Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért olyan sok szlovák...

Miért olyan sok szlovák vezetéknév, hogy magyar vezetéknév + ova?

Figyelt kérdés

2019. nov. 5. 18:30
 1/9 anonim ***** válasza:
86%

Nőknél kötelező a vezetéknévhez tenni hogy ova

Pl anyósom is ová

Nagyova XY

De ha kint házasodtunk volna és nem itthon kötelezöen pl Nagyova lennék mert szlovákiában házasodtam és nem lehetsz szlovák magyar állampolgár egyszerre

Ugy hogy itt maradtunk és nem lehet a párom kettös állampolgár,de nem kell az ova a vezetéknevembe

2019. nov. 5. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
85%
Mert kötelezően elszlovákosították a magyarokat és minden nőnek ezt a toldalékot rakták a családnevéhez.
2019. nov. 5. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
88%
Az is érdekes, hogy ha odautazol nőként, akkor a családneved után automatikusan odaírják az ova-t, függetlenül attól, hogy a keresztnévből a nemi hovatartozás egyértelmű.
2019. nov. 5. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
38%
Én eddig abban a tudatban voltam, hogy csak férjezett nőknél írják ezt oda, ez jelzi, hogy férjnél van a nő.
2019. nov. 5. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
63%

en azt hittem olyan mint nalunk a -ne toldalek

Tothne, Kovacsne stb. ez jelzi, hogy ferjezett a holgy

2019. nov. 6. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Születéskor is kaphatja. Egy ismerősünknek odakint született meg a kislánya (váratlanul), mire észbe kaptak, már az volt a neve a kislánynak, hogy pl. "Kovácsova Gizike", élmény volt eltüntetni.
2019. nov. 6. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
73%
Dehogy kötelező. Nemzetiségre hivatkozva már a kilencvenes évek végétől leválasztható a nők vezetéknevéről az -ová. Semmi köze az állampolgársághoz. Én 23 évesen kérvényeztem, a lányaim születésük óta magyarul használják a nevüket. Egy kérvényt kellett kitölteni a kórházban, amit eljuttattak az anyakönyvi hivatalba. Ennyi, csak sokan (az én családomban is) nem mernek élni ezzel a jogukkal, pedig semmilyen hátrányos megkülönböztetéssel nem jár.
2019. nov. 6. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Apropó, házasságkötés után sem kerül automatikusan a név után, hiszen azelőtt is ki kell tölteni egy papírt, amin fel kell tüntetni, milyen nevet használnak a házasságkötés után.
2019. nov. 6. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Az -ová birtokos rag. A Kováčová annyit jelent, hogy a Kovácsnak a lánya. Teljesen megszokott és arrafelé senkit nem is zavar. Szerintem a felvidéki magyarok 99%-át sem.

És ahogy fentebb is írták már jó ideje nem kötelező.

OFF

Köztünk szólva a magyar Kovácsné-zás sokkal durvább szerintem. Hogy a francba lesz már a Molnár Timikéből például Kovács Jánosné??? Ha férjhez megy, el kell venni a nevét? Mind a kettőt? Tiszta Handmaid's Tale. Szerencsére azért már megy kifele a divatból.

A vezetéknév felvétele a férjezett nőknél egyébként Szlovákiában is megszokott, de a keresztnevet azért megtartják. Nincsenek Jánosnék meg Péternék.

2019. nov. 7. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!