Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Hangbemenetre érkező jelet,...

STamás1234 kérdése:

Hangbemenetre érkező jelet, lehet-e, érdemes-e egyenirányító diódával szabályozni, ha több forrásból érkezik egy bemenetre a jel?

Figyelt kérdés
Nevezetesen arról van szó, hogy az autóm hifi lejátszójának aux bemenetére szeretnék beküldeni (időnként) egyszerre két jelet. Egyfelől egy tablet-ről megy be a jel (zene lejátszás,GPS program hangja stb). Másfelől rá szeretném dugni a telefonom fülhallgató kimenetét (kvázi a rádió miatt).Ezt egy két bemenetet egy bemenetté közösíteném, viszont kérdés, hogy a visszacsatolt jel mennyire okoz gondot a készülékek számára. Arra gondoltam, mindkét jeladó vezetékére egyenirányító diódákat tennék, így nem volna visszacsatolás. Mi a véleményetek, ötletetek?
2019. máj. 24. 11:30
 1/5 anonim ***** válasza:

Kicsit eltévedtél, a hangfrekvencia nem DC, ráadásul a diódán esik is több tizedvolt.

Ennek ellenére lehet diódákkal jelválasztót építeni, volt ilyen gyári megoldás is (a klasszikus Dansk Hifi például).

Csak az nem így működik, hanem mindkét oldalon kapacitív leválasztás, a diódát pedig egyenárammal előfeszíteni.

Így amelyik záróirányban kap feszültséget, az nem vezet, amelyiken nyitóirányban folyik egy kis DC, arra ráül a AC is.

Másik lehetőség az ellenállásos jelkeverés és akkor nem kell kapcsolgatni sem.

2019. máj. 24. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Ez nem fog menni, mert az audio jel váltakozó áram, gyakorlatilag a hang felét lecsapná a dióda. Vagy kapcsolót kell használnod, de így egyszerre csak az egyik szól, vagy egy aktív keverő áramkört.
2019. máj. 24. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem kell dióda, jó lesz oda ellenállás is.

Mindkét eszköz esetében kisimpedanciás kimenetről (fülhallgató kimenet) beszélünk, ha jól értem. Ebben az esetben össze kell kötni ellenállásokkal a két kimenetet, legalább akkor értékű ellenállást kell választani, hogy ne terhelődjenek túl a kimenetek, ha a másik eszközt rövidzárnak feltételezzük. Hasrautésre egy-kétszáz ohm megteszi, de egy kiloohmig felmehetsz büntetlenül (az AUX bemenet 10 kiloohmos elvileg). Mindkét kimenet mindkét csatornájára rákötsz egy-egy ellenállást, az ellenállások másik végeit oldalanként (bal, jobb) összekötöd egymással, és ezt az összekevert jelet csatlakoztatod az AUX-ra.

6dB-el kisebb lesz a hangerő mindkát eszközről ahhoz képest, mintha direktbe kötnéd, de nem kell átkapcsolgatni a jelforrások között.

2019. máj. 24. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszön a válaszokat, megint sokat tanultam belőle, viszont mint kiderült a kérdésből is, sajnos nem vagyok egy műszerész :) A 3. hozzászóló válasza volna a leginkább kivitelezhető a részemről, de az első két hozzászólásból is sok hasznos infó átjött (pl.: AC-DC problémára nem is gondoltam). Az ellenállásos dolgot, annyiban nem értem, hogy mitől volna ez hatásos megoldás? Ha növelem a hangerőt, nő a feszültség is és ugyan úgy terheli a másik eszköz kimenetét is. Nem? Esetleg lehet kapni ilyen jelközösítő kütyüt? Milyen néven keressek rá? (Persze minél olcsóbban és egyszerűbben, tehát nem kell egy 8 csatornás mini keverő :)). Ha nem marad más, megcsinálom a tanácsolt ellenállással, 6dB nem a világ.
2019. máj. 27. 08:06
 5/5 anonim ***** válasza:

Két ellenállást lehet kapni, ezt nevezik passzív keverőnek.

Az ellenállások kivédik a ráterhelést, korlátozzák az áramot, viszont feszültségosztót is képeznek, emiatt csökken a kimeneti feszültség.

De fejhallgató-kimenetnél ez nem probléma, mert bőven több jön ki, mint ami egy vonalbemenet meghajtásához szükséges.

A fülhallgatók impedanciája 32 ohm vagy hasonló nagyságrendű, így például 2 db 100 ohm (vagy párszáz ohm) ellenállással közösítheted a két kimenetet.

2019. máj. 27. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!