul a tápfesznek? Ha nem tudod vedd úgy, hogy: A szar erősítők 50. Az átlagos erősítők 50-70 A jobb erősítők pl. a quad 405 kb. minimum 70 százalékosak. (A osztályúnak nevezett nagyon szép átvitelű erősítők alacsony százalékban, de az méregdrága cuccoknál nyer értelmet ott mindennek ebben a minőségben kell lennie)



2012. jún. 28. 00:43
 1/6 anonim ***** válasza:

Ez olvashatatlan.

De az erősítő hangfal aránynál ökölszabály a másfélszeres hangszóró teljesítmény.

100W erősítőre min 150W hangszóró.

Ha nagyobb, az nem baj.

Kisebb ne legyen.

2012. jún. 28. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Bocs 600w az ZENEI 300w az RMS csak ezt hibasan irtam le!
2012. júl. 1. 22:39
 3/6 anonim válasza:

Igazából nem választ, hanem kérdést szeretnék feltenni én is a témában. A kérdésem pedig úgy szól, hogy:


Ha van egy 50W + 50W -os sztereó erősítőm, akkor az nem gond, ha arra egy pár 130W -os hangfalat veszek?

2014. jan. 12. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"Ha van egy 50W + 50W -os sztereó erősítőm, akkor az nem gond, ha arra egy pár 130W -os hangfalat veszek?"


Rakhatsz rá ezer vagy kétezer wattot is, nem tesz semmit.

Annyival szól amit az erősítő tud.

2014. jan. 12. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 B-Boy Tr1ck2g válasza:
76%

tegyük tisztába a dolgokat.. ha valaki ezt kérdezi tőlem hogy mittudomén: 2x150W ide vagy oda elég lesz?" már a kérdés is rossz.. hogy is működik? A hangszóró az erősítőből felvett teljesítményt (W - watt) megpróbálja hangnyomássá alakítani a membrán mozgásán (rezgésén) keresztül. Bizony csak próbálgatja, mert a legjobb hangszóró is csak a teljesítmény öt százalékát (!) "adja vissza" hangban, a többi hővé alakul.


A hangszóró másik jól hallható jellemzője a hangnyomás (dB - decibel), amit produkál. Ezt a mérőszámot érzékenységnek hívják. Az érzékenység az a hangnyomás, amit egy méterrel a hangfaltól, egy watt elektromos teljesítmény hatására hallható illetve mérhető. A katalógusokban is így adják meg általában. Például 96dB/1W/1méter, azt jelenti, hogy a hangdoboztól 1 méter távolságban 1W teljesítmény hatására 96dB hangnyomás keletkezett. Nem kell fizikusnak lenni ahhoz: minél jobb a hangszóró hatásfoka, annál jobb az érzékenysége. a fül 3dB hangnyomásnövekedést éppen észrevesz. Nem kétszer olyan hangosnak hallja, csak egy picit hangosabbnak! Ahhoz viszont hogy a hangszóró 3dB-lel hangosabb legyen, meg kell duplázni a teljesítményt, amit belepumpálok a hangszóróba! És itt azonnal megdőlt egy régi tévhit: ha kicseréled az erősítődet, egy kétszer akkora teljesítményűre, kétszer akkora lesz a hangerő. EZ NEM IGAZ! Egy kicsivel nagyobb lesz a hangerő, de elmarad a várt “átütő” eredmény. (A nagyobb erősítőnek van számos itt nem részletezendő haszna: nagyobb dinamika, nagyobb tartalék, stb.). Nézzünk egy egyszerű példát: Van két hangdobozunk. Az egyik, nevezzük "A"-nak, 500 W terhelhetősége, érzékenysége 94dB/1W/1m. A másik, a "B" jelű 250W terhelhetőségű, de érzékenysége 99dB/1W/1m.


1. oszlop: duplázások száma

2. oszlop: teljesítmény (Watt)

3. oszlop: hangnyomás A (dB)

4. oszlop: hangnyomás B (dB)


0 1 94 99

1 2 97 102

2 4 100 105

3 8 103 108

4 16 106 111

5 32 109 114

6 64 112 117

7 128 115 120

8 256 118 123

9 512 121 -


A kilencedik duplázást B már nem bírná ki, mert maximális teljesítménye 250W. De hogyan is van ez? "A" hangdoboz több mint 500W teljesítményen halkabb lesz, mint "B" 250W-on? Igen! "B" hangdoboz hatásfoka, érzékenysége jobb mint "A"-é , fele teljesítményen is hangosabb. A mai erősítő árak mellett nem mindegy: fele akkora végfok is elég a nagyobb hangerőhöz! És most képzeld el, mekkora a különbség, ha egy komplett diszkót szerelsz be 10.000 W-al! Jobb hangdobozzal elég a fele erősítő. Ez már jócskán zsebbe vágó kérdés! Most hallva az eredeti kérdést - 2x150W elég lesz? - már tudod a választ. Attól függ, hogy milyen a hangdoboz érzékenysége.


Először mindig azt kell nézni, mennyi a hangdoboz érzékenysége ("hány decibeles?"), másodszor az érzékenysége mellett mennyire terhelhető ("hány wattos?"). A fent ismertetett módon, e két adatból könnyű kiszámítani mennyi lesz a hangdoboz maximális hangnyomása. Ez az a hangnyomás, amit a maximális teljesítményen lesugároz a hangfal. Ez lesz a maximális hangerő.


És, hogy még bonyolultabb legyen: a terem a valóságban jelentősen befolyásolja az egész végeredményt. De ez már tényleg a teremakusztikusok dolga ;D


és még a végére egy gondolat :)


sokan írjak, hogy: egy erölködőhöz 1.5x - 2x akkora teljesítményű hangfalak kellenek. Ez nem feltétlenül igaz.. sokkal kényelmesebben érzi magát az erősítő, ha alacsonyabb teljesítményt kell kisajtolni magából. Ha tudod hogy nem kapsz vérszemet és a hangerőt tudod bölcsen használni, nyugodtan mehet egy nagyobb erősítő a hangfalakhoz. Bár én úgy vagyok vele hogy 50W-os hangfalakhoz 50W-os erősítő dukál ;)

2015. aug. 4. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 carr válasza:

Skacok! Kuka vagyok a témához. :D

Erősen. Az megvan, hogy 1.5x olyan erős legyen a hangszóró, mint az erősítő.

Eddig ok.

hozott anyagból dolgozom....

Adott egy SAL WRC 10 25cm mély (nem dobozm csak a hangszóró), és egy WRX2090 erősítő. Őket hogyan tudom összepárosítani, egyelőre, csak, hogy szóljon. :D

Később valószínű a mély cserélve lesz.

Mit hová kell kössek?

Köszönöm.

2019. máj. 6. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!