Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Titeket is ennyire tönkretett...

Titeket is ennyire tönkretett az érettségi?

Figyelt kérdés

Kíváncsi lennék olyanok tapasztalatára,akik idén/néhány éve érettségiztek,hogyan élték ezt meg.

Fiatal,aktív,egészséges,életvidám lány vagyok. Idén érettségiztem. 1 hónapja lement az utolsó vizsgám,azóta sem tudta összeszedni magamat. A problémák már télen,a szalagavatóval kezdődtek. A helyzet azóta csak rosszabbodott. Egyre kevesebbet aludtam,egyre rosszabb lett a közérzetem,elment az életkedvem. Minden csak teher volt a vállamon. Érettségi után 3 nappal már kezdtem is a diákmunkát,azóta még szörnyebb állapotba kerültem. Nem tudom kialudni magamat,étvágyam nincs,több egészségügyi problémám volt vizsgaidőszak alatt,és azóta is. A munkahelyemen reggel 10-ig álmos vagyok,jön 1-1,5 óra normális állapot,majd 12 után már újra használhatatlan vagyok. Oda jutottunk,hogy ma gond nélkül bement az egyik bevásárlóközpontba egy saját márkás termékért,és kiderült,hogy rossz boltban vagyok,hisz Sparos cuccot szeretnék venni,ami fél kilóméterrel távolabb található.


2018. júl. 24. 14:45
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
94%
Mi lesz veled vizsgaidőszakban? (vizsgaidőszakot cserélnék érettségire: tucatra)
2018. júl. 24. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Metionin ***** válasza:
93%
Talán csak nem vagy hozzászokva a terheléshez. Vagy az érettségit sikerült túlparázni, ez nem csak a te "hibád" lehet hanem a környezetedé is ha paráztattak. Én 9 éve érettségiztem, igazából nem nagyon érdekelt, nem tanultam magam halálra hozzá és nem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget. Engem inkább az égetett ki, hogy utolsó félévben anyám minden rossz jegyre (=négyes) sikítófrászt kapott hogy mi lesz így a felvételi pontjaimmal, valami általam ismeretlen rendszer szerint számolta éjjel-nappal a pontjaimat, tucatszám vette az újságokat amikben erről volt szó és nyomta az orrom alá, ha pedig véletlenül valami másba mertem fogni mint a tanulás, azonnal jött a hisztivel hogy de mi lesz így a pontjaimmal. Komolyan, mire jött az érettségi, már csak azt kívántam hogy legyek túl rajta és ne kelljen tovább hallgatni a műsort. Én persze tudtam hogy fel fognak venni de anyámnak nem lehetett megmagyarázni hogy egy négyes egy olyan tárgyból ami nem számít bele a pontszámításba, nem fogja befolyásolni a felvételimet. Utána nyáron én is húztam dolgozni mert tudtam hogy nem fogok otthonról pénzt kapni, kolit stb. mindent nekem kellett fizetni. Mivel 7 évet húztam le éjszakai diákmelóban egyetem mellett, elmondanám hogy ha unalmas és szar a munkahelyed akkor szinte normálisnak számít ha a munkaidő alatt csak másfél órát vagy topon. Elunja az ember, elbambul, főleg ha a munka monoton. Az viszont hogy egészségügyi problémáid is vannak, nem vall valami erős szervezetre. Szedj valami vitamint, sportolj egy kicsit. Idővel hozzászokik a szervezet a terheléshez is, mindig csak az eleje szar.
2018. júl. 24. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim válasza:
91%

Szerintem az a baj, hogy mostanában akkora stressznek teszik ki csóri középiskolásokat érettségi idején, ami már olyan szinten káros, hogy ez történik velük, ami veled. A másik probléma pedig az, hogy konkrétan lófaszt nem tanítanak, az érettségő gyerek pedig ott áll 0 tudással az élet kapujában, és persze hogy pánikol, hiszen ezen múlik minden, ha nem sikerül, vagy nem jól sikerül, akkor vége a világnak, nincs értelme élni (ezt sulykolják a tanárok és az iskola). Szegény gyerek mit tesz? Hát elkezd tanulni, mint a gép miközben szarrá stresszeli magát, hogy a 0 iskolában szerzett tudását valamennyire felturbózza érettségiig. Hát ez a probléma. Na és persze az érettségi rendszer évről évre röhejesebb lesz, és ez sem segít.

Én tavaly érettségiztem, őszintén szólva már nem sokra emlékszem abból, hogy én miként reagáltam ezt le.

Viszont amiket most hallok, hogy milyen lett az érettségi, meg sem lepődöm, hogy te ilyen lettél. De ne aggódj, hamarosan helyrejössz, csak próbálj te is odafigyelni magadra.

Az egyetemi vizsgaidőszak meg szerintem közel sem annyira stresszes, mint ez érettségi, legalábbis saját tapasztalataimból merítve. De lehet ez is emberfüggő.

2018. júl. 24. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
80%

Három éve érettségiztem, 10. Nyara óta minden nyáron dolgozom, bár inkább csak 1-1.5 hónapot egészen idáig.

Az érettségi számomra nem volt túl nagy kihívás, tudtam, hogy nagyon kevés pont kell, bá

2018. júl. 24. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
62%

*bár én a párkapcsolatom miatt stresszeltem, ami azóta nem probléma.

A te gondjaikat elég valószínű, hogy a kevés pihenés okozza, három nap pihenés egy laza év után is nagyon kevés.

Ha teheted lazíts pár hetet, annyi szerintem mindenkinek kell főleg egy strapát év után.

2018. júl. 24. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
90%

Örüljünk, hogy van pótéretségi, végső esetben, ha nem is sikerül valakinek, még javíthat rajta. Emiatt nem értem, hogy minek bepánikolni. Nekem is úgy alakult, hogy javítanom kellett az egyik jegyemen utólag.


A kérdés alapján nem igazán értem, hogy most téged az érettségi tett tönkre, vagy a munka.. mert ez így nem egyértelmű.


Amúgy jobban szerettem az egyetemi vizsgákat, mint az érettségit és jóval nagyobb eredményt értem el rajtuk. Számomra az egyetem más, mint a középsuli, szerettem, hogy arra a szakra fókuszálhatok többnyire, ami igazán érdekel.

2018. júl. 24. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Néhányan előttem tök jókat írtak. :)

Én 4 évvel ezelőtt érettségiztem, és azt vettem észre még, hogy mostanában egyre korábbra csúszik az az időszak, amikor az óriási elvárások elindulnak a külvilág részéről (család, tanárok, társadalom) a gyerekre/fiatal felnőttre nézve. Mikor én voltam ebben az időszakban, akkor még talán kevésbé volt ez a nyomás(legalábbis az én sulimban, az én külvilágom részéről felém), és pont emiatt az egyetemen szembesültem ilyesmi érzésekkel először. Hogy ezek már tényleg az én döntéseim, az én életemre van kihatással minden eredmény, és a másik, hogy tényleg nagyon kevés élettapasztalattal és előzetes gyakorlattal meg kell oldani minden "felnőtt" problémát(rezsi, lakbér, magamra való mosás, főzés, takarítás, minden hivatalos ügy elintézése). Szerintem ezen amúgy mindenki átesik nagyjából, csak meg kell erősödni, meg kell valahogy találnod a stabilitást a között, hogy tényleg mennyit teljesíts, mennyi erőt rakj bele, és emellett mennyi energiát fordíts arra, hogy egészséges maradj. Tudom, hogy elcsépelt, és unalomig hajtogatott, de a viszonylag normális táplálkozás-sport-megfelelő alvás a lelkedre is óriási kihatással van. Én nem azt mondom, hogy mindenkinek úgy kell, mint nekem, de nálam az is segített, hogy ténylegesen elköltöztem otthonról (először koliba, majd albérletbe), és így a külső stresszelős elvárások kevésbé nehezedtek rám, és könnyebben megtaláltam, hogy mi számomra az ideális, hol van az a pont, ahol még nem hajtom túl magam.


Sok sikert a továbbiakban és kívánom, hogy sikerüljön újra egyensúlyba kerülnöd :)

2018. júl. 24. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat,egyetértek azzal,amit írtatok! :)

Nagyon önálló vagyok,és sajnos kisgyerek korom óta nagyon sok nehézséggel meg kell küzdenem,szóval nem ismeretlen dolog számomra a stressz.

Barátaimnak sem volt egyszerű. Pontosabban aki nem vállalt sokat,neki igen,de sokan-mint ahogy én is- nehéz egyetemet választottunk,amiért piszkosul kellett hajtani. Viszont ők már néhány hete jobb állapotba vannak. Nekem még el sem kezdődött a nyár,a ruhatáram sem cseréltem le nyári darabokra, pedig július vége van. Inkább felveszem a tavaszi farmernadrágom,annyira nincs kedvem még ilyen aprósággal sem foglalkozni,hogy ne süljek meg a 30 fokban.

Amúgy igyekszem magamra erőltetni a normális életvitelt,de az lenne a cél,hogy jól érezzem magam,és nem megy. Hiába igyekszem visszaállni a rendes kajálásra,ha nem tudok egy ebédet jó érzéssel megenni,akkor sem lesz jobb a helyzet :(

2018. júl. 24. 16:38
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Én idén érettségiztem, alig vártam, hogy vége legyen. Az igazat megvallva, én inkább 10-11-ben görcsöltem rá nagyon a tanulásra, akkor tanultam még péntek és szombat este is (most már tudom, hogy hatalmas baromság volt), de képtelen voltam legyőzni a megfelelési kényszert. És ebben pont az volt a nehéz, hogy magamnak akartam megfelelni, nem másnak. Igazából azt is mondhatnám, hogy rettegtem, ha nem tanultam meg naponta egy bizonyos anyagmennyiséget. Főleg egy tárgy készített ki, pontosabban a tanárnő miatt volt minden reggel gyomorgörcsöm, pedig ötös voltam, de egyszerűen féltem a tanárnőtől. Nekem is egészségügyi problémáim lettek (petefészekcisztával műtöttek, gyomorfájdalmak), így 12. elején iskolapszichológushoz fordultam, aki nagyon sokat segített. Persze, ehhez az is kellett, hogy én is akarjam a gyógyulást. Ezt csak azért írtam le, hogy lásd, miken mentem keresztül, mire eljött az érettségi. A szalagavató és az előtti hetek nagyon jól teltek, ez adott egy kis erőt, hogy kibírjam, persze volt stressz akkor is. De az írásbelin és a szóbelin is a maximumot hoztam ki magamból, volt egy kis drukk, de nem volt bénító stressz, nem lettem rosszul, mint mondjuk 10-11-ben egy hülye doga miatt és ennek nagyon örültem. Mert ősztől az egyetemen meg kell tanulnom megbirkózni sokkal több tanulnivalóval és nekem sok erőt adott az, hogy végül az érettségit lazán tudtam venni. De az előtte lévő időszak engem is tönkretett.
2018. júl. 24. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Főként a szóbelire való tanulás készített ki, mert annyi felesleges elméletet kellett megtanulni (pl. nyelvtanból), hogy már nagyon szenvedtem vele. De amikor ott voltam a szóbelin, rájöttem, hogy nem volt értelme görcsölni rajta, nagyon könnyű volt. Az írásbeli is úgy sikerült, ahogy szerettem volna, bár töriből lehetett volna jobb is, szóbelivel egy erős négyesre tudtam feltornázni. Annak örülök, hogy ősztől végre olyat tanulhatok nagyrészt, ami érdekel és lesz hozzá motivációm. Mert az érettségivel az a baj, hogy nem érdekel, unalmas és csak nyomják beléd az elméletet, amit később semennyire se fogsz hasznosítani.
2018. júl. 24. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!