Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Rossz helyesírás: milyen...

Rossz helyesírás: milyen képet állít fel egy ismeretlen illetőről? Miért kell kifogásokat keresni?

Figyelt kérdés

Interneten rengetegen írnak rémes helyesírással. Mindegy, hogy az egy anonim fórumon tett hozzászólás, vagy Facebookos komment, ahol névvel és képpel vállalják, hogy képtelenek egy értelmes mondatot leírni, tucatnyi hiba nélkül.


Ha valaki számonkéri őket, mert konkrétan érthetetlen, amit leírtak, (pláne, ha segítséget, választ vár valamire az illető), a leggyakoribb kifogások között szerepelnek az olyanok, mint "telefonról írok", "angol/külföldi a billentyűzetem", "ez csak egy fórum, nem érdekel, szándékosan csinálom", "csak elírtam egy betűt, de itt mindenbe belekötnek".


Kevésbé érdekel, ha valaki ékezet nélkül ír (bár megnehezíti az olvasást, és az angol billentyűzet NEM kifogás erre sem), vagy véletlen elgépel valamit – ez utóbbi mindenkivel előfordul. De amikor az alapvetőbb szavakat rendszeresen elírja, igekötőket rosszul használ, egy 6-8 szavas mondatot nem tud hibátlanul leírni, és konkrétan kikéri magának, hogy semmi baj ezzel, mert X meg Y, az nem túl szimpatikus. Ennél rosszabb, mikor valaki olyannyira nem igényes az írására, hogy szinte véletlenszerűen dobál egymás mellé szavakat, elhagyja a ragokat, és csak egy katyvasz lesz az egészből.


Tudtommal, a helyesírást már általános iskolában megtanítják. Ehhez képest egyetemistákkal, diplomás emberekkkel is találkozom, akiknek katasztrofális a helyesírásuk, fogalmazásuk. Néhányan azzal szoktak védekezni, hogy reál beállítottságúak, a matek-fizika-kémia-biosz mindig jól ment, de nyelvtanból majdnem vagy meg is buktak. Holott a beállítottság nem magyarázat, mert amellett is lehet igénye az embernek rá, hogy tudjon helyesen írni.


Sokan szimplán igénytelennek tűnnek arra, hogy megtanuljanak helyesen írni, és írjanak is aszerint. Rosszabb esetben szándékosan igénytelenül írnak interneten, holott ha egyébként tud az illető helyesen írni, ezzel csak lerontja a képességeit, mert a rossz íráskép megragad.


Ti mit gondoltok azokról az emberekről, akik tényleg csúnya hibákat vétenek írásban, és ezt mindig kimagyarázzák valamivel?


(Ha valaki diszlexiás, diszgráfiás, azokra nem vonatkozik a kérdés, mert azt lehet az elején tisztázni, és máris más (jobb) szemmel néznek rá az emberek.)


A kérdés NEM provokáció, megsérteni senkit sem akarok. A válaszokat, véleményeket köszönöm.



2017. jan. 10. 09:18
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
92%
Lusták.
2017. jan. 10. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Alain Delon ***** válasza:
86%
Ha valaki nem az általad felsorolt problémákkal küzd, és elég sokat olvas, egyszerűen ráragad a helyesírás. Szóval azt, hogy az iskolában sem tanulta meg, de utána még nem is olvasott soha szabadidejében.
2017. jan. 10. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
59%
Én szakmunkás vagyok, de jobban veszem a fáradtságot talán arra, hogy érthető legyek, persze vétek hibákat. Ráadásul mobilról írok, de ez nem lehet kifogás. Apám mérnök és jóval nagyobb az agykapacitása hozzám képest, de borzalmasan ír. Talán lustaság, vagy nem véli olyan mérvadonak, mint pl. megtervezni egy hidat számokkal, amin azután te át sétálsz velem egyetemben betüket pötyögve.
2017. jan. 10. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
96%
Engem is zavar, hogy tényleg akármilyen kommenteket olvasok az emberek 80%a nem tud egy mondatot sem leírni helyesen. Küldés előtt el lehet olvasni, ki lehet javítani. Ha nem biztosak valamiben, akkor keressenek rá, hogy hogyan kell írni. Mindig az a hibás aki kijavítja őket,hogy ha el lehet olvasni, meg érteni hogy mit akar, akkor minek írjon helyesen? Ennyi erővel minek számoljak jól? Nekem a matek megy nehezen. :D
2017. jan. 10. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
84%

Egyetemet végeztem és bizony küzdök a helyesírással. Diszgráfiás is vagyok, egyszerűen nem megy. Általános iskolában jártam különtanárhoz végig, aki ezen próbált segíteni, heti több nap napközi után órákat szenvedtem vele. Viszonylag sikerült elfogadható szintre felküzdeni az évek során, nem kértem felmentést az érettségi alól sem, megírtam lelkiismeretesen. Az évek során, egyetem, felnőttéválás sokszor bántottak emiatt. A torkom szorul össze valáhonyszor valaki azon élelcelődik, hogy, ami számára triviális, hogy így írják azt én nem. Egyszerűen képtelen vagyok megjegyezni, figyelni rá. Van, hogy ezerszer utána nézek valaminek és aztán ugyanúgy leírom hibásan, mert az agyam egy rohadt szita és nem képes beemelni. Iszonyúan szégyellem magam, de nem tudok vele mit kezdeni és nem szeretném úgy indítani az összes beszélgetésem, hogy helo, nézd el nekem, hogy nem írok helyesen, mert diszgráfiás vagyok. Volt, hogy mondtam valakinek, mire közölte, hogy "fogyatékos".


A másik pedig, hogy rengetegszer van az, amit más embernél pl öcsémnél is megfigyelek, hogy nagyon gyorsan gépelünk. Sok hiba abból adódik, hogy egyszerűen agyban már a harmadik mondatnál tartok, mikor a kezem még az elsőt írja. Persze újból lehet olvasni, amit írtál, de őszintén egy fórumon, pláne ha épp egy provokatív kérdésre felelsz, nekem már nem lenne türelmem hozzá.


Engem nem zavar ki, hogyan ír, amíg annak van értelme és látom, hogy törekszik a tudásának megfelelően írni. A rövidítések (vok, vki..stb) pl engem is zavarnak, ahogy a szándékos elírás-szlengesítés (köszi helyet köci..stb) nem tudom mi ennek a hivatalos megnevezése is zavar, de pl ha valaki ly-vel írja a muszájt, annak /feltéve ha én egyáltalán felismerem a hibát/ max szólok, hogy azt nem úgy írják, de nem bántom miatta. Mert pontosan tudom, hogy ez rengetegszer nem az igényességen múlik, hanem egyszerűen csak valaki nem tudja. Attól még jogában áll írni egy fórumra. Javítsd ki, ha észleled, de ne bántsd érte.


Egyszer egy nagyon gáz üzenetet küldtem itt el. Fáradt is voltam, beteg is hiába igyekszem figyelni tényleg sok súlyos hiba volt benne. Utólag persze észrevettem, de nem akartam egy újabb üzenetet írni becsillagozva és javítva az összes szót amit elírtam. Így úgy maradt. Persze egyből támadtak a helyesírók és én is csak annyit reagáltam rá, hogy "bocs fáradt vagyok". Igen, ez egy béna indok, de sajnos ez van. Én irigylem a legjobban azokat, akiknek a fáradtság csak annyiban nyilvánul meg, hogy nehezen tartják nyitva a szemüket. Én sajnos kihagyok/keverek betűket és még annyira sem ugranak be a szabályok, amiket megtanultam. Ez van.

2017. jan. 10. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

#5


A kérdés természetesen nem a diszgráfiás emberekre vonatkozott. Te a diszgráfiád ellenére mérföldekkel helyesebben írsz, és te tettél is érte, nem keveset, hogy ezt elérd. Ezért tisztellek. De sajnos a többség, akiknek nincs ilyen problémájuk, még a minimális fáradságot sem veszik, hogy javítsanak a helyzetükön.

2017. jan. 10. 10:09
 7/12 anonim ***** válasza:
47%
Bocsánat. Én is előítéletes vagyok és egyből ugrottam a kérdést látva, így a kifejtést is elolvasva jobban már látom, hogy mire gondolsz.
2017. jan. 10. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

#7


Bocsánat, ha sértőnek tűnt. Így a te szempontodból meg tudom érteni, hogy miért nem kezdenél egy beszélgetést szívesen azzal, hogy leírod a problémád. Viszont aki élből elítél emiatt, az talán nem is baj, hogy nem marad beszélgetni. Mindemellett a te írásképeden meg sem látszana, hogy gondod van ezzel, (leszámítva, ha tényleg rossz napod van, kimerült vagy, stb.), tehát nem is nagyon volna értelme ezt "reklámozni", már csak az általad írt példa miatt sem, mivel sokan nem is ismerik el ezt valódi problémának.


Volt olyan diszgráfiás ismerősöm, aki a létező összes felmentést beszerezte érettségihez és előtte is, most egyetemen van, de mindemellé egy nagyképű, bunkó alak, aki leköp és kikéri magának, ha segítőleg kijavítod az írását, annak ellenére, hogy Ő KÉRT MEG erre. Vele mondjuk nem a helyesírása a legnagyobb gond...


Az ilyeneknek követendő példa lehetnél.

2017. jan. 10. 10:30
 9/12 anonim ***** válasza:
71%
A barátomnál nem lézetik -ban, -ben, és mikor a főnökének vagy kollégáknak ír, nekem is mindig pont az jut eszembe, amit te is írsz: mit gondolnak vajon ilyenkor? Próbálon néha kijavítani, de olyankor jönnek a hülye kifogások, pont, ahogy te is írod. A kedvencem eddig az, mikor azt mondta, ez ilyen budapesti szóhasználat, itt mindenki így használja....
2017. jan. 10. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
96%

Persze én sem arra gondoltam, aki nem szándékosan csinálja, de azért ne mondd már nekem, hogy az emberek 80%a diszlexiás. Igenis sz*rnak rá a helyesírásra, ami szerintem probléma. Én is írok el néha szavakat, van hogy utána nézek hogy na most ezt hogy is kell? Igen, szerencsére nekem nem megerőltető helyesen írni, de ha az lenne, akkor is inkább odafigyelnék jobban, minthogy elküldöm úgy a kommentet, hogy egy szót sem írtam le helyesen. Telefonról írok általában(most is), de ha messengeren beszélek ismerősökkel ott is helyesen írok. Ha valaki nem ír helyesen, akkor ki szoktam javítani és egyből támadásnak veszik, pedig nem rossz szándékkal javítom ki, ha velem csinálnák ezt, én örülnék is neki.


4es válaszoló voltam. :)

2017. jan. 10. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!