Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Mivel lehet vigasztalni egy...

Mivel lehet vigasztalni egy olyan barátot, aki nemrég veszítette el egy közeli hozzátartozóját?

Figyelt kérdés
Úgy érzi, az egész eddigi élete egy nagy nyűglődés volt - pozitív kilátásai, tervei nincsenek a jövőre nézve, és most, hogy a nagymamája is meghalt, lassan az élettől is egyre jobban kezd elmenni a kedve. Néha azon gondolkodik hogy felkötné magát. Hiába mondom neki, hogy a fájdalom idővel enyhülni fog, ő ebben nem hisz - sőt, hiszi, hogy minden egyre csak rosszabb lesz. Legszívesebben szakemberhez vinném, aki segíthet neki a gyász feldolgozásában, de anyagilag egyikőnk sem engedheti meg magának ezt a kiadást. Szerintetek a barátjaként én hogyan/mivel tudnék segíteni rajta?

2017. febr. 23. 16:45
 1/3 anonim ***** válasza:
Barátjaként próbáld meg kizökkenteni ebből a környezetből, menjetek el valamerre, akár lovagolni, akár kirándulni, várakat nézni, ide-oda menni, hogy eltereld a figyelmét. Én így enyhítettem a magam gyászát, hogy nem otthon roskadtam a szobában.
2017. febr. 23. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Mikor történt az eset és a barátod mennyi idős?

Én is hasonló helyzetben vagyok, mint ő, csak szerintem azért egy fokkal talán enyhébb, az eltelt idő miatt, vagy nem tudom, bár én is gyakran érzem, hogy lehet, hogy ez a világ nem nekem való, mióta a bátyám meghalt és az egyik nagyon jó barátnőm is, most vagyok 18 éves és ez az elmúlt két évben történt. Ez azért nagyon nehéz ügy, mert egy olyan ember elvesztése, akivel nagyon közeli viszonyban álltatok, iszonyatosan megkeseríti a lelket, főleg hogyha alapvetően is melankolikusabb típus vagy. Én próbálnám először szóra bírni, hogy beszéljen róla minél többet, mert nagyon fontos, hogy ne tartsa magában a fájdalmat, minden egyes kis apró érzésrészlet kifejezése nagyon fontos lehet. És tényleg mindenképp mozduljatok ki. Én nagyon örülnék, ha lenne olyan barátom, aki így törődne velem. Szóval tényleg ha teheted hívd el valahova, de persze csak akkor ha van benne hajlandóság (ez tényleg függ attól is, hogy mennyi idő telt el, mert nyilván az első egy-két hét kritikus, aztán talán picit konszolidálódik a helyzet, de aztán időről-időre mindig vissza fog térni sok ideig, mivel ez egy iszonyat erős sokk, évek múlva is ott a hatása).

És hogy ugye ez még csak rátett egy lapáttal az alapvető problémára, hogy nincs egy pozitív képe arról hogy hogyan fog alakulni az élete. Tényleg jó lenne tudni, hogy milyenek az egyéb körülmények. A szakember lenne tényleg a legjobb, csak hát ugye írtad, hogy nem olyan az anyagi helyzetetek. Valamilyen módon viszont muszáj lenne először is találni neki valamit, amit szívesen csinál, amit mindig vár, hogy legyen valami ami hajtja belülről.

Remélem, hogy majd tudsz neki segíteni, de szerintem szimplán már az is nagy lelkierőt ad, hogy mellette állsz. A támogatás mindig jól jön.

2017. febr. 24. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Olyan aranyosak vagytok, hogy ilyen szépen írtok, mind a kérdés és mind a válasz egyben szép, kedves! Ilyenkor az ölelés is sokat segít, minden egyes mozdulat, minden kedves gesztus sokkal intenzívebben számít, mert ilyenkor az ember lelke fokozottabban érzékeny mindenre. Sokat legyél vele, és légy most Te a terapeutája. Ezalatt azt értem, hogy vedd rá, beszélje ki magából az érzéseit, jobb lesz, és foglalkoztasd, ne hagy semmiképp befordulni magába, ne hagy egyedül. Próbáld terelni a figyelmét, ha épp nem akarja, akkor engedd megnyílni, ha jobban van, akkor foglalkoztasd. Menjetek erre-arra. Mivel én is túlestem a gyászon, én pl. azt is el tudom mondani még, emlékszem, milyen borzasztóak voltak az éjszakák. Minden egyedül töltött órában a temetésen, a szerettem fáradt arcán járt az agyam, s hogy soha többé nem ölelhetem át, hogy soha többé nem hallom. Annyit sírtam, hogy a könnyeim is elapadtak, a fejem is belefájdult, nem ettem, alig ittam, utána akartam menni. Kínlódtam. Aztán elvittek üdülni, és sok felé, úgy volt egyszerűbb a gyász ideiglenes feledése... Tehát nem jó, ha a barátod belefeledkezik a bánatába! Ezt kell nagyon figyelni neki! Remélem sikkerrel jársz!
2017. febr. 24. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!