Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Szerintetek mennyire befolyáso...

Szerintetek mennyire befolyásolja manapság az ember sorsát, karrierjét, hogy milyen osztályból származik a családja, szülei értelmiségiek e?

Figyelt kérdés

Az én szüleim nagyon nem értelmiségiek, nincs diplomájuk és nem tudtak a szakmájukban sem elhelyezkedni... Nagyon alja munkát végeztek már amikor nem segélyből éltek.

Nekem sem lettek túl jók az ált.iskolai eredményeim, így nem túl jó gimibe kerültem, ott az oda járó emberek piszkálódása miatt nem lett túl jó az érettségim, hanem olyan közepes (350 pont körül).

Szerintem ez visszavezethető arra, ahogy a szüleim neveltek, mindenféle ítélkezés vagy felelősséghárítási szándék nélkül mondom.

Ahogyan az is, hogy nem tudtam nagyon eldönteni, hogy mit is szeretnék, ami a tovább tanuást illeti... Tény ebben az oktatási rendszer sem segített.

Aztán azon kaptam magam, hogy van egy olyan diplomám ami nem sok mindenre jó, s a vele végezhető munka már a szakmai gyakorlaton is kikészített. A fizetés sem lett volna vele túl fényes.

Elmentem hát targoncázni, s levelezőn kezdtem egy piacképesebb szakba, ami úgy néz ki, hogy jobban érdekel. Remélem, hogy ez így is marad...


Viszont, ha megnézem azokat az embereket akiknek a szülei értelmiségiek, akkor Ők sokkal célirányosabban haladtak a siker feé amit el tudtak érni, igen hamar.

A targoncás munkatársaim között vannak akik 30 éve ezt csinálják és az Ő szüleik sem voltak értelmiségiek.



2018. jún. 19. 08:07
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Nem mostanában ,hanem mindig is befolyásolta . Nem is az értelmiség nem értelmiség a kérdés hanem hogy pénzesek a szülők vagy sem. A csóróságból nehéz kitörni,a neveltetést nehéz levetkőzni.Nagyon kevés embernek sikerül,de nem lehetetlen csak hatalmas akaraterő és törtetés kell hozzá.
2018. jún. 19. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
6%

szüleim sem értelmiségiek mégis lett a családunkban egy orvos, egy doktor meg egy egész komoly vállalkozó..


szerintem ez a "mindent adjunk meg a gyereknek" elég nagy melléfogás

2018. jún. 19. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
92%

Szerintem elsősorban az átadott gondolkodásmód az ami miatt kevesebben tudnak nem-értelmiségi családból sokmindent elérni. Pl hogy csak abban gondolkodik valaki hogy keres egy állást ahol kb élete végéig nem nagyon jut előre. Hogy nem arra gondol először hogy mit is akar ő maga csinálni legszívesebben és pl vállalkozó lesz azon a területen és ő ad munkát másoknak.

Párom nem-értelmiségi családból való, én igen. Sok ilyen gondolkodásbeli korlátot vettem észre benne és sok idő alatt sikerült néhányból kisegítenem. Pl mit gondol magáról, mikre képes, mibe merjen belefogni, mit képes megtanulni, mivel foglalkozhat, mennyit ér, mit érdemel stb. Ezek a korlátok mind “örököltek” és automatikusak, ezért nehéz legyőzni őket.

Azt vettem még észre hogy akik ezekből saját maguk kimásztak és nagyon sokra vitték, azok általában nagyon rossz helyzetben voltak, sokat szenvedtek és az ebből kimászni akarás adta nekik az energiát. Akik csak “szokásosan” szenvedtek azok ritkán változtatattak.

2018. jún. 19. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
97%

A nagyapám kuláknak minősítették mert meg merészelt élni a saját munkájából odahaza. A szüleim meg a TSZ-ben a legalja (kényszer)munkát kapták. Általánosban hiába voltam jó tanuló, közepesnél nem kaptam jobb jegyeket. Aztán városi iskolában tanultam tovább, ahol már a tudás számított és nem a származás. Ott szín jeles lettem, majd diplomát is szereztem. Aztán a munkaerőpiacon ismét éreztem azt hogy nem igazán az én világom az. Ezért felmondtam és a saját életem építésével törődtem és nem pedig mások pénzének keresésével vagy egy munkahely érdekeivel. Ez viszont nagyon bejött. Ma visszagondolva azt sem bánnám ha csak 8 általánosom lenne, mert az igazán értékes tudást úgysem az iskolapadban szórták a nép elé hanem önszorgalomból kellett megszerezni. Időmilliomos is lettem meg anyagilag is elégedett vagyok. Ha belegondolok hogy lettem volna-e egyik értelmiségi szülőkkel megáldott általános iskolai osztálytársam helyében és tetszett volna-e az ő nyílegyenes útja a szintén értelmiségi és persze alkalmazotti pályán, a határozott válaszom az hogy nem tetszett volna.

No hátrányokkal teli volt az életem kezdetben, de legalább megtanultam a "leckét", vagyis például azt hogy ne pénzért dolgozzak hanem a pénz dolgozzon nekem. Vagy azt hogy a sikert sajnos nem az iskolapadban tanítják. Hanem akár egy 6 elemis Stadler féle juhásztól több értékeset lehet tanulni néhány perc alatt mint egy egyetemen 5 év alatt.

2018. jún. 19. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Mert a környezet és a nevelés döntően behatárolja az ember jövőképét, és egyúttal a lehetőségeit is.

Felnőtt fejjel persze mindenki bölcsebb, de most egy 6 éves még nem fog azon agyalni, hogy hogyan lehetne elismert és sikeres. Ha azt látja, hogy anya egy megkeseredett gyári munkás, apa meg egy iszákos munkanélküli, és egyikük sem fejezte be a középiskolát, sőt, a nagybácsi még az általánost sem; akkor egyszerűen nem lesz előttük egy olyan minta, amit követhetnének. Pontosabban: lesz, de egy elég rossz minta.

Erre rátesz két lapáttal az, hogy a környezetében semmi nimbusza nincs a tudásnak, sőt, mennyire ciki már, aki jól tanul; ezek mellett a gyerek nem fogja azt látni, hogy érdemes a sokszor tényleg fárasztó és unalmas dolgokat megtanulni. És ugye a szülők sem fogják túlzottan ösztökélni a gyereket, hiszen nekik meg egyszerűen nincs rálátásuk arra, hogy több tanulással mennyivel többet el lehetne érni.

Ellenben mi a helyzet egy értelmiségi család gyermekével? Mit lát otthon? Azt, hogy anyu/apu okos, van egy halom könyvük, amit persze a kisgyerek nem fog érteni, de sejti, hogy valami komoly dologról szólnak, amit anyu-apu ért és használ. És azt látja, hogy a tudással lehet belőle "valaki". Ami meg a szülőket illeti: ők is ösztönözni fogják arra a gyermeket, hogy tanuljon.

Természetesen nincs kizárva az, hogy egy aluliskolázott szülőnek okos és sikeres gyereke szülessen, mint ahogy az sem lehetetlen, hogy egy értelmiségi gyerek messze a szint alatt teljesítsen. Csak nem mindegy, hogy minek mekkora a valószínűsége.

2018. jún. 19. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
97%

Anyai nagyszüleim nem értelmiségiek, de fontosnak tartották a gyerekeik taníttatását, így mindhárom gyerek diplomás lett, két orvos és egy pedagógus, és többre vitték, mint a szüleik.

De nem csak a szülők hatnak rád, hanem a környezeted is.

Volt egy rövid raktári melóm, amikor muszáj volt elvállalni valamit, kb. 2 hétig tartott. Volt ott egy kolléganőm, aki jól elvolt azzal a munkával (minimálbér), ő jól érezte ott magát, férjnél volt, gyereke is volt, azzal poénkodott, hogyan kerülte az iskolát korábban. Aztán nem értette, miért akar a gyereke továbbtanulni, miért nem elég neki egy kettes...

2018. jún. 19. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Mondhatni parasztcsaládból származom, apai nagyszüleim a nyolc általánost esti iskolában végezték el felnőtt korukban, mamám a TSZ-ben dolgozott, papám pedig cipészként kereste a kenyerét. Okos emberek voltak mindketten, csak sajnos az életkörülményeik miatt nem tanulhattak tovább. Anyai nagyszüleimről nem tudok túl sokat (abból a szempontból, hogy milyen végzettséget szereztek), csak annyit, hogy papám bányászként dolgozott, a nagymamám pedig varrónőként (?).

Szüleim szakközépiskolát végeztek (ezt ma szakgimnáziumnak mondjuk...), apám elektronikai műszerész, anyám meg varrónő. Mindketten elképesztően okosak, rengeteg könyvet olvasnak mind a mai napig, apám rendkívüli módon ért a fizikához, a matematikához és az informatikához, anyám pedig zseniális kémiából és matematikából, bár ő is jeleskedik fizikából és informatikából. :) Mindig arra neveltek minket, hogy a tudás érték, és gondolkodó emberek legyünk. :) Rengeteg támogatással és áldozathozatallal ugyan, de három nővéremet hozzásegítették a diplomához (legidősebb nővérem turizmust végzett, a második meteorológus, a harmadik pedig japán szakon végzett). A negyedik nővérem mentőtisztnek jelentkezett, az ötödik politológus szeretne lenni, én pedig orvos (onkológus). Az öcsénk még kisebb, egyelőre nem döntötte el, mi szeretne lenni, de neki is nagyon jó feje van, kár, hogy lusta tanulni. :D

Tehát, a mondandómnak az lenne a lényege, hogy attól még, mert a szüleim, nagyszüleim nem mondhatók értelmiségieknek, igenis okosak, tudásszomjasak, és értelmesebbek, mint

2018. jún. 19. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

*egynéhány diplomás. Egyedül a pénz (hiánya) volt az akadálya annak, hogy nem anyám például nem lett kémiatanárnő...

Bocsi, hogy lemaradt, véletlenül elküldtem hamarabb. :D

2018. jún. 19. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

van rá hatással elég erősen, de ha akar az ember, akkor kitörhet belőle


nálunk a családban több ilyen példa is volt

én mondjuk kicsit a negatív példa vagyok ilyen téren, mert volt lehetőségem fősulira, de nem akartam menni


3 szakmám van, jó állásom, de azt az egy papírt akkor inkább elbuktam, mert nem akartam menni


apám és unokatesóm is kitört abból ahonnan indult, nem lehetetlen, csak van aki kevesebb, van akinek több erőfeszítésbe kerül!


a te életed, a te boldogságod, rajtad áll, hogy mit hozol ki belőle

2018. jún. 19. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
59%
Valaki mondta hogy “csak akarni kell”. Sajnos ez nem ilyen egyszerű. Az akaraterő nem végtelen, nem kontrollálható, nem olyan mint hogy megmozdítom a kezemet. Ha valakinek az akaratát már kb csecsemőkortól szisztematikusan elnyomják akkor annak sajnos hiába mondod felnőttkorban hogy “csak akard”, mivel az az ember többé már nem akarHAT. Az amerikai felszabadított rabszolgák is ilyenek voltak, nem tudtak mit kezdeni magukkal úgy hogy senki se mondta meg nekik mit csináljanak, sokan öngyilkosok is lettek és csak a következő generáció kezdte csak picit kapizsgálni hogy mi is az a szabadság. No nem ilyen durva vidéken a helyzet de a lényege ugyanaz. A szülői szigor olyannyira erős volt a nevelés során hogy a gyereknek már felnőtt korára csak nagyon szűk tere marad mind gondolkodásban, akaratban, szakmában stb.
2018. jún. 19. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!