Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Ha te akkor étél volna, akkor...

Ha te akkor étél volna, akkor Szapolyai János vagy Habsburg Ferdinánd mellé áltál volna?

Figyelt kérdés

2016. aug. 30. 16:21
 1/6 anonim ***** válasza:
3%
Én megöltem volna Habsburg Ferdinándot
2016. aug. 30. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
94%

Erre a kérdésre nehéz válaszolni, mert a mai eszünkkel teljesen másképp látjuk utólag a dolgokat (és sokszor hiányos ismeretekkel is), mint azok, akiknek ott és akkor kellett dönteni.


A kérdés ugyanis nem arról szólt, hogy a "szemét" Habsburgok legyenek-e a királyok (ugyanis egyáltalán nem volt ilyen negatív megítélése nekik, mert abban a korban egy rendi államban teljesen természetes volt, hogy idegen dinasztiát hívtak meg, az Anjouk, a Luxemburgiak, a Habsburgok, a Jagellók uralkodtak akkor). Ennek az volt az oka, hogy a török ellen egy másik ország királya nagyobb erőt tud felvonultatni, mint egy "nemzeti" király. A másik oka, hogy sok nemes utálta Mátyás uralkodását, aki a rendi jogokat korlátozta, és ők egy idegen, magyarországi birtokokkal nem nagyon rendelkező, gyengébb kezű, de erős külföldi erővel bíró uralkodót szerettek volna, mint amilyenek a Jagellók voltak...


A másik tábor, aki Szapolyait szerette volna, ők a Mátyás-féle alternatívában bíztak, hogy egy, a nemesek közül felemelkedik a trónig, és visszafogja a rendeket, és erős kézzel, erős központi hatalmat teremt. Mátyás idején ez működött, és Magyarország fenyítette a németeket és a törököket is...


De lakhelytől is függött ez a dolog, a nyugaton élő nemesek inkább hajlottak az erős Habsburgok felé, de függött a társadalmi hovatartozástól is, a köznemesek inkább nemzeti királyt akartak volna, az arisztokraták inkább külföldit.


Szóval nem lehet tudni, hogy ha te épp ott élsz, és nemes vagy, akkor kit támogattál volna éppen.


Egy biztos: mindkét tábor ugyanazt akarta, Magyarország megvédését a töröktől, csak más elképzeléseik voltak ugyanerre. Szóval egyiket sem lehet árulónak bélyegezni. A Habsburgok idegen királyok voltak ugyan, de erre a középkorban sok példa volt, Szapolyai meg kezet csókolt Szulejmánnak nemzeti király létére, szóval...

2016. aug. 30. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Egyébként már egy idő után a kortársak is látták, hogy egyik király sem jó, erre utalnak az ún. király nélküli országgyűlések...
2016. aug. 30. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
87%
Nem vagyok Habsburg-rajongó egyáltalán, de ebben a helyzetben Ferdinánd mellé álltam volna. Sokkal összeszedettebbnek tűnt, mint Szapolyai sleppje, szívesebben bíztam volna rá az országot, mint a Mátyást visszasíró, saját bőrükre gyűjtő földesurak sleppjére.
2016. aug. 30. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
83%
Az az igazság, hogy lehet, hogy vonzóbb volt Ferdinánd, mert mögötte volt a bátyja, V. Károly, aki akkor a leghatalmasabb keresztény uralkodó volt Európában, viszont Ferdinánd egyáltalán nem törődött Magyarország sorsával, tehát nem küzdött a török ellen, csak azzal foglalkozott, hogy Bécset megvédje, illetve Szapolyait kiüsse a nyeregből. Serege pedig csak akkor volt, amikor pénzt kapott a bátyjától, amikor a pénze elfogyott, akkor még Magyarországból is majdnem kiszorult... Nem csoda, hogy először a hívei átálltak Szapolyai oldalára (Szapolyaiban csalódók pedig az ő oldalára), majd mindkettőben csalódtak a magyar urak...
2016. aug. 30. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Szapolyai mellé.

Valószínűleg úgy gondoltam volna, hogy jobb egy olyan király, aki nem csak (újabb) birtokként tekint az országra.

2017. jan. 3. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!