Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » "Ne szólj bele a nevelésbe,...

"Ne szólj bele a nevelésbe, neked nincs gyereked." De basszus, én is gyerek voltam valamikor, az nem elég?

Figyelt kérdés

Most ez egy nagyon hülye kérdésnek tűnik, bevállalom hogy az is.

De mikor egy szülő kritikát kap olyantól aki még nem szülő, mindig a "dehát neked nincs is gyereked, majd ha lesz megtudod" rá a visszavágás.

De azt hogy mi a jó egy gyereknek, mitől lesz elkényeztetett vagy talpraesett, mitől hogy érzi magát egy pici lélek, miért is ne tudhatnám én, aki ezeket átéltem, miért ne tudhatnám a saját és a környezetem gyerekkorából? Persze, a tipegőkori mozgásfejlődés hónapokra lebontott szakaszaihoz hozzá se tudok szólni, de szerintem a gyereknevelés az a téma, amiben MINDENKINEK van releváns tapasztalata.

Mondok egy példát. Hangok és alvás. Én úgy lettem szoktatva egész pici koromtól kezdve, hogy hiába gyakran keltem fel, akkor se volt csönd körülöttem, és előbb-utóbb megszoktam a zajokkal való együttalvást. Viszont ha arra szokik a gyerek hogy lebegünk mellette, és még a kilincset se lehet ugy kinyitni hogy hangja legyen, akkor persze hogy felkel minden 💩-ra. Ha ezt elmondod/leírod, jön a válasz hogy "dehátnincsgyereked". És? A saját és környezetem tapasztalataiból tudom, hogy ez így van.

Lelki dolgokban is. Tudom hogy mi okozott traumát. Tudom hogy egy életképtelen ismerősöm "maradj csak, anyuci/apuci mindent megold" hozzáállástól lett olyan. Tudom hogy az "ebbe a csöves házba át ne hívj senkit, mert szégyelljük" attitűd mekkora szociális visszamaradásokat okoz. Rengeteget tudok a gyerekekről, nevelésről, hiszen én is voltam gyerek, és tudom hogy nekem anyukám és apukám mivel ártott, és mivel tett hozzám.

Ti mit gondoltok erről?

(INTELLIGENS, KULTÚRÁLT VITA SZABÁLYAIT LEGYETEK SZÍVESEK BETARTANI. A személyeskedés, anyázás, érvtelen fröcsögés a gazdáját minősíti.)



2021. júl. 31. 11:56
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%
Mindenkinek lehet véleménye bármiről.
2021. júl. 31. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
85%

Nekem is hányszor mondták ezt: "fogadjunk nincs gyereked."


Nincs hát, de szólás szabadság van. 😁

2021. júl. 31. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
60%

Nézd, azért a normálisabbjának a gyereke a legféltettebb kincse.

Ezért amíg kicsi a legoptimálisabb körülményeket igyekszik neki teremteni.

Amíg nem volt gyerekem, én is másképp láttam dolgokat.

De egy személyes példa: anyám mindig hangoztatta, hogy nem kell csend egy baba körül es hogy én is aludtam zajban, mint a bunda.

Erre felnőttként a legkisebb zajra is fent vagyok.

A gyerekeim szintén ilyen hiperérzékenyek voltak a zajokra pici babaként. Kamaszként már nem.

2021. júl. 31. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
56%

Egyáltalán nem kéne beledumálni, más hogy neveli a gyerekét, mert a világon semmi közöd hozzá. Akkor se, ha amúgy van saját gyereked, meg akkor se, ha nincs.


Véleményt lehet mondani, a kritikát meg tartsd meg magadnak. Ennyire egyszerű.

2021. júl. 31. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

4.

Persze, nézzük csak végig hogy minden féle kritika elfogadása nélkül, csőlátásban tönkretestik a gyereket "a nagy büdös szeretet" nevében...

2021. júl. 31. 12:15
 6/21 anonim ***** válasza:
47%

Nem elég.

Lehet, hogy vannak jó meglátásaid, de előadni nem tudod őket ez fix.

Ez a kérdés is nettó rinya. Emellett hidd el, a te életedet is seperc alatt meg lehetne szakérteni, hogy mikor mit tolsz el.

2021. júl. 31. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
34%
Szánalmas ez a felfogás, hogy a gyermek a legféltettebb kincs... Ezért lesz ez a sok neveletlen, elkényeztetett kis sz*r. Régen úgy voltak vele a szülők, hogyha meghal meghal.. És talpraesett, normális emberek lettünk... Manapság meg ott az 5 éves gyereknek a cumi a szájában, ott ülnek vele a hátsó ülésen, nehooolgy egyedül maradjon egy percre is és sérüljön a lelke, 3 éves gyereket még lazán szoptatnak, a gyerek a felnőttek között alszik 10 évesen is.. Egyszerűen hányinger és nevetséges... Az ilyeneket mindig kiosztom.
2021. júl. 31. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
66%

Véleményed lehet bármiről. Aztán el kell fogadni, hogy a másik nem azt tartja helyesnek amit te. Lehet, hogy valójában sem az a helyes, az is lehet, hogy nincs egyértelmű "jó" megoldás.


Például a zajban alvásról kifejtett véleményeddel totál nem értek egyet.


Volt nagyszülőm aki világ életében zajos helyen, panelban lakott.

Soha nem tudta megszokni.


Én magam is voltam kollégiumban, voltam albérletben, a mai napig nem tudok zajos környezetben pihenni. Pont ezért igyekeztem mindig figyelemmel lenni a velem lakókra és nem akkor zajongani amikor a másik pihen.

2021. júl. 31. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
81%

Nincs két egyforma gyerek meg két egyforma élethelyzet. Ami neked logikátlannak tűnik, az lehet hetek-hónapok próbálkozásainak a végeredménye. Ezt nem fogja neked egyetlen szülő sem végigvenni, hogy a szokásaik miért alakultak úgy, ahogy. Helyette megkapod, hogy nincs gyereked, nem tudhatod. Vagy azt, hogy a saját gyereked neveld, ne máséval foglalkozz. Nevelési elvekben és eleve az élethez való hozzáállásbeli különbségek is vannak, ezeket sem kezdik a szülők magyarázni, mert francnak van kedve boldog-boldogtalannak kiselőadásokat tartani, hogy mit miért csinálnak, hogy aztán mindenbe belekössön a másik.

Nincs ebben amúgy rosszindulat, csak vannak dolgok, amikbe nem illik beleszólni.

Én is voltam gyerek, az akkor megélt rengeteg rossz élményem alapján egész máshogy nevelem a gyerekem, mint ahogy engem neveltek, mégis ezerféleképpen belepofáztak már a családomból meg az ismeretségi körömből is ebbe. Mindenkinek megmondtam, hogy ott volt vagy épp ott lesz a lehetősége jobban csinálni, de én úgy csinálom, ahogy én jónak gondolom.

2021. júl. 31. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
84%

Ez a "neked nincs gyereked, ne szólj bele" duma a következőre változna, ha lenne gyereked és úgy szólnál bele: "törődj a saját gyerekeddel, ne szólj bele!"


A lényeg az, hogy az illető kapott valami kritikát tőled és az ezt a reakciót váltotta ki belőle. Ez önvédelmi reflex, ha lenne gyereked, akkor annak megfelelően fog visszavágni. Pl. A te jenőkéd még iskolásként is ágybavizelt, úgyhogy azzal foglalkozz!


Egyénfüggő, hogy ki mennyire rudatosan éli az életét, sokan a saját gyerekkoruk traumáit sem dolgozzák fel és halál nyugodtan ugyanazokat a hibákat elkövetik szülőként, amiket ellenük tettek a saját szüleik, de büszkén kijelentik, hogy te gyerektelenként ne szólj bele, hiszen honnan is tudhatnád. Hiába vagy sokkal magasabb tudati szinten, nem fogod tudni ezt a helyzetet elmagyarázni nekik.


Aztán lesznek olyan szülők, akik pl. hallgatni fognak másra, hiába az gyerektelen. Pl. gyermekorvos vagy pl. Dévény Anna híres gyógytornász, aki az ilyen visszamaradott gyerekeket kezelte, mégsem volt soha saját gyereke, mégis sok gyerekes igénybe vette a segítségét és adtak a véleményére.


Szerintem annak kell csak amúgy elmondani ezeket, aki kéri, hogy közbeszólj. Kivéve persze, ha ön és közveszélyes a neveletlen pulya.

2021. júl. 31. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!