Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Rosszul beszélnénk magyarul?

Rosszul beszélnénk magyarul?

Figyelt kérdés
Nos lehet, hogy a kérdés elsőre furának tűnik, de sajnos, mint felvidéki magyar ezt tapasztaltam. Ha magyarországon beszélek, természetesen, nem szép, nyitott szájjal, hanem a felvidéki kiejtésemmel, rögtön leszólnak, kijavítanak, úgy érzem mintha még választékosabban is beszélnének, hogy kimutasság nyelvi ismereteim, szókincsem hiányosságát. Lehet, hogy akikkel találkoztam csak simán bunkók voltak, de lehet, hogy tényleg zavarja az embereket, hogy rosszul (felvidéki dialektusban) beszélek.

2013. dec. 24. 09:24
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, elég ostoba, bunkó, proli emberekkel találkoztál, a normális embereket nem zavarja az ilyesmi.

Én speciel imádom az olyan embereket, akik tájszólással, vagy ahogy mondani szokás, ízesen beszélik a nyelvet. Jómagam is ilyen vagyok, de az én tájszólásom nem olyan feltűnő, szóval a legtöbben észre se veszik, vagy nem teszik szóvá.

2013. dec. 24. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Akikkel én találkoztam felvidékiekkel azokon egyáltalán nem hallik a beszédjükön.


Én max. akkor szoktam beszólni nekik ha mondják így, hogy átjöttünk magyarba...

De az nagyon zavar, azt akkor is kijavítanám ha nem felvidékiek lennének.

2013. dec. 24. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A fogorvosom is felvidéki, imádom, ahogy beszél. Van egy csoporttársam, aki miskolci, neki is van egyfajta tájszólása, nem tudok vele betelni. :D

Nincs azzal semmi baj, ha valaki ízesen beszél, az viszont hatalmas nagy bunkó, aki ezt kijavítja a másiknak beszéd közben... :)

2013. dec. 24. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Csak simán bunkók...
2013. dec. 24. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Minden dialektus egyenrangú. És hogy pl a nagyképű fővárosi kijavít, mert azt hiszi, hogy az ő kiejtése és nyelvhasználata helyesebb, ne foglalkozz vele, mert nincs igaza. Én személy szerint nagyon örülök ennek a kevés dialektusnak is, ami a magyar nyelvben létezik, mert ezek (is) gazdagítják anyanyelvünket. Szóval légy büszke rá.
2013. dec. 24. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Én annyit szoktam kérdezni? ? Most mond el újra mert nem értem.. Van akinél kihallatszik. Ez nem bunkóság csak szokás kérdése..

Jártam mezőgazdasági suliba 2évet sok tájszólás ragadt rám akarva akaratlanul. De ugyanúgy be van kötve nálam is az internet ugyanúgy meg tudom nézni ami érdekel. Legyen az a qvantum fizika vagy a repülőgép aerodinamika. Csak tályszólásba nehezebb elmesélni. :)

2013. dec. 24. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Szia!

Nyelvészetet tanulok az egyetemen, és a nyelvészeknél jobban senki nem tudhatja, hogy nem beszélsz rosszul itt nyilván nem magamra értem, de a tanáraim nem győzik agyonhangsúlyozni, hogy a köznyelv a nyelvnek csak egy változata, csak nagyobb a presztízse, egy sztenderdizált, de nem jobbnak minősülő változat. Nem beszélsz rosszul, és kár, hogy így érzed. Ja, és Magyarországon sem beszél ám minden ember ugyanúgy, ehhez nem kell a Felvidékig menni. Csak azért, mert valaki határon belül lakik, lehet, hogy én meg az ő nyelvhasználatába kötnék bele.

Amúgy amit mondasz, az ne legyen hülyeség. Az nagyobb baj. :D

2013. dec. 24. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Ja, egyébként ha megkérnek, hogy mondd el újra, mert tényleg nem értik az egyik szót, vagy ilyesmi, az nem bunkóság, de azt érzékeltetni, hogy te rosszabbul beszélsz, az igen.

Én pl, sosem használom azt a szót, amit az egyik válaszoló mondott, hogy "hallik", azt mondom, hogy "hallatszik", mégsem kötök bele.

De egyébként rám az ellenkezője sem igaz. Sokan elájulnak, hogy a tájszólás milyen szép. Én egyszerűen csak egyenrangúnak érzem.

2013. dec. 24. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

van egy erdélyi kollégám, hát őt hallgatnám napestig! :) olyan szépen beszél, még akkor is ha teljesen köznyelvi szavakat használja.

van felvidéki barátnőm is, az ő beszédje is tetszik, néha olyan poénos sztorikat tud mesélni az ottani tájnyelvi szavakkal.


egy szó mint száz, becsülöm azokat, akik vidékről jöttek, de mégsem veszik át ezt a pesti nyegleséget.


akik viszont képtelenek helyesen beszélni, hovatovább helytelenül használják az idegen szavakat, azokat szemrebbenés nélkül kijavítom, mert egyszerűen bántja a fülemet.

2013. dec. 25. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"...még akkor is ha teljesen köznyelvi szavakat használja."

---------

Na, ez azért fülsértö!

2014. jan. 20. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!