Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » A fiatalok többségének már...

A fiatalok többségének már van diplomája?

Figyelt kérdés
Régen szinte senki sem ment egyetemre.Én jó tanuló voltam,de semmi kedvem nem volt a koleszhoz,meg az egyetemi élethez.De már jezdem szégyenleni,hogy nekem nincs főiskolai végzettségem

2016. aug. 21. 22:53
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
80%
dehogy van! Az, hogy bejut az egyetemre még nem jelenti azt, hogy el is végzi. Büfészakos meg 2essel bukdácsolós diploma meg annyit is ér.
2016. aug. 21. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
32 vagyok, én nem ismerek olyat a környezetemben akinek ne lenne. Illetve nekem nincs egyedül... de nekem is lesz pár év múlva.
2016. aug. 21. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
50%
Mindig meg volt határozva, hogy az adott korosztály hány százaléka mehet egyetemre. Egyszerűen annyi férőhelyet hozott létre az állam. Ez 1995-ig a korosztály 2%-a volt, később talán 30%-ra bővítették, de nézz utána a keretszámoknak!
2016. aug. 21. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
26%
Nos,nekem a nyelvtudásom a "diplomám" és hozzáteszem Magyarországon is jól lehet keresni diploma nélkül.
2016. aug. 21. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
Elvileg. Népesség 20-30 %-ának van.De miért ilyen magas ez az arány?Még az is jelentkezett nálunk Z egyetemre,akinek minden próbaérettségije 1-es lett.Meg elmennek szociológiára,hogy süthessék a krumplit a mekiben.Nem tudom,érdemes lenne nekem is gyorsan elvégezni valami büfészakot,hogy elmondhassam hogy van nekem is?
2016. aug. 21. 23:39
 6/19 anonim ***** válasza:
83%
én is sütöttem a krumplit a mekiben németben mérnöki technikummal
2016. aug. 21. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

Ahogy szokták mondani, "régen más világ volt".

Változik az oktatási rendszer, és változnak a munkaerőpiaci igények.

Nagyszüleim idejében még az sem volt teljesen evidens, hogy az ember középiskolát végezzen. Sőt, a szüleim korosztályából is ismerek olyanokat, akiknek 8 általánosuk van, és nem azért, mert buták lennének, hanem mert akkoriban teljesen elfogadott volt, hogy 14 évesen, végzettség nélkül dolgozzanak. (Bár hozzátenném, sok szakmunkásképzőt/szakiskolát végzett tanuló tudásszintben most sincs előbbre, sokuk megrekedt egy gyenge általános iskolás szinten, utána 3-4 évig csak tengődnek, jó, ha a szakmájukat úgy, ahogy ktianulják. Szóval el lehetne filózni, hogy esetükben mi értelme van még 3-4 évet lehúzni az iskolapadban.)

Régen nem volt elvárás, hogy legyen egy átfogóbb, magasabb szintű általános tudásod. (Mondjuk akkoriban bár kevesebb volt a tananyag, de szerintem általánosban jóval alaposabban tanítottak, szóval összességében aki régen 8 általánost végzett, magabiztosabb tudással rendelkezett, mint az, aki most végez ugyanannyit.) Úgy voltak vele, hogy annyi bőven elég ahhoz, hogy melós legyél.

Tegyük hozzá, jópár munkakör van, amit régen be lehetett tölteni szakközépiskolai végzettséggel is, ma meg elvárás, vagy előny hozzá a diploma.

A munkaerőpiac is sokat változott. Az egyre nagyobb mértékű automatizálásnak köszönhetően egyre kevesebb betanított, kétkezi munkás kell, és egyre több olyn, aki valamilyen téren képzettebb. Továbbá '89 óta a munkaerőpiac önszabályozó mechanizmusa is belépett a képbe, előtte ha elvégeztél valamit, garantáltan lett munkád pár héten belül. Ha máshogy nem, akkor létrehoztak a legközelebbi munkahelyen egy olyan munkakört, ahol tudtál dolgozni. Ma ez teljesen másképp megy, a munkáltatók a számukra legmegfelelőbb munkavállalókat alkalmazzák (persze a korrupciót és társait leszámítva), így aztán általában nagy előny a minél magasabb végzettség. Továbbá az állami túlszabályozás megszűnésével már az sem biztos, hogy ha valaki szerez egy diplomát, attól állása is lesz.

Az oktatási rendszer átállt arra a modellre, hogy adjuk meg a lehetőséget mindenkinek, aztán majd rajtuk múlik, hogy tudnak-e érvényesülni az így megszerzett végzettséggel. Erre még rátesz egy lapáttal, hogy sokan pusztán presztízsből diplomáznak le, ezért van annyi "büfészakos", akik bár diplomásak, de semmire nem jutnak vele. (Na meg azért némelyik főiskola/egyetem is mélyen magába nézhet az ott folyó "oktatás" minőségét illetően.)

2016. aug. 22. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
Még annyit tennék hozzá, hogy az durva túlzás, hogy a többségnek van diplomája. A többségnek érettségije és/vagy szakmája, OKJ-s végzettsége van.
2016. aug. 22. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Teljesen más a rendszer, nem kell most rácsodálkozni. (Na épp ezért nem árt egy kis szociológiát tanulni :))


Anyámék idejében nagyon keveseknek volt érettségije is, annak idejében a szakma volt a fontosabb és azt végeztek a legtöbben. Később már változott ez a rendszer, és egyre többen választották az érettségit a középiskoláknál, így az érettségi lett a fiatalok körében az "alap" elvárás, utána még mindig tanulhattak, akár egyetemen, akár szakmát végezhettek. Ez most is így van.


Annyi változott az utóbbi 5-10 évben, hogy hogy ez tolódott folyamatosan felfelé, és egyre többen kerültek be a felsőoktatásba, még akkor is, ha tucatszakmát végeztek. Ez azt is eredményezte, hogy manapság már a diploma olyan, mint régen az érettségi.

Ha megnézed az álláshirdetéseket, hány olyan van, hogy egy sz.ros recepciós, irodai asszisztenshez feltétel, hogy felsőfokú végzettséged legyen ( még ha mindegy is, hogy mi az).

Én mostanában azt látom, hogy ez a tendencia megállt, és nem kérnek minden csipcsup munkához azért elvárásként diplomát ( max előnyként vetik oda), de még mindig túl sok helyen van ahhoz képest ilyen. Aztán előre nem lehet tudni, mert ez mid folyamatosan változik.

És igen, mivel több a diplomás, az elvárások is aszerint "nőnek" a munkáltatóknál.


Nem kell sem irigynek lenni, sem itt hirtelen kisebbségi komplexusozni, mert a tapasztalat mindig is többet ért, mint egy papírért megszerzett diploma tapasztalati tudás nélkül, ettől függetlenül.

2016. aug. 22. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
Először is nem mindenki megy egyetemre. A többség szakközépbe, gimnáziumba megy. Másodszor, nem mindenkinek sikerül az egyetem. Harmadszor, akinek sikerül, azok közül mennek ki külföldre a legtöbben.
2016. aug. 22. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!