Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Kifejez-e rangkülönbséget, ha...

Kifejez-e rangkülönbséget, ha beszélgetés közben valaki a keresztnevemen szólít? Mikor mondhatom ki én is a keresztnevét?

Figyelt kérdés

2014. máj. 13. 00:34
 1/7 anonim válasza:
100%
Szerintem ez figyelmességet,tiszteletet jelent.Én legtöbbször köszönésnél szoktam a másikat a keresztnevén szólítani. "Szia XY!"
2014. máj. 13. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
David Lynch csinálja mindig ezt interjúkkban, szerintem hatalmas. Hogy mikor kezdheted el te is ezt csinálni? Konkrétan attól kezdve hogy megismered valakinek a nevét.
2014. máj. 13. 02:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Függ a szituációtól. Ha nagyszülőd lehetne az illető, akkor nem illik visszategezni. Vagy ha három szinttel feljebbi főnökről van szó.


Önmagában a keresztnév nem bizalmaskodás. Bankban dolgozom, a vezérhelyettes is a keresztnevemen szólít, de magázva és hihetetlenül udvariasan beszél velem, így nem érezhető lekicsinylőnek. Viszont nekem eszembe sem jutna őt keresztnéven szólítani (mert rangban felettem áll és apám korabeli), ezért kizárólag a "Kovács úr" típusú megszólítás jöhet szóba.

2014. máj. 13. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Igen. A keresztnéven szólítás mindig egyfajta bizalmaskodást jelent, még ha a legjobb szándékkal is teszik. Ha valakit rangban vagy korban vagy pozícióban tisztelsz, akkor nem fogod per tu szólítani.


Nem David akárki kezdte ezt el. Nézd meg a Csengett, Mylord?-ot! Mindig kimondták a keresztnevet, kivéve a komornyiknál (ő volt a személyzet feje) és Lord Meldrumnál (ő pedig a ház ura). Náluk csakis akkor, ha intim, bizalmas szituban voltak a másikkal.

2014. máj. 13. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
46%

Nőknél gyakori a keresztnéven szólítás, mert a Kovács úr női verziója nem létezik a magyarban.

Hogyan szólítasz meg egy nőt pl. munkahelyen a vezetéknevén?


A Kovácsné bunkóság, ha pedig lánykori nevet használ, akkor simán Kovácsnak se hívhatod. A kisasszony/asszony pedig ingoványos terület.

Férjnél vagyok lánykori néven, de a hideg kiráz az asszony megszólítástól. Nekem az asszony az 50 körüli, tenyeres-talpas "nénikét" jelenti. A kisasszony meg finomkodónak tűnik.


Céges hivatalos levelezésben nálunk a "úrnő" megszólítással próbálják áthidalni, mint az "úr" párja. Tehát Tisztelt Kovács úrnő formában kezdődik a levél.

2014. máj. 13. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

" A keresztnéven szólítás mindig egyfajta bizalmaskodást jelent, még ha a legjobb szándékkal is teszik. Ha valakit rangban vagy korban vagy pozícióban tisztelsz, akkor nem fogod per tu szólítani."


Ezt cáfolom. Ha mellé magázódó, tiszteletteljes és udvarias a megfogalmazás, akkor nem bizalmaskodó.

2014. máj. 13. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ahogy az utolsó mondja.

Eddig minden munkahelyemen egymás keresztnevén szólítottuk egymást, közelebbi kapcsolat esetén pedig akár becenéven is.

Péter az Péter volt, a Szandra pedig Szandra. Ha László a barátom volt, akkor Lacinak hívtam.

Csak az igazgató kapta meg az XY úr megszólítást.


Ha mindenképpen személyeskedni kell, akkor osztályvezető úr/nő volt a megszólítás.

2014. máj. 13. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!