Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mennyire jellemző hogy szegény...

Mennyire jellemző hogy szegényebb, képzetlenebb szülők gyermekei is hasonló "karriert" futnak be?

Figyelt kérdés
Illetve hogy jómódú, képzettebb családból mekkora eséllyel kerül ki tanult gyerek?
2021. ápr. 10. 20:35
 1/5 anonim ***** válasza:
73%

Minden az adott személyen múlik. Pl. a nagy külföldi focisták, mint pl. Ronaldo honnan került hova? Nyomornegyedből jött és tehetségével ismert lett.


A múltad ugyan meghatároz, viszont mindenkinek a saját kezében van az élete. Ha nincs motivációd arra, hogy fejlődj, a te döntésed.


Nem lehet most mondani, hogy ez jellemző, meg az jellemző. 21. század van, a lehetőségek tárháza. Attól, mert pl. valakinek az apja alkoholista volt, nem feltétlen válik belőle is alkoholista.

2021. ápr. 10. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Országonként eltérő. ha tényleg érdekel a téma, akkor keress rá a "társadalmi mobilitás" kifejezésre.

Ha csak gyors választ akarsz, akkor általában jellemző.

Minél jobb az oktatás egy országban, annál több esély van rá, hogy a gyerekek jobb karriert fussanak be.

2021. ápr. 10. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
43%

Nem csak egyetem meg főiskola létezik a világon, aki csak addig lát az elég beszűkült.

Az hogy valaki mérnök legyen, kell is hogy érdekelje, oda nem elég egy kis tanulgatás.


Nekem sosem volt szempont a tanulás, úgyis egy helyre jutunk idővel. Ahogy én sem tudom megvenni a mostani audikat, úgy egy főiskolát végzett beosztottnak sem telik rá mert egyszerűen annak is másra kell a pénz.


Egy külföldön kitanult hegesztő, burkoló, lakatos lepipálja a sokat tanult embereket anyagiakat tekintve.

2021. ápr. 10. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Nézd ez mindig az adott egyénen múlik. Nem tagadom biztos van olyan amikor valaki a "hasonló szülei miatt" lesz ilyen, de azért ne általánosítsunk.

Nekem apám (már jóval 50 feletti) még egy Nógrádi falusi családba született, ahol málnát termesztettek. Később a szülei (az apai nagyszüleim) egy kisvárosba költöztek és gyárban dolgoztak, apám ekkor még gyerek volt. Mindketten ilyen "kevésbé képzett" emberek voltak pont illenek az általad leirt képben lévő szülőknek.

Apám diplomázott, villamosmérnök lett és most jól keres egyáltalán nem azt az életpályát járja mint a szülei. Ő kB teljes ellenpélda az általad leirtakra.

2021. ápr. 10. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
88%

"jómódú, képzettebb családból mekkora eséllyel kerül ki tanult gyerek?"


Gyakran előfordul, hogy orvoscsaládba született gyerekre ráerőltetik, hogy ő is orvos legyen.

Egyszer az egyik dokim épp telefonált a gyerekével, miközben vártam rá a kezelőágyon, és szó szerint le kell írnom, amit hallottam:

- Menni fog az, csak egy vizsga! Mi az, hogy nem érdekel, meg nem megy a bikém?! Ha már ennyi pénzt meg időt beleöltünk, akkor megcsinálod és kész!

Meg ne halljam még egyszer, hogy otthagyod az egyetemet, mert akkor haza se gyere! Ügyesen, puszi!"


Köpnyi nyelni nem tudtam.


Nyilván ismerek olyat is, hogy orvos az apuka, ügyvéd az anyuka, a gyerek meg azt tanulja, ami érdekli (keveset kereső rendőr lesz, vagy medenceőr egy wellnessfürdőn).


Nyilván a szülői nyomás, és a szülőktől látott minta-életút hatással lesz a pályaválasztásra, de nem lehet elkönyvelni, hogy "felsőfokú végzettésgű szülők gyereke is diplomás ember lesz" és azt sem, hogy "szegényebb szülők gyere is csak 8 általánost végez".


Van olyan ismerősöm is, akinek van diplomája, dolgozott is a szakmájában, de aztán megunta, mert elege lett valamiért az egészből és most egy gyárban ragaszt össze alkatrészeket és tetszik neki! Anyja szakpszicholológus, apja kárpitos.

Másik példa: Átlagos család, anyukának érettségije van, apukána 8 általánosa. 5 gyerek van, abból 1 orvos, 2 mérnök (az egyikük már dr.), 1 gyógytornásznak tanul éppen, 1 pedig adminisztrátor valami kicsi családias cégnél.

2021. ápr. 10. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!