Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Régen miért jelentett az...

Régen miért jelentett az embereknek többet a szerelem?

Figyelt kérdés

Lehet, hogy rossz helyre írtam, és lehet, hogy rosszul fogalmaztam meg a kérdésemet is, ezért igyekszem jobban kifejteni.

Egyszerűen rajongok a 20. századért, az akkori emberekért, tárgyakért, eseményekért, ebből kifolyólag már sok ebben a korban játszódó filmet láttam, cikkeket olvastam. Az keltette fel a figyelmemet, és az tetszett meg legjobban, hogy akkoriban mintha többet jelentett volna az emberek számára a szerelem. Nem volt, vagyis volt, csak gondolom nem gyakorian egyéjszakás kaland, megcsalás, flörtölés úgy, hogy közben van párod, stb. Mintha akkor jobban tisztelték volna egymást. A fiúk udvariasabbak voltak, a lányok hűségesebbek, ezek alatt pl. azt értem, hogy a fiú régen engedélyt kért rá a lány apjától, hogy találkozhasson a szerelmével, elvehesse feleségül, a lányok meg akár több hónapig, esetleg évig várták haza szerelmüket a háborúból. Persze tisztában vagyok azzal, hogy változik a világ, de e tekintetben olyan jó lenne, ha ugyanolyan lenne minden, mint akkor. :)

14/L



2017. szept. 1. 20:21
 1/9 anonim ***** válasza:
56%

Régen többen voltak, akik nem voltak önállóak, ez azért komoly gazdasági ok arra, hogy együtt maradjanak az emberek.


De a többi... Mindig is voltak egyéjszakás kalandok és megcsalások is, évezredekkel ezelőtt is, rengeteg. Büntetés, bezárás, erényöv, semmi nem tudta megakadályozni az elszántakat. Ez örök, akár az ember.


Igen, a fiú megkérte a lány kezét, mivel az volt a szokás s az emberek hozzávetőlegesen követik a szokásokat. Ennek köze nincs ahhoz, hogy csalta-e fűvel-fával később.


Bizonyos korszakokban a flört bevett szokás volt s a társadalom elvárta a nőtől, hogy a férje mellett legyen "udvarlója". Hogy lovagnak vagy cicisbeónak nevezték vagy másnak, az most mindegy. A lovagkorban kimondták, hogy házasfelek között szerelem nem lehetséges... Voltak cifra dolgok.

Vagy amikor a gyermektelen asszonyt a férj tradicionálisan átvitte egy másik férfihez, hátha attól teherbe esik...

Ajánlom Ráth-Végh köteteit, nagyon érdekes dolgokat lehet tanulni belőlük...

2017. szept. 1. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
29%

Ez de aranyos! :)))


Szerintem általánosságban igazad van, de azért most is vannak kivétlek.

A kérdésedre pedig a válasz: Talán azért, mert minden más is változott, és pl. a technológiai változások hatással vannak az emberek közötti kapcsolatokra (barátság, szerelem stb.) is.


18/f

2017. szept. 1. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Idealizáltad azt a kort vagy nem ástál elég mélyre az ember akkor se volt különb. Olvasd el vidouq történetét az majd felnyitja a szemed egy kicsit. Vannak most is olyan emberek akiknek sokat jelent a szerelem és akkor is voltal alávaló férgek csak nem volt meg a lehetőség hogy lebuktassák és/vagy dokumentálják mint mostanában.
2017. szept. 1. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
78%
Abba a hibába estél, amibe nagyon sok korodbeli szokott: túlidealizáltad a 20. századot. Mások celebeket, filmeket meg tudom is én miket szoktak ilyen elvakultan imádni, de most nem ez a lényeg. Aranyos a naivitásod, de jobb ha tudod, régen sem voltak tökéletesek az emberek. A házasságok jó része érdekházasság volt, a férfiaknak teljesen elfogadott volt, hogy csalják a feleségüket, meg persze sokszor a nők sem voltak ártatlanok. Az, hogy a párok együtt maradtak, pedig leginkább a vallásnak köszönhető, ami ugye nem engedélyezi a válást.
2017. szept. 1. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Nemcsak te idealizálod a múltat, hanem arról is szó van, hogy maguk a régi filmek (és más alkotások is) másképpen ábrázolták ezt a dolgot, legtöbb esetben szemérmesen és idealizáltan. Ha megnézed a Casablanca című filmet, az alapján olyan benyomása van az embernek, hogy az akkori emberek soha életükben nem is szexeltek, csak egymás arcába révedeztek az érzések okozta mámortól... Holott ugyanúgy létezett a prostitúciótól kezdve minden.


A másik dolog (és ha még régebbre megyünk), hogy a társadalmi szokások másak voltak. Pl. a felsőbb körökben valóban súlyos illetlenség volt a szemérem ellen még a boka kivillantása is, vagy csak ha a lányt házassága előtt együtt látták egy másik férfival. Egy ilyen miatt a lány élete komolyan tönkre is mehetett, és soha nem kérte meg senki... Ilyen körülmények között, csak az etiketteket követve lehetett a külvilág előtt udvarolni, és így valóban nagyobb volt kifelé (de itt hangsúly van) a szerepe az udvarlásnak, az érzéseknek stb.


A valóság azonban az volt, hogy ez csak a külsőségeknek szólt, a magánéletében mindenki ugyanúgy szexelt fűvel-fával, mint ma. Semmi különbség nincsen a régi kor embere és a mai között ebben a tekintetben. Krúdy Gyula még regényt is írt a prostiról, akihez járt (és akihez még a 19. századi politikusok, és írók is jártak...).


De ennek a két versnek is utána nézhetsz a magasztos reformkorból:


[link]

2017. szept. 1. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat! Igazából nem vagyok naiv, persze most azt lehet látni, hogy minden 20. századi embert ártatlannak írtam le, de valójában én is tudom, hogy akkor is voltak rossz emberek, meg olyanok, akik csak látszatházzaságban éltek, csalták egymást mindenkivel, stb. De azért az biztos, hogy voltak igazi nagy szerelmek is, mert azért a mai világban is akadnak. :)
2017. szept. 1. 22:15
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Ezt nem is vitatta senki.
2017. szept. 1. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

20. Század...

A dédnagymamám egy zsellér volt (=nincstelen senki), dednagyapám pedig egy elszegényedett nemesi (=Kulák, mindent elvettek tőle az oroszok)

Végül szereztek egy telket, amiről egészen 2011-ig nem is tudott senki, h létezett.

A dédapa verte a dédmamát, de rengeteget dolgozott, felment Pestre, aztán éjszaka elment fáért, hogy legyen a családnak.

17f

2017. szept. 2. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 szenes43 ***** válasza:
100%
Jó részt a 20. században éltem vagy 50 évet. Van egy minden kor által elfogadott szabadság amit sokszor összetévesztenek a szabadossággal. Azt szűrtem le hogy igazából nem tudni ki kimért szeret a másikba,de valójában csak egyszer éli ezt át és minden többi amit úgy véli hogy szerelem az nem más mint annak az érzést ismét megteremteni és átélni.Aki igénytelenebb az ráfogja a pótlásra hogy ez eredeti,de belül érzi hogy nem. Ennek semmi köze az hogy papírra veted vagy SMS-t írsz. Nem századfüggő.Olvass el egy 20. századi szerelmes verset s tedd mellé a ma élő költő 21. századi versét.
2017. szept. 2. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!