Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Bármilyen vezetéknevet lehet...

Bármilyen vezetéknevet lehet adni egy gyereknek? (Vagy névváltoztatásnál)

Figyelt kérdés

Azt tudom,hogy keresztnévre vannak bizonyos szabályok,de vezetéknévből vannak elég "buták".

Szóval születendő gyerek lehet akár Abc Ferenc vagy Asztaldenemszék József?

Névváltoztatásnál ugyanazok a "szabályok" vannak ,mint újszülött gyereknél?


Kicsit lehet,hogy hülyén hangzik a kérdés,de szerintem értitek:D



2018. júl. 1. 19:52
 1/10 anonim ***** válasza:
67%

Vezeték név a szülői név,tehat anyuka lánykori neve is lehet,élettársi kapcsolatba.Vagy apuka vezetékneve.

Ha például apuka Jakab,Anyuka Kovács,a gyermek nem lehet Kiss...

De ez logikus.

2018. júl. 1. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Ott a kérdés második része is :D

De ha pl az anya Geczi Ilona az apa meg Czigány József és egyiket sem akarják a gyereknek adni akkor mi a helyzet?

2018. júl. 1. 20:00
 3/10 Metionin ***** válasza:
100%

Nem, csak magyart lehet és bizonyos védett neveket (pl. Kossuth) nem. Illetve létező névnek kell lennie, általában valamelyik felmenő neve.

gyereknek már a házasságkötéskor beírják hogy mi lesz a vezetékneve és automatikusan az lesz. Ha nem házasok, akkor nem tudom de előre mondani kell hogy melyik szülőé vagy ha kötőjeles akkor hogy. Random nevet ott sem adhatnak a gyereknek.

2018. júl. 1. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Metionin ***** válasza:
100%
#2 akkor vagy az egyik szülő megváltoztatja a nevét valami kevésbé invazívra és a gyerek ezt kapja, vagy anyakönyvezik a gyereket "Geczi"-nek és később változtatják meg de at nem tudom hogy ilyenkor a szülő nevét is változtatni kell-e.
2018. júl. 1. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Igen, de ez csak akkor lehetséges a 2010. évi I. tv. 49.§-a szerint, ha az a szülő is megváltoztatja a saját családi nevét, akinek a családi nevét a gyerek viseli. Tehát: vagy a gyerek születése előtt kell megváltoztatni a saját családi nevet, vagy a gyerek születése után, ekkor kérelmezni kell a gyerek családi nevének a megváltoztatását is, és ebbe a másik szülőnek is bele kell egyeznie. A kérelmet az illetékes anyakönyvezetőhöz kell benyújtani, és szabályai is vannak. Ugyanezen törvény 50. §-a szabályozza. Nézd meg a jogszabálytárban.
2018. júl. 1. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Koszi.

Kossuth vezeteknevu ismerosom egyebkent van ,szoval szerintem az nembaj.

Arany,Jozsef,Petofi is van...

2018. júl. 1. 20:10
 7/10 A kérdező kommentje:
Lehet(ne) arra hivatkozni a nevvaltoztatasi kerelemben,hogy nemtetszik a vezeteknevem? (Elmeletben erdekel,nincs ilyen problemam)
2018. júl. 1. 20:12
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Mi a vezetékneved? Én sokáig nem szerettem a vezetéknevem, (Kis) de mára már megbékéltem vele. Sokkal jobb mint pl. egy Árgyelán,Nagyfejeő,Túróczki,B.

i, vagy valami nagyon zsicisen hangzó túl német név. Szóval, nem biztos hogy baj van a tieddel...

2018. júl. 1. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Nem kell indokolni, de történelmi vagy védett nevet nem adhatsz. Valoszinuleg azért van Kossuth, stb ismerösöd, mert az öseit is igy hivták, már Kossuth Lajos idején is. Örökölni joga van mindenkinek történelmi nevet, de választani nem.
2018. júl. 1. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Minden gyerek alapértelmezettként az apja vezetéknevét kapja. Esetleg az anyjáét, vagy a kettőt összekapcsolva kötőjelesen, de azt is csak akkor, ha a szülők erről kifejezetten megegyeznek, és így nyilatkoznak az anyakönyvvezető előtt. Válogatni viszont nem lehet csak úgy a vezetéknevek közül, mint a keresztnevek esetében...
2018. júl. 13. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!