Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mi a velemenyetek Hemingwayrol...

Mi a velemenyetek Hemingwayrol es a vadasz szenvedelyerol?

Figyelt kérdés
Nem elitelendo dolog? Vagy neki ez megbocsathato h aljasmod artatlan allatokra pl oroszlanokra vadaszot? Nem erzem fairnek de sokan rajonganak erte ezer kerdem.
2014. júl. 25. 17:12
 1/4 anonim ***** válasza:

Előre bocsájtom, nem vagyok Hemingway szakértő, nem vagyok otthon a munkásságában.


Néhány dolog miatt viszont késztetést éreztem egy válasz írásra. :)


Például nem értem, miért pont őt emeled ki.

Ezernyi, nála sokkal nagyobb vadász van a hírességek közül. És a művészi teljesítményt összekutyulni a vadászat etikusságával... enyhén szólva is fura.


(Azt azért leszögezném, hogy mélyen elítélem és megvetem a nem tenyésztett állatokkal szembeni mindenféle pusztító magatartást.)


Hemingway a 20. század elején vadászgatott.

Igazából abba kellene belelátni, hogy milyen volt akkor az élet!

Illetve abba, hogy az akkori felnőttek milyen értékrend szerint nőttek fel!


A 30-as években volt a legnagyobb divat az afrikai vadászat.

Egyszerűen az emberekben nem tudatosult, mekkora károkat okoznak ezzel, nem olyan volt az értékrend, nem úgy gondolkoztak, teljesen más világ volt! Nem lehet a mai felfogással összehasonlítani.


Pl a Yellowstone-ból is kiirtották a farkasokat, 1-2 évtizede telepítették őket vissza, egyszerűen most ért oda értékrendben az emberiség, hogy bűn legyen a vadászat, és annak a morális megközelítéséről gondolkodjunk, vagy aszerint viselkedjünk.


A 30-as években ugyanolyan sportág volt, mint most a kerékpározás. Kellemes szabadidő sport, túrázással egybekötve.


50 év múlva lehet, hogy minket fognak rommá fikázni az utódaink, hogy miért használtunk ilyen irreálisan nagy teljesítményű belsőégésű motorokat, miért 99%-ban 1 ember vezetett egy 5 személye autót, miért irtottuk ki az esőerdőket, miért halt ki a tevékenységünk miatt 50.000 faj évente (!!!!!) .


És akkor még nem beszéltem arról, hogy az akkori vadászat egy korrekt tevékenység volt a mai elborult elméjű tömegmészáros orvvadászathoz mérten!

Akkor legalább még volt nyomkövetés, becserkészés, a fegyverek is olyanok voltak, hogy művészet volt lelőni egy nagyvadat.

Meg különösebben nem érződött a hatása. Mostani szemmel elképzelhetetlen állat tömegek voltak Afrikában.


Ahhoz képest most, hogy az emberiség felfogta tettei következményét, és ezzel együtt, az alig számottevő megmaradt , súlyosan veszélyeztetett fajokat is géppuskával lövik a rétinig-gerek, szerintem Hemingway tevékenysége nem ront sokat a helyzeten.


Ha azt nézem, hogy mint híresség, mennyire példa értékű a magatartása, akkor szerintem aki picit is belegondol abba, mennyire más világ volt akkor, nem fog egy 100 évvel ezelőtti felfogást aktuálisnak ítélni, tehát attól, hogy szépirodalmilag elismertnek tekinti valaki, nem fogja követendőnek vagy példaértékűnek ítélni a magánéleti, társadalmi szokásait.

2014. júl. 25. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Koszonom kielegito valaszodat. Amugy azert Hemingwayt hoztam fel peldanak mert felnezek ra de a vadaszatot meg elitelem es ebbe kicsit belezavarodtam mert szimpatikus ember amugy. Bocsanat mindenkitol a hibak miatt de telorol vagyok.
2014. júl. 25. 17:50
 3/4 anonim ***** válasza:

Én a Spanyolokkal, Spanyol/Portugál leszármazottú dél-amerikaiakkal vagyok így.


Mármint a bikaviadal kapcsán. Megy egyáltalán, az állatkínzásokkal kapcsoltban.


Számtalan végtelenül szimpatikus spanyol (származású) emberről tudok, legyen az művész, sportoló, bárki.


De ha eszembe jut, hogy ennek a nemzetnek mennyire beleivódott a kultúrájába az állatkínzás, elhánynám maga ettől az egész elkorcsosult fajzattól.


Igen, tudom, ez általánosítás... De ha több tízezren néznek meg minden szombaton 1-1 bikaviadalt, és félistenként tisztelik a matadorokat, akkor talán lehet általánosítani.


Vagy mikor latin amerikai suhancok hobbi szinten töltenek fel olyan videókat, hogy kismacskákat gyújtanak meg gyújtógázzal lelocsolva... és nem 1-2 esetben, hanem sportot űzve belőle...

Egyszerűen annyira egy kiirtandó primitív söpredéknek tartom az ilyen nemzetet, kultúrát, ebbe felnövő generációt, hogy jöhet közülük akárki, ugyanúgy vagyok vele, mint te Hemingway-vel, bezavar a képbe az a kultúra, amiben felnőtt.

2014. júl. 25. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Undorodom az ilyesmitol es nem ertem h tehetnek ilyet az emberek. Borzalmas.
2014. júl. 25. 21:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!