Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Szerintetek ilyen esetben...

Szerintetek ilyen esetben megéri iskolát váltani?

Figyelt kérdés

Erdélyben élek, és a város legerősebb magyar iskolájában kezdem most a 11. osztályt. Az ötlet az, hogy átmennék egy magyarországi iskolába tanulni: vagy egy közeli városba (pl. Debrecen nincs messze), ahonnan 1 vagy 2 hetente haza tudnék jönni, vagy Budapestre, ahonnan ritkábban tudnék hazajönni, de nem kellene bentlakásban laknom, mert van egy rokonom, akinél lakhatnék.

Az okok, amiért át szeretnék menni:

- Hiába a környék legerősebb iskolája ez, Budapesten egy simán erős (nem a legerősebbek egyike) iskola is jobb annál, amibe járok.

- Maga az oktatási rendszer, a magyar se tökéletes, de a román még rosszabb.

- Az osztályközösség nálunk borzalmas, tele van bunkókkal az osztály, és a környéken (itt, a városunkban) az iskolánk többi osztályában se és más iskolákban se jobb a közösség. Persze 100%-ig abban se lehetek biztos, hogy máshol jobb lesz, kevesebb lesz a bunkó ember, de valószínűnek tartom.

- Romániában vannak reál (pl. matek-infó) és humán szakok (pl. társadalomtudományok), matek-infón viszont nagyon kevés a töri mondjuk, társadalomtudományokon viszont a matek, és nem is lehet szaknak nem megfelelő tárgyból érettségizni. Engem viszont pl. a matek és a töri is nagyon érdekel, és még nem tudom, miből szeretnék érettségizni, milyen egyetemre szeretnék továbbmenni, és ha jól hallottam, Magyarországon akármiből érettségizhetek a kötelezők mellett is.

- Magyarországon nem kell románt tanulni, amit nem is szeretek (nem a románokat vagy a nyelvet, hanem ahogy tanítják - anyanyelvi szinten), és nem is valószínű, hogy szükségem lesz rá, mert nem Romániában szeretnék továbbtanulni/elhelyezkedni.

Egy érv ezek közül önmagában kevés lenne, de mivel ennyi érv van az átmenés mellett, elgondolkodtam rajta, hogy talán meg kellene tenni. Ti mit gondoltok erről? És még egy kérdés: Milyen vizsgákra számíthatok, ha jelentkezem egy magyarországi iskolába?



2016. szept. 10. 17:23
 1/4 anonim ***** válasza:
41%
Számít rá (főleg Pesten) hogy kikezdenek azért ahonnan jöttél. Lehet úgy érződik sokan szeretik az Erdélyből jötteket, de többségében nem. Ja, és a ha tájszólásos vagy akkor még jobban kicikiznek.
2016. szept. 10. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 JohnnyBoy002 ***** válasza:

Ezt jól tudod, Magyarországon 5 tantárgyból kötelező az érettségi:


Matek, magyar, történelem, idegen nyelv és egy kötelezően választható tantárgy. Természetesen e mellé még lehet több tárgyból is vizsgázni. Középiskolában egy nagy vizsga van, az maga az érettségi, de sok iskola 10-től kisérettségit csinál minden tanév végén. Aki ezen ha bukik hiába megy át év végén, ha bukott kisérettségin akkor augusztu végén pótvizsga. Ezen kívül az érettségihez 50 óra munkát kötelező vállalni.


Ha elkezdted már a középiskolát akkor lehet számolni különbözeti vizsgákra olyan tárgyakból amit esetleg ott nem tanultál, garantálom, hogy szakmai tárgyaknál lesz ilyen, hacsak nem gimibe mész, mert ott nincsenek szakmák, habár gimibe meg nehéz bekerülni.


Az osztályközösségekről annyit, hogy itt is sajnos sok a bunkó, nekem se sikerült középiskolába beilleszkedni anno :(

2016. szept. 10. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

# 1: Nem vagyok tájszólásos. Ha nem is a legerősebbe, de egy mindenképp egy erős iskolába szeretnék menni, ott talán vannak annyira értelmesek a diákok, hogy nem cikiznek azért, mert Erdélyből jöttem. De tudom, hogy ez se biztos.


# 2: Gimibe szeretnék menni.

2016. szept. 10. 18:24
 4/4 anonim ***** válasza:
82%

Hát, szerintem mivel már megkezdődött a tanév, nem ajánlanám az iskolaváltást Magyarországra... mert amíg eldöntöd, szeded magad, költözöl, hozzászoksz stb. minimum egy hónap eltelik még, vagy pár hét, ami lehet vesztés lenne.


Amúgy én is egy olyan romániai magyar iskolában végeztem a középiskolát, ahol a fél társaság a béka feneke alatt volt (nagyon szórványvidék), és abszolút nem éreztem hátrányát egyetemeken (Kolozsváron végeztem őket, egy mérnökszakot románul, egy másikat magyarul). Mondjuk tiszta tízes voltam szinte minden évben, max. 1-2 9-es átlag csúszott be, és otthon két nyelven beszéltünk minden nap, tökéletes anyanyelvi szinten (merem vállalni, hogy még sok budapestinél is szebben és helyesebben beszélek és írok magyarul, románról nem is beszélve, plusz alaposan megtanultam angolul is, nem mint az átlag magyar diákoknak). Egyetem után jöttem át Magyarországra kutatni, most kezdem a doktorit. És semmi gond nélkül át tudtam jönni, és megfelelek a kritériumoknak. Nem érzem, hogy hátrányom lenne semmiben.


Én nem váltanék országot, max. érettségi után, egyetemre való iratkozáskor vagy munkába álláskor. Bár nem tudom, mennyire megoldható, mert otthon később vannak az érettségik. Az biztos, hogy elfogadják a romániai érettségit (bár lehet, hogy egy matek-infós matek érettségit, amit szerintem egész Magyarországon alig pár iskola pár diákja írna meg minimum 70%-ra - abból kiindulva, hogy az alap tantervben nem tanítanak mátrixokat, derivánsokat, deriválást, integrálást) nem ismernek el csak középfokúnak, de pl. a román nyelv és irodalom érettségit elfogadják plusz nyelvvizsgának. Személye válogatja... nekem a románnal nem volt bajom, ha történelemből kellett volna érettségizzek kötelezően, akkor szerintem azóta is érettségiznék :D - 7 éve. Természetesen valóban gyatrább a román tanügy mint a magyar (átlagban véve - mert nincsenek igazán lelkes és arravaló pedagógusok és mindenki úgy lóg és lop, ahogy nem szégyelli), de ha egy diákot tényleg érdekli valami, akkor nem hiszem, hogy nem lenne meg a lehetősége ugyanúgy érvényesülni az adott területen mint egy magyar diák. Pl. egy fizikás országos olimpikon ugyanúgy lehet nagyon jó fizikus később, akármelyik országban tanult, mert az egyetemen már a saját szorgalom és észjárás számít, nem a kötelező tananyag. Ha meg jól felkészülsz az utolsó 1-2 évben azokból a tárgyakból amik kötődnek a választott egyetemi szakodhoz, akkor nincs ahogy probléma legyen.


Nem szereted a románt - ez nem egy erős érv. Biztos más tantárgyak is vannak amiket kellene tanulnod, és nem szeretsz. Gondolod, hogy Magyarországon a román vagy egyéb nemzetiségi iskolában nem kérik ugyancsak anyanyelvi szinten a magyart? Nem értem, miért ez zavarja mindenkit, szerintem nem egy lehetetlenség az a román irodalom, főleg ha értesz és beszélsz románul. Inkább örülnél, hogy tágabb kultúrát kapsz, és össze tudod hasonlítani. Nagyoon is megkönnyíti a tanulást, ha az ember párhuzamokat von.


A tantervek is elég eltérők... tehát ha most váltanál, lehet, hogy történelemből pl., ami Magyarban kötelező érettségi tantárgy, 2 év alatt kell behoznod, amit 4 év alatt tanulnak. Magyar irodalomból is sokkal többet kérnek, mint nálunk szerintem. Reál tantárgyakról nem is beszélve, hogy teljesen eltérő a színvonal - nézőpont kérdése, melyik a jobb. Szerintem akárhogy nézed, itt is, ott is vannak dolgok, amiket nem szeretnél. De ilyen az élet, nem mindig az van amit szeretnénk. Meg azt sem tartom valószínűnek, hogy a magyar gimnazisták érettebbek, normálisabbak, jobb társaságokat alkotnak mint az erdélyi magyarok... sőt.

2016. szept. 11. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!