Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért hisznek beképzeltnek,...

Miért hisznek beképzeltnek, ha azt mondom, hogy értelmiségi vagyok?

Figyelt kérdés

Az értelmiségi annyit jelent csak, hogy valaki szellemi munkakörben dolgozik és a munkája iránt elhivatott, szívesen alkot és tud is alkotni benne. Ez nem jelenti sem azt, hogy okosabb, mint mások, azt sem, hogy úgy általánosságban okos vagy tájékozott, esetleg intelligens, azt meg aztán főleg nem, hogy modoros. Nincs köze szorosan ahhoz, amit a köznyelv értelmesnek mond. Akkor miért ne mondhatnám magamra, miért kellene valakinek szuperembernek lenni ahhoz, hogy értelmiség legyen?


Szeretem a hivatásom, 3 diplomám van, az eszemmel keresem a pénzt. A kritériumoknak megfelelek.


2020. nov. 9. 21:17
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
98%
Akkor elmondod hogy irodában dolgozol xy munkakörben. Nálam is rosszul indítana az aki arra a kérdésre hogy "és mit dolgozol", az az első válasz, hogy "értelmiségi vagyok". Veled van baj ha nem érzed a problémát.
2020. nov. 9. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
98%
Ha azt mondod, gazdag vagy, akkor is nagyképűnek néznek. Akkor is, ha tényleg az vagy. Vagy ugyanez a szépséggel. Az értelmiségi szónak van egy eféle negatív többletjelentése.
2020. nov. 9. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
96%
Ezzel az a gond, hogy nem jelkemezzuk magunkat úgy másoknak, hogy "értelmiségi vagyok".
2020. nov. 9. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
95%
Hát, ilyen bemutatkozó után én sem szívesen keresném a társaságod.
2020. nov. 9. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
96%
Kicsit olyan prolis hatású saját magunkat értelmiségként definiálni, meg akinek ütős diplomája van az pl. nem azt mondja, hogy hány diplomája van, hanem, hogy orvos , jogász, fizikus stb. vagyok, aki a darabszámmal jön elő az legtöbbször ilyen könnyű szakokból halmoz be, de persze vannak kivételek.
2020. nov. 9. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
85%
Olyan mintha azt mondanád magadra, hogy milyen jó pasi vagy, gazdag, okos vagy, ilyesmi. Nem annyira szoktuk mi magyarok mások előtt magunkat ilyen erős pozitív tulajdonságokkal jellemezni, mert nagyképűnek tűnik tőle az ember. Ennek az értelmiségi szónak meg alapból van egy ilyen fensőbbségérzet szerű csengése. Nyilván nem kell szégyellni az iskolákat, de hangoztatni se túl elegáns.
2020. nov. 9. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
88%

Tényleg elég prolis hatása van ha valaki így jellemzi magát.


Én legalábbis úgy alapvetően nem tudok elképzelni olyan helyzetet, amiben így kellene jellemeznem magam.


Arról ne is beszéljünk, hogy vicces az, ha valaki "értelmiségiként" jellemzi magát, miközben ő maga sincs tisztában a szó jelentésével, tartalmával.


Attól, hogy szellemi munkakörben dolgozik valaki és elhivatott a munkája iránt, még nem lesz értelmiségi.


Na meg alapvetően a mai világ eléggé összetett, így nem is igazán állja meg a helyét ez a kifejezés.

2020. nov. 9. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 Banna97 ***** válasza:
68%

Szerintem önmagában nincsen gond azzal, hogy te így nevezed magad, értem mire gondolsz, és szerintem egyáltalán nem tűnik beképzelt dolognak.

Itt nem ezzel van a gond, hanem azzal, hogy sajnos ez a szó (különösen, ha valaki magára mondja) úgy égett bele a köztudatba, hogy ez fellengzős jellemző vagy éppen felsőbbrendűséget akar vele az illető kifejezni.


Ami vicces, ugyanis régen ez egy teljesen általános használatú szó volt, hiszen a társadalmi rétegezésben használták is mint: arisztokrata, értelmiségi (pl tanár/pap/fizikus/stb), kereskedő és meg sorolhatnánk.

Sajnos ez a megnevezés ilyen formában kikopott.

2020. nov. 9. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 A kérdező kommentje:
Az értelmiségi nem egy szubjektív fogalom. Valaki vagy rendelkezik a hozzá illő képzettségi szinttel és munkakörrel vagy nem. Mondjuk egyesek már azon is felpaprikázzák magukat, ha kutatónak vagy mérnöknek hívom magam. Miért ne tenném, a beosztásom szerint is az vagyok, az egyik végzettségemben ott van, hogy "engineer", a másikban ott van, hogy "...scientist". Minek hívjam magam, karosszérialakatosnak, esetleg szakácsnak? Nem vagyok az. És kétkezi munkás sem, hanem szellemi munkakörben dolgozom, értelmiségi körökhöz tartozom, ahol általában tudományos témákról is folyik diskurzus. Hogy ettől kinek milyen komplexusa jön elő és ki szerint milyen többletértékkel kellene rendelkeznem, az nem az én problémám. A konkrét definíciónak megfelelek, mások egyéni definíciói alapján meg akár prostituáltnak is hívhatnám magam, hiszen pénzt húzok a részben adottságaimból. Nem érzem ezt nemesebbnek, ennélfogva pedig beképzeltebbnek sem.
2020. nov. 9. 21:57
 10/27 anonim ***** válasza:
75%
Szerintem el vagy szállva magadtól. Most ahogy így elolvastam a hozzászólásod (9#) elég erőteljesen beképzelt vagy és gondolom ezt veszik észre az emberek, nem a szót, amit használsz.
2020. nov. 9. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!